US MARKETOtevírá za: 41 h 17 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Skupina G7 jednala o obnově světové ekonomiky a boji s pandemií

Rok 2021 bude bodem obratu ve vícestranné mezinárodní spolupráci, uvedli v pátek lídři vyspělých zemí sdružených ve skupině G7 ve společném prohlášení, které se neslo ve velmi kooperativním duchu. Dohodli se rovněž na společném postupu při obnově světové ekonomiky, jehož středobodem by měl být boj s klimatickými změnami a úbytkem biodiverzity. Zavázali se navíc věnovat 7,5 miliardy dolarů na podporu celosvětové očkovací kampaně proti covidu-19.

Redakce IW
Redakce IW
19. 2. 2021 | 18:18
Koronavirus

"Po této pandemii budeme potřebovat nové pracovní příležitosti a růst," prohlásil na začátku virtuálního setkání britský premiér Boris Johnson, na něhož nyní připadá rotující předsednictví skupiny. Skupina pak ve vyjádření uvedla, že bude prosazovat otevřenou ekonomiku a spravedlivý mezinárodní obchod, na čemž chce spolupracovat se skupinou zemí G20 a také například Čínou.

Ta byla v prohlášení přímo zmíněna pouze jednou, podle agentury Reuters na ni však směřovala poznámka o tom, že země G7 chtějí společně čelit "mimotržně orientovaným opatřením a praktikám".

Johnson rovněž prohlásil, že jeho země věnuje většinu přebytečných vakcín do méně vyspělých zemí. Po takovém závazku volala rovněž německá kancléřka Angela Merkelová, která po setkání nicméně prohlásila, že se lídři neshodli na přesném procentu svých dávek, které by předávali do méně vyspělých států. "Pandemie neskončí, dokud nebudou naočkováni všichni na světě," zdůraznila kancléřka.

Generální tajemník OSN Antóino Guterres tento týden kritizoval současný stav vakcinace, 75 procent všech dosud podaných dávek totiž dostali obyvatelé jen desíti světových zemí, přičemž ve 130 státech nebyl zatím naočkován nikdo.

Setkání skupiny G7 se poprvé zúčastnil nový italský premiér Mario Draghi i čerstvý americký prezident Joe Biden, který již ve své předvolební kampani sliboval větší příklon USA k multilaterální spolupráci proti předchůdci Donaldu Trumpovi a jeho politice "Ameriky na prvním místě".

Lídři se zavázali k obnově světové ekonomiky v rámci svých závazků plynoucích z pařížské klimatické dohody, k níž se dnes oficiálně navrací USA poté, co je Trump z dohody vyvedl. Soustředit se chtějí rovněž na boj s klimatickými změnami a přechod k udržitelným zdrojům energie. Johnson prohlásil, že ambiciózní plán na zmírnění změn klimatu může přinést miliony nových pracovních míst.

Do skupiny G7 patří USA, Kanada, Británie, Německo, Francie, Itálie a Japonsko, které tvoří necelou polovinu světové ekonomiky.

Zdroj: ČTK

KoronavirusPodpora ekonomikySvětová ekonomika
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika