US MARKETOtevírá za: 30 h 55 m
DOW JONES-0,61 %
NASDAQ-1,00 %
S&P 500-0,67 %

Akcie jsou dluhopisy nové doby. Ukazuje to dluhová krize

Upřímnou soustrast všem, kdo se třesou o své peníze v souvislosti s dluhovou krizí v eurozóně. Kvalifikovanější investoři, kteří "vědí", ji přestali řešit před rokem a půl. Nemusí je zajímat, jak velký záchranný mechanismus si Evropa vytvoří, kolik dluhopisů skoupí ECB a jak si někde Sarkozy zase nepodá ruku s Cameronem. Evropské dluhy budou nepochybně ještě dlouhé měsíce dělat vrásky všem, kdo jim to dovolí.

Andrej Rády
Andrej Rády
13. 12. 2011 | 15:00
Státní dluhopisy

Představme si Evropu jako velkou, bohužel poměrně dysfunkční rodinu. Otec (Německo) posledních deset let pracuje jako o život, aby rodinu co nejlépe uživil. A má docela našetřeno. Ovšem pubertální potomci (Řecko a Itálie) si tajně půjčili tátovo auto a napálili to s ním rovnou do stromu.

Vydrží to Němci?

Zaplatí otec celou opravu auta? A pokud ano, budou děti sekat latinu a příště řídit zodpovědněji? To by zajímalo trhy, když sledují složité dohadování v Evropě. A odpověď nikde.

Z dosavadního průběhu evropské krize vyšly velice dobře americké dluhopisy a pokladniční poukázky. Jejich relativní výhoda již ovšem nemusí trvat dlouho, ačkoli agentura Standard & Poor's minulý týden pohrozila snížením ratingu všech zemí eurozóny, které vůbec přicházely v úvahu (všech kromě Řecka a Kypru).

Ratingová agentura totiž také varuje, že s pravděpodobností 50 % opět sníží rating Spojených států. Bývalé "tříáčkové" (AAA) jistoty jako USA nebo Německo se mohou stát minulostí, dvě áčka možná již brzy budou znamenat největší (dosažitelné) bezpečí pro investice do státních dluhopisů.

Akcie jako nové bondy?

Akcie velkých společností, tzv. blue-chips, se postupně stávají dluhopisy nové doby. Prozíraví investoři se již dávno zbavili státních dluhopisů a hledají bezpečný přístav u velkých firem s mezinárodní působností.

Firmy bezpečnější než státy? Ekonomika mění zaběhlé pořádky

Koneckonců, co byste raději měli v portfoliu - třaskavou směs evropských dluhopisů, případně nudné americké dluhopisy s 2% výnosem, nebo akcie globální firmy se stabilní základnou zákazníků ve vyspělých zemích a rychle rostoucími odbytišti na trzích mladých?

Taková Coca-Cola nebo IBM o krizi jistě slyšely, ale jejich akcie si s ní umějí poradit. Stabilní dividenda nad 3 % je vedle solidního výkonu samotných akcií tím správným kořením pro dlouhodobé portfolio.

Dividenda: Kompas pro investiční kormidelníky

Fenomén "výměny" akcií blue-chips za dříve bezpečné státní dluhopisy má i politický rozměr. Co bude znamenat to, že velké firmy (a jejich majitelé, tedy investoři) dokáží vydělávat v době, kdy se hroutí celé státy?

Oddělení firem od jejich domovských ekonomik a proces přesunu ke kvalitním akciím od nejistých dluhopisů bude nepochybně jedním z hlavních investičních témat příštích měsíců a let.

Zdroj: curiouscapitalist.blogs.time.com

Dluhová krizeInvestováníStátní dluhopisySvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast