Petr Novotný (Investiční web)

Býčí nálada zůstává velice silná, a to jak u velkých hráčů, tak u retailových investorů. K tomu je nutné poznamenat, že velké americké akciové fondy drží rekordně nízké pozice v hotovosti a většinu peněz mají zainvestovanou. Každopádně bych nyní doporučil využít rekordně nízké volatility k zajištění se pro případ změny nálady na trzích. Tu může způsobit například nečekaná geopolitická událost v druhé polovině roku.

Miroslav Novák (AKCENTA CZ)

Vycházím z předpokladu, že základní makroekonomický rámec se ve druhé polovině roku zásadně nezmění. Inflace sice bude pozvolna ustupovat a Fed nakonec přistoupí ke snížení úrokových sazeb, ale pravděpodobnost výraznějšího uvolnění měnové politiky v eurozóně i v USA je podle mě nízká. Evropské hospodářství pozvolna ožívá a v USA to na významnější zpomalení ekonomiky zatím nevypadá. To by měly reflektovat i finanční trhy. Přes léto může pokračovat optimismus s novými historickými maximy na akciových trzích, po létě však, předpokládám, investoři začnou přepínat do módu vyčkávání na výsledky prezidentských voleb v USA.

Michal Stupavský (Conseq Investment Management)

Domnívám se, že pravděpodobnost negativního inflačního scénáře ve Spojených státech je poměrně vysoká. V následujícím období by se proto situace mohla přiblížit nechvalně proslulému vývoji ze 70. let 20. století, kdy americká ekonomika prodělala dvě masivní inflační vlny. Finanční trhy v současnosti nadále zaceňují (myslí se derivátové kontrakty Fed funds futures) jedno až dvě snížení úrokových sazeb Fedu po čtvrtině procentního bodu do konce letošního roku. Inflační vývoj (a zejména výhled) je nyní ovšem tak nepříznivý, že je snižování sazeb Fedu do konce letošního roku podle mě jen velice málo pravděpodobné.

Petr Sklenář (J&T Banka)

Předchozí velká inflační vlna odezněla a míra inflace se již propadla na nižší hodnoty. Avšak také se ukazuje, že inflační "zima" má ještě různé dozvuky a cesta nejen k nižší, ale i trvale nízké inflaci bude podstatně delší a klikatější, než si mnozí představovali. Centrální bankéři, pokud úrokové sazby již začali snižovat, jsou tak obezřetnější a další pokles sazeb bude zřejmě pozvolnější. Tam, kde již uvažovali, že začnou sazby snižovat (Fed), plány schovávají do šuplíku na pozdější termín.

Peter Garnry (Saxo Bank)

AI jízda pokračuje, což udržuje ocenění amerických akcií na zvýšených úrovních. Podle některých měřítek jsou dokonce ceny akcií na Wall Street až příliš vysoké. Americké akcie se od roku 1992 dostaly třikrát do pásma bubliny - poprvé během takzvané dot com horečky na konci 90. let, podruhé po odeznění krize kolem pandemie covidu-19 a potřetí teď, na vlně AI. Akcie společnosti NVIDIA jen letos vyskočily o více než 120 % a je otázka, nakolik je tento jejich růst udržitelný.


Jak sestavit #VítěznéPortfolio (nejen) na druhou polovinu roku? To bylo téma debaty stratéga Romana Chlupatého s hlavní ekonomkou v Raiffeisenbank Helenou Horskou, šéfredaktorem Investičního webu Petrem Novotným, investorem Jaroslavem Šurou, investičním stratégem ze společnosti Conseq Investment Management Michalem Stupavským a zakladatelkou Realitního Shakeru Ivanou Birtovou na semináři v pondělí 10. června od 16.30 vysílaném živě na YouTube kanálu Investičního webu.

Máte zájem zúčastnit se seminářů z cyklu #VítěznéPortfolio osobně a potkat se se zkušenými tržními hráči? Pořiďte si členství v klubu #VP Extra na celý rok, vstupné na čtyři akce s množstevní slevou nebo jednorázové vstupné. Podrobnosti o klubu najdete na www.vitezneportfolio.cz/vitezneportfolio-extra.

Podrobnosti o celém projektu nabízejí stránky www.vitezneportfolio.cz.