Bank of America: TOP 10 obchodů a 6 možných tržních překvapení pro rok 2023

Další dávka investiční inspirace od jedné z největších amerických bank. Nebo minimálně hezké zadání pro vaše traderské domácí úkoly.
10 obchodních tipů
- LONG 30leté vládní dluhopisy USA: Ameriku čeká recese a vyšší nezaměstnanost, Fed v druhé polovině roku začne snižovat sazby, a americké vládní bondy navíc ještě nikdy neklesly tři roky po sobě.
- Americká výnosová křivka bude strmější: Se začátkem recese trh začne vyhlížet snižování sazeb Fedu.
- SHORT americký dolar, LONG emerging markets: Sázka na rizikové dluhopisy na mladých trzích, z otevírání Číny bude mimo jiné těžit Jižní Korea, Mexiko vydělá na americké snaze vracet výrobu blíže (z Asie), ale ne přímo do USA.
- LONG čínské akcie: Otevírání čínské ekonomiky by mělo prospět akciovému trhu v zemi.
- LONG zlato a měď: Vrchol hodnoty amerického dolaru, otevírání Číny, nízké zásoby kovů, přechod na ekologičtější dopravu a energetiku (vyšší poptávka po mědi), tradiční zajištění proti inflaci na trhu s komoditami.
- Kombinace dlouhodobých a krátkodobých dluhopisů: LONG dluhopisy investičního stupně technologických firem (výnosy nad 5 %, silné firemní rozvahy) a vysokovýnosové rizikové dluhopisy v Asii.
- LONG globální průmyslové firmy a small caps: Posun od deflační k inflační ekonomice, od globalizace k lokalizaci, od uvolněné monetární k uvolněné fiskální politice a od nerovnosti k inkluzi. Kapitálové investice budou novým velkým makroekonomickým býčím příběhem.
- SHORT americké technologické akcie: Zlatá éra největších firem pomalu končí, trh je do značné míry nasycen, rizikem je další regulace.
- SHORT private equity v USA: Narůstající kreditní riziko, expozice stínového bankovnictví vůči nemovitostnímu sektoru.
- LONG banky v EU, SHORT banky v Kanadě, Austrálii, Švédsku a na Novém Zélandu: Fiskální podpora v Evropské unii bude silná (snaha o nezávislost na ruských zdrojích energie, čínském exportu a americké obraně) v kombinaci s problémy na realitních trzích ve zmíněných zemích.
3 možná býčí překvapení
- Návrat silného býčího trendu: Při prvních signálech recese v USA Fed i administrativa ustoupí tlaku nespokojených spotřebitelů (a voličů). Inflace bude sice vyšší, centrální banka ale dá najevo ochotu zvýšit inflační cíl na 3 %.
- Holubičí Fed ve stylu roku 1975: V prosinci 1974 centrální banka USA výrazně uvolnila měnovou politiku, protože rostla nezaměstnanost, klesal HDP a akcie měly za sebou propad o 40 %. V následujících 12 měsících index S&P 500 přidal přes 30 %. Katalyzátorem by byl výrazný vzestup míry nezaměstnanosti.
- Příznivější geopolitika: Na Ukrajině skončí válka, Čína se nepustí do křížku s Tchaj-wanem a USA dojednají se Saúdskou Arábií podmínky, za nichž Saúdové pustí na trh podstatně více ropy, což povede k jejímu citelnému zlevnění. To podpoří náladu i na akciovém trhu.
3 možná medvědí překvapení
- Kocovina pokračuje: Po více než dekádě uvolněné měnové politiky a párty na trhu s dluhopisy a akciemi bude potřeba delší detox. Fed bude tvrdší, než čekají (doufají) akcioví optimisté. Inflaci se bude snažit dále srážet skrze pokles cen finančních aktiv.
- Další růst hodnoty amerického dolaru: Nenaplní se základní scénáře (například otevírání a oživení Číny), výnosy dluhopisů nezačnou klesat, kreditní riziko se začne šířit i na jádrové trhy. Dolar se opět stane bezpečným přístavem.
- Zhoršení geopolitické situace: Vysoká inflace vyvolá sociální nepokoje, a to i v zemích strategicky významných, jako jsou Írán, Pákistán, Egypt nebo Turecko.
Zdroj: Bank of America
Aktuality
dnes | 10:00

11. 5. | 14:02
11. 5. | 11:03
9. 5. | 18:00