US MARKETOtevírá za: 1 h 3 m
DOW JONES-1,91 %
NASDAQ-1,41 %
S&P 500-1,61 %
META-0,25 %
TSLA-2,68 %
AAPL-2,31 %

Poznáváte je? 7 smrtelných investičních hříchů vám neprojde ani letos

O sedmi hříších nejspíše neslyšíte poprvé. V tradičním pojetí jsou to pýcha, lakomství, závist, hněv, smilstvo, nestřídmost a lenost. Investiční svět má své vlastní sedmero provinění, která vás mohou dovést až k finanční katastrofě. Která to jsou?

1. Davové chování

Následovat dav se možná vyplatí, když chcete "urvat" nějaké vzácné a hodně žádané zboží. Auto nebo pračka s nejlepšími recenzemi z minulosti vám nejspíše dobře poslouží i v budoucnu. Ve financích ale platí opak. Co jde dnes na dračku, může zítra upadnout v zapomnění.

Stádo většinou prožívá investiční horečku těsně předtím, než se akcie (nebo jiná aktiva) zřítí z útesu. Špatně načasované transakce, ať už u fondů, sektorů, nebo trhů, stojí za většinou slabých investičních výkonů.

Spása: Následujte pravidla, ne dav. Často přitom mohou být úplně jednoduchá - vyvarovat se zadávání pokynů "buy" a "sell" v reakci na zprávu, držet se pravidelného investování (investice stejné částky každý měsíc) bez ohledu na vývoj trhu. A odměna za to, že hříchu odoláte? Vyhnete se nákupům na vrcholu trhu a prodeji, když jsou ceny nízko.

2. Podlehnutí strachu z rizika

Pro typického investora se riziko rovná tržní volatilitě, tedy krátkodobým, často intradenním pohybům trhu. Přestože volatilita není nic příjemného, pravé nebezpečí spočívá ve strachu z rizika. Kvůli němu ztrácíte kupní sílu dlouhodobě.

Představte si bankovní vklad nebo investici do bezpečných dluhopisů, co vám vynese 0,5 % ročně. S 2% roční inflací ztrácíte za rok 1,5 % kupní síly. Ztráta bude o to větší, pokud se inflace navrátí k dlouholetému průměru kolem 3 % ročně. To, co stojí dnes stovku, bude za 30 let stát 243 korun. Když ale vyděláte jen 0,5 % ročně, budete na to mít k dispozici jen 116 korun. Říká se tomu ztráta kupní síly.

Spása: Pusťte krátkodobou akciovou volatilitu z hlavy a zaměřte se na dlouhodobý horizont. Od roku 1926 americké akcie měřeno indexem S&P 500 nabídly výnos téměř 10 % ročně. Dokonce i kdybyste investovali na vrcholu trhu v březnu 2000 a drželi akcie během dvou hrozivých medvědích trhů, vydělali byste 3,4 % ročně. Akciový trh je stále místem pro vaše investice.

3. Držet a nepustit

Prodává se těžko. Jedním z důvodů je to, že jste do koupě dané věci investovali nejen finančně, ale i psychicky. S vítězi se loučí o to hůře, protože pro vás odvedli kus práce. V důsledku toho je budete držet bez ohledu na to, jak se změnily fundamenty a jak jsou právě nadhodnoceni.

Spása: Revidujte své investice alespoň jednou ročně. Když vlastníte akcii, ptejte se průběžně sami sebe, zda byste ji vzhledem k tomu, co dnes o firmě víte, koupili znovu za aktuální cenu. Pokud ne, zvažte její prodej nebo redukci pozice. Stavte svá prodejní rozhodnutí na hodnotově orientovaných ukazatelích. Začněte omezovat pozici, když se akcie začne přibližovat cenovému cíli, P/E překročí předem stanovenou úroveň, případně zvažte použití stop-lossů, které se spustí, jakmile se cena akcie dostane pod limitní hodnotu.

Investujete do fondů? Pak sledujte také další faktory. Odchod klíčového manažera může znamenat signál k prodeji. Může ohrozit základní strategii fondu. Pokud má fond setrvale horší výsledek než trh nebo průměr v sektoru, je to vždy důvod k obavám (přestože všechny fondy někdy procházejí těžkým obdobím).

4. Absence rebalancování

Jedním z nejlepších způsobů řízení rizika je diverzifikace - rozprostřít investice do různých kategorií, jako jsou americké akcie, ostatní mezinárodní akcie, dluhopisy a alternativy (reality a komodity, jako jsou ropa a drahé kovy). Při budování správně diverzifikovaného portfolia přidělte váhu každé investiční kategorii (například 50 % americkým akciím, 30 % ostatním akciím a 20 % dluhopisům) na základě svých cílů, investičního horizontu a tolerance k riziku.

Protože se výkon různých investic liší, portfolio se najednou může ocitnout v nerovnováze. Nenechte to zajít moc daleko, protože se pak zvýší riziko a portoflio přestane plnit vaše cíle, radí Stuart Ritter z úseku pro finanční plánování v T. Rowe Price.

Spása: I když to není úplně intuitivní, rozumný investor prodává vybrané vítěze a nakupuje poražené minimálně jednou za rok. Tímto procesem, známým pod pojmem rebalancování, si udržíte takový mix aktiv, který bude stále odpovídat vašim cílům.

5. Zbytečné komplikace

Čím více cenných papírů vlastníte, tím spíše bude vaše portfolio podávat výkon jako indexový fond - bude růst a padat spolu s trhem. Budováním portfolia "dílek po dílku" zvyšujete transakční náklady a přiděláváte si práci tím, že budete muset posuzovat více cenných papírů, než vám čas, energie a schopnosti dovolují.

Warren Buffett nedoporučuje investovat do firem, kterým nerozumíte. Většina investorů by se měla držet dále od opcí nebo fondů, které se honí za dvoj- nebo trojcifernými výnosy, a fondů, které sledují nezvyklé indexy.

Spása: Ujistěte se, že rozumíte tomu, jak fungují vaše investice a proč mají místo ve vašem portfoliu. Dlouhodobé peníze vložte do několika nízkonákladových fondů nebo do fondů, které přizpůsobují mix aktiv tak, aby odpovídaly konzervativnějším požadavkům postupem času. Pokud chcete vlastnit jednotlivé akcie, omezte se na relativně malý počet (ne více než 20) těch, kterým dobře rozumíte a není vám zatěžko je sledovat pravidelně. Vyvarujte se derivátů, které Buffett označuje za "finanční zbraně hromadného ničení".

6. Nešťastné poplatky

Dokonce i nepatrné rozdíly v poplatcích hrají velkou roli. Řekněme, že začnete s 10 tisíci dolarů a investujete 500 USD měsíčně po dobu 30 let. Když investujete do indexového fondu, který si bere jen 0,2 % ročně a dosahuje 8% výnosu před poplatky, váš účet naroste na 818 639 USD. Pokud koupíte fond, který vám strhne na poplatcích 1,2 % ročně, budete mít 662 916 USD, tedy o 156 tisíc méně.

Akcioví "tipaři" by také měli nákladům věnovat pozornost. Dejme tomu, že jste aktivní investor, který udělá jeden obchod za týden. Když využije "profláknutého" brokera jako třeba Merrill Lynch a zaplatíte 75 USD za každý obchod, bude vás to stát 3 900 USD ročně. Naproti tomu, když za stejný obchod jinde zaplatíte 10 USD, bude to za rok jen 520 USD. Za 30 let s předpokladem 8% ročního výnosu se dodatečné náklady vyšplhají až na 400 tisíc USD.

Spása: Přestaňte se dívat na transakční poplatky jako na jednorázový náklad a pochopíte, jak dlouhodobý dopad mají na vaše portfolio. Obchodujte střídmě a spočítejte si náklady, než se pustíte do obchodů.

7. Nedodržení plánu

Největším investičním hříchem je neschopnost formulovat plán a následně se ho držet. Hlavním účelem investování je získat prostředky k dosažení cílů. Bez plánu budete tápat – neověříte si, zda jste na správné cestě.

Začněte si zaznamenávat své cíle, od krátkodobých přání, jako je nákup auta, až po ty dlouhodobé, kterými jsou třeba vzdělání pro děti nebo zajištění důstojného důchodu. Určete si časový horizont pro každý cíl a odhadujte náklady. Pak spojte krátkodobé cíle s krátkodobými investicemi, jako jsou bankovní konta nebo státní dluhopisy. Střednědobým cílům přiřaďte nejagresivnější investice - dlouhodobější dluhopisy nebo akcie.

Pro dlouhodobé cíle zainvestujte do akcií a akciových fondů a diverzifikujte globálně. Kontrolujte portfolio a finanční plán nejméně jednou ročně, abyste se ujistili, že jste nesešli z cesty a že směr, kterým se ubíráte, stále odpovídá vašim požadavkům.

Zdroj: Kiplinger

Chyby v investováníPonaučení pro investoryPravidla a doporučení pro investování
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast