US MARKETOtevírá za: 14 h 11 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Zlato (nejen) optikou technické analýzy: Na trhu pokračuje vybírání likvidity. Co že to vlastně je?

Již třetím týdnem v řadě uzavřela cena stříbra níže (-1,8 %), po dvou růstových týdnech v záporu uzavřelo i zlato (-0,6 %).

Většina finančních trhů (zejména ty komoditní a měnové) se pohybuje po 70-80 % času do strany a pouze v 20-30 % nastává trendový vývoj. Tuto situaci lze nyní sledovat jak u stříbra, tak u zlata. Od 6. července, kdy zlato prorazilo dočasnou rezistenci okolo 1 790 USD za unci, zůstala jeho cena v podstatě uzamčena v úzkém rozpětí. V polovině měsíce sice nastal pokus o proražení výše, ale zlato vzápětí upadlo do fáze takzvaného vybírání likvidity.

Co přesně tento termín znamená? Po proražení zmiňované ceny 1 790 USD si zlato začalo tvořit u této hladiny cenovou podporu. Tato podpora je charakteristická tím, že se u ní tvoří silné cenové výběžky, kdy se kurz na chvíli propadne k uváděné zóně, aby se vzápětí odrazil zpět výše, avšak často přitom protne nepatrně o několik dolarů předchozí cenový výběžek. Touto situací dojde k zasažení stop-lossů intradenních a krátkodobých obchodníků, kteří spekulují v tomto případě na růst ceny (jsou LONG) a používají nízké stop-lossy, a naopak spekulanti na SHORT straně, kteří předtím prodali, vyberou zmiňovanou likviditu a uzavřou SHORT pozice se ziskem. Ve 4hodinovém grafu ceny zlata je patrné, jak docházelo k postupnému vybírání likvidity, ačkoli se cena celkově pohybuje do strany.

Zlato graf 4hodinový v USD

Před týdnem jsem k cenovým výběžkům uváděl následující: "Na trhu se zlatem nastaly v uplynulém týdnu dvě solidní býčí aktivity. Jednalo se o dva výběžky z 12. a 13. července, které vznikly zejména v reakci na měsíční data o vývoji inflace v USA. Tyto výběžky tvoří aktuálně nejbližší cenovou podporu. Pokud zlato propadne pod tuto zónu, je možný opětovný test dlouhodobé trendové linie. Aktuálně se trend nachází okolo 1 760 USD za unci a postupně se zvyšuje (o několik dolarů týdně)."

Cena zlata nakonec oba výběžky nepatrně prorazila, ale zatím neuzavřela pod touto úrovní. Pokud kurz jednoznačně nepropadne pod uvedenou zónu, mohlo by se jednat o takzvaný bullish trigger (býčí spouštěč). Šlo by o proražení supportu a uzavření zpět nad ním.

Přestože korelace mezi zlatem a americkým dolarem není vždy jednoznačná a slabý dolar neznamená automaticky silné zlato a naopak, mohl by v tomto týdnu vývoj na měnových trzích rozhoupat zlato jedním či druhým směrem. Ve středu skončí zasedání FOMC. Po tom červnovém zamířila cena zlata razantně níže, během tří dnů kurz spadl o 100 USD na unci.

Podobně se zachovalo euro, které ztratilo vůči dolaru během několika dnů přes 3 %. Euro je nyní na velice silné technické podpoře, a pokud ji udrží, kurz by se mohl vrátit k 1,21 EUR/USD. To by mělo ovlivnit i dolarovou cenu zlata, a to posunout ji výše. Ale na rozhodnutí Fedu a rétoriku jeho představitelů nelze sázet. Další významnou událostí pro měnové trhy (i zlato) by mělo být čtvrteční zveřejnění struktury vývoje HDP USA za druhé čtvrtletí.

Kurz eur vs usd

Jelikož je cena zlata již nějakou dobu v pohybu do strany, lze zhruba od druhé poloviny týdne očekávat vertikální pohyb. Střednědobý cyklus míří zatím nadále výše, ale vůbec bych se nedivil, kdyby cena zlata nejprve prorazila nedávnou podporu okolo 1 790 USD za unci, čímž by došlo ke kompletnímu "vymlácení" likvidity, a teprve poté by opět nastal růstový trend.

zlato graf denní v USD

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ A STŘÍBŘE DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Bezpečné investiceInvestiční alternativyKomodityStříbroTechnická analýzaVzácné kovyZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika