US MARKETOtevírá za: 11 h 55 m
DOW JONES+0,00 %
NASDAQ+0,28 %
S&P 500-0,04 %
ČEZ-0,17 %
KB-2,85 %
Erste-1,25 %

Cenné kovy v týdenním přehledu: Zlatá a stříbrná rally pokračuje

Dolarová cena zlata v pondělí pokořila historické maximum a unce stříbra stojí přes 24 USD. Podívejme se na to, co tomu minulý týden předcházela, a to optikou technické analýzy.

Jan Železník
Jan Železník
28. 7. 2020 | 9:37
Zlato

Zlato i stříbro vyslaly v uplynulém týdnu další potvrzující signály, že dlouhodobý trend zůstává býčí a že oba kovy mají před sebou robustní růst. V obou případech byly vytvořeny několikaleté cenové vrcholy.

Jakmile zlato definitivně prolomilo konsolidační pásmo 1 790 až 1 815 USD za unci, ve kterém se cena pohybovala 2 týdny, trh doslova explodoval během 4 obchodních dnů k dosavadnímu historickému vrcholu. Tento vývoj byl podle technické analýzy pravděpodobný.

Co se bude dít na trhu se zlatem nyní, kdy cena překonala nejvyšší úroveň v historii? Podle analýzy cyklů jsou možné dva scénáře. Aktuální primární cyklus bude nyní kulminovat, jelikož je již ve svém 19. týdnu a průměrná délka běžného cyklu je 15-21 týdnů. Tento vývoj je možný za předpokladu, že délka primárního cyklu zůstane v běžném intervalu a kurz do 2-3 týdnů klesne tak, aby vytvořil primární dno, ideálně kolem 50denního průměru, který je nyní okolo 1 770 USD a zvyšuje se o zhruba 15 USD týdně. I opětovný test hladiny 1 800 USD za unci by byl pro vytvoření takového dna dostačující.

Jestliže se agresivní růst v tomto týdnu nezastaví a kurz bude pokračovat výše, je možné, že momentální trend bude trvat ještě několik týdnů, neboť v minulosti nastaly případy překonání běžné délky primárního cyklu, kdy se tento prodloužil až na 22-26 týdnů. V takovém případě by se jako další logická rezistence jevila psychologicky zajímavá hladina 2 000 USD za unci a zřejmě i vyšší. Teprve poté, pokud by růst ceny vyvrcholil, přišel by na řadu pokles k primárnímu dnu.

Ačkoli v dolarech je cena zlata na historickém maximu, cena zlata v českých korunách zůstává pod maximem. Důvodem je oslabující americký dolar, který zapříčiňuje, že cena zlata v korunách v podstatě dva týdny stagnovala. V minulém týdnu se zlatu podařilo udržet podporu na ceně 42 000 Kč za unci a trh v pátek zavřel těsně pod rezistencí 43 000 Kč. Celkově si tak zlato v korunách připsalo týdenní zhodnocení 800 Kč na unci.

Velkým tématem posledních týdnů zůstává vývoj ceny stříbra. Jeho cena se totiž zvýšila od několikaletého minima v polovině března o 95 %, v minulém týdnu zhodnotilo stříbro o 17,5 % a v pondělí přidalo dalších zhruba 8 %.

Stříbro v minulém týdnu prolomilo několikaletý sestupný trend, který panoval prakticky od roku 2011. Svým růstem prolomilo hned několik silných rezistencí. Nejprve to byl vrchol 19,65 USD ze září 2019, následovala rezistence 21,14 USD z července 2016 a také vrcholy 21,50 a 22,10 USD za unci z roku 2014. Další silnou rezistencí je až pásmo 25-26 USD za unci, což je dřívější cenová podpora z let 2011-2013.

Vertikální pohyb ceny stříbra ale není pouhou strmou čárou v grafu. Růst je doprovázen historicky nejvyšší akumulací fyzického kovu ve všech globálních světových ETF, jejichž zásoby rostou o několik desítek milionů uncí stříbra týdně. Jen v posledním týdnu bylo naskladněno 44,25 milionu uncí. To znamená, že poptávka po fyzickém kovu je robustní, nejedná se tedy jen o spekulativní poptávku na trhu derivátů, jako jsou futures na americké burze COMEX.

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.

Proč investovat do zlata? Hlavně kvůli diverzifikaci

Proč investovat do zlata? Hlavně kvůli diverzifikaci

Bezpečné investiceInvestiční alternativyKomodityStříbroTechnická analýzaVzácné kovyZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast