Jak nakupovat levně a prodávat draze

Rádi byste uspěli při časování trhu? Využijte nástroje, který vám to snadno umožní - rebalancování.
V praxi jde o pravidelné realokace portfolia tak, aby mix investic stále plnil původní účely. Pokud se o portfolio 60:40 (s 60 % akcií a 40 % dluhopisů) nebudete dlouho starat, přestane být balancované dle daného poměru. Prostřednictvím rebalancování omezujete podíl třídy aktiv, který narůstá (zpravidla jde o akcie), a nahrazujete ho jinde. Pokud se k zavážete rebalancovat pravidelně, uchráníte se před zbytečným rizikem.
Loňský rok, úspěšný pro akcie a špatný pro dluhopisy, byl klasickým příkladem toho, proč je nutné rebalancovat. Pokud jste na začátku roku 2013 měli investice ve dvou fondech - 60 % bylo zainvestováno do akciového indexu S&P 500 a 40 % do dluhopisového indexu (například Barclay's Global Aggregate Bond Index) prostřednictvím ETF - zakončili byste rok s mnohem agresivnější alokací 68 % akcií a 32 % dluhopisů.
Je potřeba mít na paměti, že rebalancování s sebou přináší transakční a daňové náklady. Také musíte zohlednit námahu ve srovnání s tím, kdy je portfolio nastaveno na autopilota. O rebalancování se nemusejí starat investoři do vyvážených fondů, práci za ně dělají portfoliomanažeři.
Jak na to, když je nutné portfolio rebalancovat?
Neupínejte se na kalendář
Letošní trhy se od minulého roku hodně liší. Se zhodnocením S&P 500 o 8 % a dluhopisového indexu o 3 % se alokace aktiv příliš nezměnily. Namísto pravidelného rebalancování malých částek stačí nechat investice svému osudu.
Ben Welch, šéf rozvoje korporátního poradenství v TD Ameritrade Institutional, doporučuje stanovit si pásmo mezi 5 a 10 %, a když jedna část portfolia výrazně převýší zamýšlenou alokaci, začít přemýšlet o rebalancování.
Zvažte náklady rebalancování
Pokud musíte rebalancovat prostřednictvím tradingového účtu, který je spojen s vysokými poplatky, dělejte to méně často. Analytik z Bank of America Merrill Lynch Himanshu Almadi radí investorům platícím nižší náklady rebalancovat nejlépe kvartálně, zatímco těm s vyššími náklady jednou ročně.
Daňová optimalizace
Je lepší držet cenné papíry déle, aby byly zisky z nich výhodněji daněny. Vykompenzovat daně ze zisků lze také prodejem ztrátových investic, takzvaným uzamknutím ztrát. Můžete pak s časovým odstupem nakoupit ztrátovou pozici zpět nebo si ihned vybrat podobnou, ale ne stejnou, abyste měli proces rebalancování kompletní.
Další způsoby diverzifikace
Nepracujte jen s akciemi ve vztahu k dluhopisům. Rebalancujte celé globální portfolio, pokud některé regiony předbíhají ostatní. Rebalancujte smíšené akciové portfolio, když se mění poměr růstových a dividendových akcií.
Zdroj: Reuters