Pohled pod pokličku amerických fondů v 8 grafech: Pasivní přístup již má převahu nad aktivním, ukazují data za rok 2023
Obrázek:ProfimediaAmerický akciový trh má za sebou velice silný rok a tamní dluhopisové nástroje po dvou mizerných letech alespoň (téměř) zastavily pokles (měřeno výkonem fondu TLT odepsaly dlouhodobé vládní bondy USA jen zhruba procento). Výrazné oživení zájmu o fondové investice se nicméně nekonalo. Hlavní zprávou tak je oficiální překonání objemu aktivně spravovaných peněz objemem prostředků v takzvaně pasivně vedených fondech.
Oživení přílivu peněz do fondů v USA bylo loni nakonec celkově slabé. Americké podílové fondy a ETF získaly navíc jen zhruba 79 miliard USD. Ačkoli šlo o zlepšení po historicky špatném roce 2022, šlo o druhý nejnižší přírůstek od roku 1993. Příliv kapitálu v roce 2023 se přehoupl do těsného plusu především díky prosinci, ve kterém investoři napumpovali do amerických fondů 57 miliard USD, na měsíční bázi nejvíce za celý rok.

Dlouhé roky měly aktivně řízené fondy navrch, pokud šlo o objem spravovaného kapitálu. Rok 2023 nicméně uzavřely vůbec poprvé pasivní fondy s větším objemem aktiv. Zatímco peníze směřující do akcií preferují pasivní produkty již delší dobu, globální akciové a dluhopisové fondy následovaly tento trend ve větší míře až v posledních letech. Pomohly tak smazat rozdíl a dostat pasivní strategie do vedení.

Aktivně řízené dluhopisové fondy lákaly více dolarů než jejich pasivně spravovaná konkurence až do roku 2013, od té doby toho ovšem nedosáhly v žádném kalendářním roce. V rámci akciových fondů zaměřených na světové akcie mají pasivní strategie navrch od roku 2008 a příliv kapitálu do fondů zaměřených na americké tituly poprvé upřednostnil indexové fondy a ETF v roce 2005. Od té doby nadvláda pasivních fondů trvá.

Největší a nejvýznamnější pasivní akciové fondy se zaměřují na celý trh, investoři sázející na široké indexy tak preferují právě pasivní strategie. Investoři vyhledávající specificky hodnotový nebo růstový přístup naopak stále většinou vybírají z aktivně řízených fondů.

Silný rok pro akcie měl za následek růst podílu akciových fondů na celkovém objemu spravovaných peněz. Nic zvláštního se ale v tomto ohledu neudálo, aktivita investorů koresponduje s náladami na trzích, dluhopisové fondy tak navzdory poklesu podílu také zaznamenaly příliv kapitálu.

Americké akciové fondy jako celek loni zaznamenaly v roce 2023 odliv zhruba 14 miliard USD. Pasivní fondy nalákaly 244 miliard USD, aktivně spravovaná konkurence naopak o 257 miliard USD přišly. O peníze přišlo všech devět sledovaných kategorií aktivně řízených fondů.

Rostoucí výnosy (a tedy klesající ceny) odradily investory v roce 2022 od investic do dluhopisů. Vyšší výnosy a vyhlídky na blížící se snižování sazeb ale loni vyvolaly příliv peněz do pevně úročených aktiv. Fondy zdanitelných dluhopisů nashromáždily loni zhruba 220 miliard USD, což je sice pěkná suma, výrazně ovšem zaostává za předchozími roky.

Velcí správci aktiv se nadále perou o podíl na trhu. Společnost iShares v roce 2023 shromáždila zhruba 107 miliard USD navíc, ale State Street a Vanguard nezůstaly pozadu. JPMorgan si zaslouží uznání za čtvrté místo a zaměření na aktivně řízené fondy. Doba ale přeje pasivním investičním titánům, jejichž podíl na trhu dále roste.
