US MARKETZavírá za: 0 h 12 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Eugene Philalithis (Fidelity International): Centrální banky drží trhy nad vodou. Chceme dále vydělávat pět procent ročně a chránit kapitál investorů

I v období historicky nejnižších úrokových sazeb dokázal Fidelity Multi Income Global Asset Fund (GMAI) za tři roky, co je nabízen investorům v Česku, překročit hranici 3 miliard USD pod správou a ročně zhodnocovat vložené prostředky o zhruba pět procent. Jakou investiční strategii sleduje a co čeká od světa investic nejen v letošním roce jeho portfoliomanažer Eugene Philalithis?

GMAI se jako fond zaměřuje na specifické výnosy. Je určen investorům, kteří chtějí stabilní a pravidelné příjmy a požadují zachování hodnoty kapitálu. Tyto cíle fond v posledních letech splňoval a ročně investorům nabídl výnos kolem 5 %. Jak toho dosáhl?

Portfolio fondu rozdělujeme do tří tříd aktiv. Těmi jsou příjmová aktiva (income), hybridní aktiva (hybrid) a růstová aktiva (growth). Hybridy se vyznačují kombinací vlastností příjmových a růstových aktiv a zahrnují například dluhopisy s vysokým výnosem (high yield) a dluhopisy z rozvíjejících se trhů v místních měnách. Pro tyto skupiny aktiv držíme dlouhodobé neutrální alokace. Rozdělení postupně měníme, aby co nejlépe odráželo měnící se podmínky na trhu a náš výhled, pokud jde o příjmy. Klíčem k úspěchu je provádět průběžně úpravy, což umožňuje akumulaci příjmu. Naším zájmem není hon za výnosy, když zvažujeme nové nápady, hledáme atraktivní úroveň výnosu při vhodné úrovni a typu rizika.

A co zaměření na zachování hodnoty investovaného kapitálu?

Ochrana hodnoty kapitálu je klíčovým cílem GMAI. Postavení na trhu tomu napomáhá – naše expozice vůči hybridním aktivům, například dluhopisům s vysokými výnosy, poskytuje lepší ochranu proti negativnímu vývoji na trhu, než kdybychom měli zainvestováno do akcií firem vyplácejících dividendy. K taktické ochraně hodnoty kapitálu využíváme též hotovost a vládní dluhopisy, což nám pomohlo při nárůstech volatility v létě 2015 a v lednu a únoru 2016.

Pokud byste měl vyzdvihnout jednu výhodu svého fondu, která by to byla?

Určitě jeho flexibilita. Fond není řízen podle benchmarku a nejsme vázáni na investice do určitých regionů nebo tříd aktiv. Jde o globální fond investující do širokého spektra investic a s velkou možností alokace do každé jednotlivé třídy aktiv. Naše schopnost investovat do netradičních aktiv, například do infrastruktury, pozitivně přispívá k výsledkům fondu. Aktiva jako Greencoat UK Wind, sektorový fond zaměřený na obnovitelné zdroje energie, poskytují atraktivní výnos s nízkou korelací s tradičními třídami aktiv.

Proč by měli investoři uvažovat o zařazení GMAI do svého portfolia?

V současném nejistém prostředí (ekonomický výhled, politika centrálních bank, kondice Číny) má smysl, aby zdroje příjmů byly různorodé a schopné přestát řadu rizik. Náš fond to nabízí, jsme schopni investovat napříč třídami aktiv a zeměpisnými oblastmi. Fond má za sebou doložitelné výsledky a vždy důsledně splnil cíle výnosu a zachování hodnoty kapitálu.

Poslední roky byly celkově pro trhy celkem úspěšné, hlavně pro akcie.

Během posledních tří let jsme nezažili významnější medvědí trh, tedy čistě technicky pokles o 20 %. Ale museli jsme čelit, jak tomu ve Fidelity říkáme, trhu "čmuchalů", přičemž slovo "čmuchal" představuje společné označení skupiny medvědů. Tento trh "čmuchalů" nastává, když trhy spadnou o méně než 20 %, ale když se i tak objevuje mnoho pesimistických komentářů a výhledů. Toto prostředí může být velmi medvědí – víme, že někde venku ti medvědi jsou, ale jejich útok ještě nepřišel.

A co čekáte od roku 2016?

Začátek roku 2016 bych charakterizoval právě jako příklad trhu "čmuchalů". Došlo k velkým výprodejům, zejména z důvodu obav ohledně vývoje v Číně a celkového zdraví globální ekonomiky. Pohled na data ovšem říká, že makroekonomické pozadí zůstává pozitivní, náhlá panika kvůli zhoršením ekonomických dat nevypukla. Na trzích jsme v posledních měsících zaznamenali posun s pocitem, že se nacházíme v jakémsi limbu. Trhy vykazují růstový trend, ale trvá nedostatek přesvědčení a nervozita ohledně ocenění některých aktiv. Vládní dluhopisy jsou například nadále náchylné reagovat na očekávaný růst sazeb v USA. K tomu podle nás pravděpodobně dojde, i když trh to do cen ještě úplně nepromítl, ačkoli míra nezaměstnanosti v USA je nižší než cíl Fedu a inflace začíná růst.

Zároveň pět let silného růstu (při poměrně nevýrazné expanzi ekonomiky) způsobilo, že jsou ocenění takzvaně toppy (příliš vysoká s předpokladem poklesu). Tato ocenění jsou citlivá na faktory jako čínské zpomalení a znepokojení z očekávaného zpřísňování politiky Fedu, ale zůstávají podporována uvolněnými politikami centrálních bank. Výhled jako takový zůstává jemně vyvážený, ekonomický růst slabě pozitivní a investoři opatrní.

Jakou v této situaci volíte investiční strategii?

Dáváme přednost hybridním aktivům (například dluhopisům s vysokým výnosem, lokálním dluhopisům a úvěrům z rozvíjejících se trhů), které kombinují vlastnosti příjmových a růstových aktiv. Nabízejí vyšší výnosy než tradiční třídy příjmových aktiv (vládní a korporátní dluhopisy a bondy z rozvíjejících se trhů v "tvrdých měnách" –, ale s větší protiinflační ochranou než jiná růstová aktiva, jako jsou například akcie a realitní investiční společnosti (REIT). Je to mix vlastností, o kterých jsme přesvědčeni, že se hodí do současné situace, zejména pro investory zaměřené na příjem.

Když se tak soustředíme na následující tři roky, věříme, že fond je v dobré pozici na to, aby nadále nabízel stejnou úroveň příjmů. Jsme si jistí, že neutrální alokace aktiv v portfoliu může v dlouhodobém horizontu splnit naše příjmové cíle, přičemž dosavadní výsledky fondu prokazují, že dokážeme proplout měnícími se tržními podmínkami a obdobími špatného sentimentu.


Eugene Philalithis

Působí jako vedoucí analytického týmu pro pevně úročená a alternativní aktiva ve společnosti Fidelity International. Řídí několik smíšených a multi asset fondů. Má téměř dvacet let praxe v oblasti investování. Do skupiny Fidelity nastoupil v roce 2007, předtím působil sedm let jako manažer dluhopisových portfolií ve společnosti Russell Investments. Je držitelem titulů Bachelor of Engineering a MBA, které získal na Imperial College London. Má certifikát CAIA (Chartered Alternative Investment Analyst).

Alokace investicInvestiční fondyRozhovor
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa