Téma největšího stablecoinu probíráme ve dvou textech. V první části jsme se podívali na slovníček základních pojmů, aktuální situaci a možný vliv USDT na bitcoin. V této druhé části se podrobněji podíváme pod pokličku samotné společnosti Tether.

Nedávné výročí

Společnost Tether nedávno oslavila deset let své existence, během kterých významně formovala moderní kryptoekonomiku. V roce 2014 zavedla revoluční koncept stablecoinu USDT vázaného na americký dolar a od té doby stabilně rostla. Před pár týdny tržní kapitalizace stablecoinu překročila 120 miliard dolarů. USDT se stal klíčovým nástrojem pro finanční transakce v oblastech s omezeným přístupem k bankovním službám, zejména v rozvojových zemích.

Počet uživatelů

Adopce USDT dosáhla významného milníku v podobě více než 330 milionů blockchainových peněženek a účtů, které obdržely USDT (k závěru třetího čtvrtletí 2024). To je množství srovnatelné s počtem obyvatel USA. Tento údaj nezahrnuje desítky milionů uživatelů na centralizovaných platformách, což pouze podtrhuje rostoucí význam USDT. Průměrný mezičtvrtletní nárůst počtu uživatelů dosáhl za poslední rok 9 % a jen ve třetím čtvrtletí letošního roku jich přibylo 36,25 milionu.

Počet kryptopeněženek, které přijaly tether

Jedním z největších přínosů "díla" Satoshiho Nakamota je schopnost zpochybnit zažité předpoklady, přičemž blockchain nabízí transparentnost při hledání odpovědí. Tether znamená finanční dostupnost pro miliony lidí z různých komunit, jejichž příběhy mnohdy zůstávají stranou hlavní pozornosti. Zpráva analytické platformy Tether Insights odhaluje, že adopce USDT výrazně roste a potvrzuje rostoucí význam digitálních aktiv.

Fascinující stroj na peníze

Společnost Tether dosáhla v roce 2023 rekordního zisku 6,2 miliardy USD. To je zhruba o 700 milionů více, než jaký byl zisk největšího světového správce aktiv, společnosti BlackRock. Zatímco Tetheru se to podařilo s pár desítkami lidí, BlackRock má přibližně 16 500 zaměstnanců. V první polovině roku 2024 Tether vygeneroval čistý zisk 5,2 miliardy USD. Co stojí za jeho extrémní ziskovostí?

  • Investice do vládních dluhopisů a krátkodobých investičních nástrojů. Jádro byznysu Tetheru je celkem jednoduché. Uživatel nakoupí za dolary USDT a s kryptoměnou libovolně nakládá do doby, než se ji rozhodne prodat (směnit zpět na dolary). Pointa je v tom, že Tether na zaparkovaných klientských penězích pouze nesedí, ale investuje je, z čehož následně generuje obří zisky z úroků z amerických vládních dluhopisů a pokladničních poukázek. Tether také menší část peněz investuje do zlata a bitcoinu. Tyto investice diverzifikují portfolio rezerv společnosti a podporují stabilitu USDT.
  • Poplatky za transakce a likviditu. Tether generuje příjmy i díky poplatkům za vydání a zpětný odkup USDT. Když investoři nakupují nebo prodávají velké množství stablecoinu, jsou jim účtovány poplatky, a to obvykle ve výši 0,1 %. S ohledem na obří objemy transakcí v ekosystému kryptoměn se tato relativně nízká fee kumulují a vytvářejí značné příjmy.
  • Omezené náklady. Provoz Tetheru je velice efektivní. Udržení stabilní hodnoty USDT a jeho správné fungování nevyžaduje složitou nebo nákladnou infrastrukturu ve srovnání s tradičními bankami či finančními institucemi. Společnost neprovádí přímé obchodování ani nepodstupuje větší rizika, což snižuje její provozní náklady, ale stále jí to umožňuje vysoké výnosy z držených aktiv.
  • Absence povinnosti vyplácet držitelům USDT úrok. Na rozdíl od klasických bankovních účtů, kde klienti očekávají nějaký úrok z uložených peněz, uživatelé USDT nepožadují žádný výnos. Tether tak může těžit z úroků, které generuje z rezerv, aniž by společnosti vznikala povinnost vyplácet držitelům USDT úroky.
  • Nízké riziko volatility. Většina rezerv je investována v bezpečných, krátkodobých aktivech, jako jsou vládní dluhopisy. Tether je tak chráněn před většinou tržních výkyvů, které by mohly ohrozit hodnotu jeho rezerv. Tímto způsobem se společnosti daří dosahovat stabilních příjmů s minimálním rizikem.

Stín vyšetřování aneb další planý poplach?

Podle deníku The Wall Street Journal nyní probíhá vyšetřování Tetheru ze strany amerických úřadů. Ministerstvo spravedlnosti má provádět úkony týkající se využití USDT třetími stranami k financování nezákonných aktivit nebo praní špinavých peněz. Vyšetřování má údajně trvat již několik let.

Deník uvedl, že současně ministerstvo financí zvažuje uvalení sankcí na Tether kvůli "rozšířenému používání" této kryptoměny jednotlivci a skupinami, které byly sankcionovány USA, včetně teroristické skupiny Hamás a ruských obchodníků se zbraněmi. WSJ připomíná, že průměrný denní objem obchodů s USDT dosahuje 190 miliard dolarů.

Společnost na to reagovala prohlášením, že "je nehorázné naznačovat, že Tether jakkoli pomáhá zločinným aktérům nebo obchází sankce". Dále na svém webu uvedla, že je "šíleně nezodpovědné, aby WSJ psal články s lehkovážnými obviněními s takovou jistotou, když žádné úřady veřejně nepotvrdily tyto informace". Na sociální síti X reagoval šéf Tetheru Paolo Ardoino poměrně jasně.

Dokument (nejen) pro fanoušky

USDT není jen kryptoměna. Je to záchranné lano pro jednotlivce na celém světě. Lokální příběhy v tomto dokumentu ilustrují sílu USDT v každodenním životě, ale také poukazují na dynamicky rostoucí míru jeho adopce.