US MARKETOtevírá za: 13 h 44 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+6,18 %

Bitcoin jako zástava půjčky? Ve Firefish pro to chtějí vytvořit globální standard a být volbou číslo jedna

Martin Matejka a Igor Neumann ze společnosti Firefish věří, že bitcoin lze využívat jako zástavu ve výrazně větší míře, než je tomu v současnosti. Po dlouholetých kariérách ve financích přicházejí s řešením, které v případě úspěšné realizace může znamenat celosvětový průlom v oboru. Startup Firefish buduje globální obdobu služby Zonky založenou na bitcoinu. Jaká je podstata projektu, jak je ošetřena bezpečnost transakcí na platformě a jaké mají oba muži další plány?

Pavel Kohár
Pavel Kohár
13. 12. 2023 | 16:48
Bitcoin

Je Firefish váš nápad, nebo jste se inspirovali podobným obchodním modelem v zahraničí?

MM: Použití nějakého aktiva jako kolaterálu je ve financích běžná věc. V minulosti jsem se profesionálně věnoval financím a v rámci tradingu ČEZ jsme používali kolaterál různého typu. Jako bitcoinovému nadšenci mi přišlo zvláštní, že dosud nikdo nevyužívá na necustodiální bázi jeho potenciál i pro tento účel. To znamená, že se nemusím nutně vzdát vlastnictví bitcoinu, na rozdíl od jiných aktiv, která chci použít jako zástavu. Nenašli jsme službu nebo produkt, který by všechny tyto vlastnosti bitcoinu využíval. Rozhodli jsme se, že to někdo musí udělat a že ten někdo budeme my.

IN: Pokusy využívat bitcoin jako kolaterál tu byly, ale Firefish přistupuje k této problematice úplně jinak. Jistě si vzpomenete na krach kryptobanky Celsius a jiných společností, které přijímaly bitcoiny jako záruku za půjčky a nakládaly s nimi rizikovým způsobem. Firefish se od tohoto přístupu liší tím, že nenabízí možnost rizikové manipulace s bitcoinem. Naše řešení spočívá v uzamčení kolaterálu ve smart kontraktu přímo nad bitcoinovou sítí, což zajišťuje bezpečnost a nemožnost neoprávněného nakládání s ním po celou dobu existence půjčky.

Máte spuštěnou beta verzi. Co to znamená v praxi?

MM: Naše platforma běží a je z technického hlediska hotová, ale je zatím spojena s určitým omezením. Hlavním omezením je velikost transakce, která je nyní do 50 000 Kč. Dalším omezením je to, že není volně přístupná, ale je potřeba se přihlásit na čekací listinu. Koncem roku budeme spouštět veřejnou verzi, která již tyto limity mít nebude.

IN: Naše platforma je designovaná jako obchodní místo. Možná bych použil metaforu, že funguje jako Zonky nad bitcoinem a vy na ní můžete vystupovat ve dvou rolích. Zaprvé, můžete na Firefish uzamknout svůj bitcoin, použít jej jako zástavu a načerpat půjčku ve fiat penězích. A zadruhé, můžete investovat své volné peníze a získat zajímavý výnos s velice nízkou mírou rizika, neboť máte v zástavě okamžitě likvidní bitcoin.

Poskytujete uživatelům také financování?

MM: Ne, jsme čistě technologická platforma a poskytujeme software, aby spolu dvě strany mohly bezpečně interagovat. Dlužníky (kteří mají bitcoin a potřebují hotovost) i věřitele (kteří mají peníze a hledají zajímavý výnos s nízkým rizikem) dokážeme efektivně propojit.

IN: Financování na platformě zajišťují takzvaní investoři, což jsou obecně fyzické osoby nebo instituce, které mají volné peníze (koruny, eura, dolary) a chtějí získat atraktivnější výnos než u běžných produktů bankovního nebo peněžního trhu. Investorem se na naší platformě může stát kdokoli, kdo si chce nechat své peníze zhodnotit při velice nízkém riziku a se zajímavým výnosem.

Je tedy možné v rámci beta platformy také investovat do půjček zabezpečených bitcoinem?

IN: Ano. Uživatelé, kteří mají volné peníze, je mohou již nyní přes naši platformu zhodnotit lépe než například na termínovaných vkladech nebo ve fondech peněžního trhu.

Zmínili jste podobnost se Zonky. Budete také dělat hodnocení bonity klientů, podle kterého odvodíte úrok na základě jeho rizikovosti?

MM: Žádný scoring u nás není potřeba, protože je k dispozici kolaterál v podobě zástavy bitcoinem.

IN: Díváme se na to tak, že pokud máte kolaterál, jste bonitní a nic jiného nás nemusí zajímat. Důležitý moment je také to, že naše půjčky jsou takzvaně "nadkolaterizované". To znamená, že jako zástavu v bitcoinu složíte dvojnásobek půjčené částky, čímž vznikne dostatečný polštář.

Až se rozjede služba pro veřejnost, zůstane strop pro půjčky na 50 000 Kč?

MM: Ne, ten limit úplně zrušíme. Výše půjčky bude limitovaná pouze tím, jak velký kolaterál bude schopen uživatel složit.

IN: Princip je takový, že tomu, kdo shání peníze, najdeme investora, který je ochotný investovat polovinu hodnoty kolaterálu. A ten, kdo potřebuje peníze, je dostane na účet v korunách nebo jiných měnách.

Za jaký úrok bude taková služba k dispozici?

MM: Firefish je designovaná jako marketplace, a teoreticky tak cena může kolísat podle zájmu obou stran. Nicméně v rámci beta platformy a testovacího období se cena půjčky pohybovala okolo 7,5-8,0 % ročně v korunách a 6,0-7,5 % v eurech.

Jaký je režim splátek?

MM: Aktuální verze je velice jednoduchá. Půjde o jednu splátku jistiny i úroku v předem domluveném čase v budoucnosti. Žádné měsíční splátkové kalendáře zatím neumožňujeme.

IN: Hodně bitcoinerů chce kontinuálně využívat svůj bitcoin jako kolaterál a chce půjčku v čase rolovat, tedy splatit úrok a půjčit si dále. Tento způsob je atraktivní pro hodně uživatelů a v blízké budoucnosti jej plánujeme zpřístupnit.

Bitcoin v minulosti mnohokrát raketově posílil, ale také prudce ztratil na ceně. Jaký vliv by výrazné výkyvy ceny měly na dlužníky a investory?

MM: Prudký pokles znamená, že dlužník má možnost dodat další kolaterál nebo splatit půjčku předčasně. Pokud jej nedodá, dojde k likvidaci pozice. To znamená, že kolaterál je prodaný na veřejném trhu a půjčka je z něj umořena. Výrazný nárůst ceny bitcoinu je v současnosti jednou z limitací beta platformy, kdy není možné si dodatečně půjčit více peněz, nicméně v budoucnosti to možné bude.

IN: Z uživatelského hlediska si dlužník může monitorovat zdraví kolaterálu. Uživatel platformy od nás dostane echo, že by měl zvážit dodání dalšího kolaterálu či splacení půjčky. Průběžně posíláme notifikace o aktuálním stavu. V budoucnosti zavedeme takzvané rolování kolaterálu, které by kopírovalo růst ceny bitcoinu, a dlužník si tak bude moci půjčit větší objem peněz, pokud se jeho kolaterál stane hodnotnějším. Tuto funkcionalitu zvažujeme a chceme ji do budoucna nabídnout.

V případě prudkého poklesu ceny bitcoinu tedy dlužníka může čekat obdoba akciového margin callu, je to tak?

MM: Přesně tak, i to tak interně nazýváme. Dostanete několik margin callů na určitých cenových úrovních, a pokud hodnota kolaterálu dosáhne 95 % hodnoty půjčky, automaticky likvidujeme pozici. Je to hraniční úroveň. Uživatelsky je doplnění kolaterálu velice jednoduché, jde o pár kliknutí.

Jsou na globálním trhu i jiné možnosti půjčky proti bitcoinu?

IN: Ano, jde to například přes DeFi na jiných platformách. Ale je to výrazně komplikovanější a vystavujete se většímu riziku. Je to nad jinou blockchainovaou sítí a není to uživatelsky přívětivé. V DeFi dostanete většinou za bitcoin jinou kryptoměnu nebo stablecoin, nikoli fiat měnu. U nás dostanete půjčku v korunách nebo eurech rovnou na účet.

Troufnete si odhadnout, jaké procento všech bitcoinů by mohlo posloužit jako kolaterál?

IN: S rostoucí adopcí bitcoinu a přístupem ke spolehlivějším nástrojům pro kolateralizaci podle nás množství bitcoinů použitých jako kolaterál poroste, jako je tomu například u dluhopisů nebo akcií v tradičních financích. Myslíme si, že není nereálná úroveň 20-30 %.

MM: Dělali jsme si interní průzkum a dívali se na stav celého trhu v tom smyslu, kolik procent bitcoinů je použito jako kolaterál. Vyšlo nám, že jsou takto využívána zhruba 2-3 %. Pokud je tržní kapitalizace bitcoinu přibližně 500 miliard USD (aktuálně přes 800 miliard USD – pozn. red.), tak odhadovaných 15-18 miliard USD v bitcoinech je využito jako kolaterál. Potenciál je podle nás mnohem větší.

To je na první pohled relativně málo. Proč to tak je?

IN: V současnosti je získání půjčky proti bitcoinu spojeno s vysokým rizikem a ten proces je komplikovaný. My ale dokážeme rizika eliminovat. Na Firefish lze získat půjčku bezpečně a na pár kliknutí. Na druhé straně je pro investory z tradičního finančního sektoru téměř nemožné financovat takové půjčky. Naším cílem je to radikálně změnit.

MM: 18 miliard USD není malý trh, ale myslíme si, že může být výrazně větší. Trh roste i s cenou bitcoinu a věříme, že se z něj časem stane mainstreamová záležitost. Proto i využití kryptoměny jako kolaterálu bude časem získávat na významu.

Jak chcete vybudovat důvěru, když světem kryptoměn každý rok otřese obří skandál institucí? Zmínili jste krach kryptobanky Celsius, kvůli kterému přišli i Češi o stovky milionů korun.

IN: Přinášíme platformu, která je výrazně bezpečnější. Klíčovou podstatou je necustodiální princip, kdy se jako dlužník nevzdávám svého majetku. Svůj bitcoin si uzavřu na smart kontraktu nad blockchainem. Smart kontrakt máme technicky koncipovaný tak, že bitcoin se odtud jednoduše nedá poslat jinam než zpět dlužníkovi, když půjčku splatí, nebo likvidátorovi, když dlužník půjčku nesplatí. To je velice důležité, lidé se často ptají, zda jsou jejich bitcoiny v bezpečí. Uživatel stále vidí adresu, na které jeho bitcoin "sedí", a my jej nemůžeme poslat jinam než dlužníkovi nebo likvidátorovi.

MM: Doplnil bych ještě zjednodušený pohled "z ptačí perspektivy". Bitcoin je platební systém a také uchovatel hodnoty. My se snažíme k těmto funkcím přidat ještě třetí funkci, a to jeho seriózní a bezpečné využití ve světě tradičních financí.

Stále jste ovšem startup, jehož záměr nemusí vyjít. Pokud projekt Firefish zkrachuje, přijdou uživatelé o své uzamčené bitcoiny a věřitelé o investované peníze?

IN: Od začátku vývoje platformy jsme se zaměřovali hlavně na odstraňování všech možných rizik spojených s investováním do bitcoinem zajištěných půjček. Jedním z takových rizik je nejen krach Firefish, ale hlavně naprosté selhání naší infrastruktury. Proto náš smart kontrakt obsahuje speciální funkci, díky které lze bitcoin nějakou dobu po splatnosti půjčky vrátit dlužníkovi. To znamená, že se nemůže stát, že by bitcoin zůstal navždy uzamčen v našem smart kontraktu.

Kolik jste zatím na rozjezd Firefish potřebovali peněz? A plánujete další kolo financování?

MM: Zatím jsme nabrali nižší desítky milionů korun, mimo jiné i od fondu Miton. Začátkem roku 2024 uspořádáme další seedové kolo.

IN: Ambice naší platformy jsou globální a bitcoin nám umožňuje odstranit riziko protistrany z geografického hlediska i na úrovni společenského postavení toho, kdo si půjčuje. Další financování chceme využít na vylepšení platformy a funkcionalit a také na škálování a rozšíření své pozice na jiných trzích.

Plánujete pro příští rok rozšířit služby o nějaké novinky?

MM: Ano, snad se nám v příštím roce podaří spustit první kreditní kartu na světě zabezpečenou bitcoinem.

IN: Vedle toho plánujeme přinést i možnost ochrany proti likvidaci kolaterálu, podporu pro takzvané stablecoiny a různá další vylepšení platformy.

A na závěr si zavěštěte – bude jednou bitcoin stát milion dolarů?

MM: Jsem přesvědčen, že bitcoin jednou bude stát milion dolarů. Je ale otázka, jakou kupní sílu v té době ten milion dolarů bude mít.

IN: Vidím to stejně. Potenciál vidím velký a myslím si, že není špatný nápad mít část portfolia alokovanou do bitcoinu. Nejde ale jen o pravděpodobný růst ceny, ale také o různé možnosti využití, tedy i tu, na které pracujeme my. Lze si díky němu půjčit na vzdělání dětí, na zdravotní výdaje a na jakoukoli jinou finanční potřebu, která v životě může vyvstat.

BitcoinInvestiční alternativyRozhovorÚvěry
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa