Čtyři ztrátové týdny v řadě už jsou celkem pěkná série. Není až tak běžné, že index S&P 500 klesá tak dlouho, zároveň to ale není nic až tak výjimečného. Od roku 2000 se to stalo 25krát, nyní prožíváme šestadvacátý případ. V předchozích 25 index v průměru v následujícím týdnu přidal 1,82 %. V následujících šesti měsících v průměru trh vzrostl o šest procent, posiloval ale v necelých dvou třetinách případů (více v tabulce vlevo dole).
Není výjimkou, že se série ztrát protáhnou. Po rekordu v březnu 2001 byla ta nejdelší 7týdenní a až na batolata si ji všichni pamatujeme. A kde je trh dnes, chtělo by se dodat.
Přidám k tomu jedno takové opakování. Index volatility VIX minulý týden vylétl na 65 bodů. A když se tento "index strachu na akciovém trhu" v minulosti vyhoupl nad 50 bodů, pro index S&P 500 to byl jasně pozitivní signál. V ročním horizontu ceny akcií vzrostly v 91 z 92 případů (ano, ta "statistika" je hodně ovlivněna tím, že VIX nad 50 byl často v sériích rychle za sebou, a navíc těch případů nebylo tolik).
A na závěr troška toho kreslení. Index S&P 500 už před svým propadem z 5. srpna uzavřel medvědí formaci hlavy a ramen (ramena nebyla stejná, holt si trh tak trochu zahrál na Quasimoda). Pro býky je podle mě úkolem číslo jedna tento týden dostat S&P 500 do plusu (nad oranžovou linii). Posun nad 50denní klouzavý průměr, případně nad linii krátkodobého sestupného trendu (od poloviny července, tenká černá linie), by byl ještě pozitivnější. Že je hrozba první korekce od loňského října odvrácena, by pak naznačil až vzestup nad 5 500 bodů, který by znamenal vyšší lokální maximum. Ale to je hodně daleko.