Nejlepší americké akcie roku 2015 aneb Co drží býka při životě

Americké akciové trhy mají za sebou letos první korekci po několika letech, během podzimu se ale akciový býk opět zmátožil a vrátil celoroční výkonnost hlavních indexů k nule. Které sektory a jednotlivé akcie na tom jsou zatím letos nejlépe?
Nedávno jsme psali o tom, že plusové znaménko u indexu S&P 500 (v té době) dokázalo zajistit ne tak docela náhodně vybraných osm titulů. Dva z nich patří ke 40 letos vůbec nejvýkonnějším akciím zahrnutým v indexu Russell 3000.
Které to jsou? Netflix a Amazon, obě firmy letos více než zdvojnásobily svou hodnotu a patří k těm nejlepším mimo sektor zdravotní péče, konkrétně biotechnologií.
Index Russell 3000 zahrnuje akcie firem, které tvoří zhruba 98 % celkové tržní kapitalizace společností veřejně obchodovaných v USA. S&P 500 naproti tomu zahrnuje "jen" 500 firem s největšími kapitalizacemi. Právě tento nejsledovanější index je od začátku roku v mírném plusu, zatímco Russell 3000 mírně ztrácí. Z toho vyplývá, že v průměru jsou na tom velké firmy na burze letos lépe než ty menší.
Zajímavější je ale pohled na některé sektory. Například sektor zdravotní péče v indexu S&P 500 letos posiluje znatelně méně než v rámci indexu Russell 3000. To ukazuje na to, že nejvíce posilují spíše menší firmy z odvětví, především výrobci léků. To je ostatně patrné i z výše uvedené tabulky. Jde přitom o jeden z mála sektorů, kde jsou na tom menší firmy lépe než ty velké.
Pravý opak platí o odvětví zbytného spotřebního zboží (consumer discretionary; patří sem například média, řada maloobchodníků, služeb, automobilky, výrobci zboží dlouhodobé spotřeby a další). Toto odvětví v rámci Russell 3000 ztrácí letos asi 6 %, v indexu S&P 500 naopak přidává přes 10 % a je nejsilnějším sektorem. Důvod? Největší vahou v tomto odvětví je Amazon. Jen si ho najděte v tabulce.
Zdroj: Bespoke Investment Group
Aktuality

