Inspirováno Buffettem: 4 levné britské akcie
Keith Ashworth-Lord vede fond zaměřený na britská aktiva, který má ve správě zhruba 2,5 miliardy USD (přes 1,8 miliardy GBP). Za posledních 10 let dosáhl výnosu 325 % se strategií, která je bez uzardění inspirována přístupem slavného Warrena Buffetta.
Keith Ashworth-Lord dobře ví, jak náročné je vybírat konkrétní akcie. Ve fondu UK Buffettology, který spadá pod společnost Sanford DeLand Asset Management, drží zhruba 8% hotovostní pozici, která mu umožňuje v případě potřeby celkem pružně reagovat na tržní situaci. Do portfolia se snaží vybírat akcie kvalitních firem, které generují hotovost, mají silné finanční výsledky a zázemí a také růstový potenciál. "Věřte mi, že takových společností není zrovna mnoho," říká.
Jím spravovaný fond existuje od roku 2011 a za tu dobu investorům zhodnotil peníze o 325 %. To je samozřejmě velice dobrý výsledek, jakkoli zisky ve stovkách procent se v pokrizové době mohou jevit jako standard. Ashworth-Lord se nicméně srovnává s benchmarkem, který za stejné období zpevnil jen o 108 % (UK All Companies od Investment Association).
Jak vybírat akcie?
Ashworth-Lord se drží strategie "být odvážný, když se ostatní bojí". A některé tituly v jeho portfoliu letos předvádějí impozantní výkony, například DarkTrace, Softcat, Focusrite nebo Liontrust Asset Management. Výrazný růst cen akcií pro něj ale není důvodem k jejich prodeji. "Když se mi zamlouvá daný byznys, neprodávám, ani když daná akcie výrazněji posílí," podotýká.
To ale neznamená, že když vidí zajímavou příležitost, není ochoten s portfoliem trochu zamíchat. Třeba po ne zrovna povedeném IPO společnosti Deliveroo se zajímal o úpis akcií firmy DarkTrace a právě horší sentiment na trhu s IPO mu umožnil nakoupit během úpisu akcie firmy za nečekaně nízkou cenu.
Které akcie nyní sledovat?
Ashworth-Lord v současnosti pracuje se seznamem dvaceti titulů, z nichž je připraven až pět jmen nově zařadit do portfolia, pokud se naskytne zajímavá možnost. Tento seznam sice nechce odhalit, nicméně prozrazuje jména několika firem, jejichž akcie již v portfoliu má a které považuje v době vysokých valuací za trhem neprávem přehlížené.
RM Education: Dodavatel technologií pro školy byl v době koronavirových uzávěr logicky pod tlakem.
Trifast: Pandemie dolehla i na výrobce šroubů a dalších spojovacích materiálů.
PayPoint: Na firmu z oblasti platebních služeb tlačily spory se společností Ofgem, ty jsou ale podle Ashworth-Lorda zvládnutelné.
Victrex: Dodavatel polymerů již není na burze tak levný jako koncem loňského roku, nicméně má v tomto cyklu ještě co nabídnout.
Zdroj: Insider