Goldman Sachs: Nízká volatilita? Sázet na ni nemá smysl, zkuste tyto živější akcie

V časech, kdy většina trhu investuje pasivně a překonávání indexů je i díky nízké volatilitě velice složité, přišli bankéři z Goldman Sachs se strategií založenou na Sharpeho poměru (Sharpe ratio). Ten určuje výhodnost investice na základě poměru výnosu a rizika (respektive volatility). V posledních letech se této strategii opravdu daří.
Na trzích je nebývalý klid a aktivní správa prakticky postrádá smysl. Hledat tituly, které by dlouhodobě překonávaly indexy (pokud nejde o Facebook, Alphabet, Apple, Microsoft nebo Amazon), je extrémně náročné a volatilita indexu S&P 500 je na nejnižší úrovni za více než 50 let.
Goldman Sachs má ale naštěstí, ostatně jak jinak, řešení. Radí hledat investice s nejzajímavějším poměrem rizika a výnosu, na což se nejlépe hodí právě Sharpeho poměr.
Dosahování maximálního výnosu očištěného o riziko je sice logickým cílem každého investora, ale podle banky se dnes většina trhu soustředí spíše na minimalizaci volatility. "Mnoho investorů se zaměřuje na špatný cíl. Správci fondů by se měli snažit maximalizovat očekávané rizikově očištěné výnosy, ne minimalizovat realizovanou volatilitu," napsal David Kostin z Goldman Sachs.
Banka nabízí investorům koš 50 akcií, u nichž očekává, že budou mít v nejbližší době vysoké Sharpeho ratio (vysoký zisk v poměru k riziku). Balík zahrnuje akcie ze všech 11 hlavních sektorů indexu S&P 500. Tento koš překonává podobný produkt zaměřený na tituly s minimální volatilitou i index S&P 500. Zejména po roce 2009 je nadvýkonnost poměrně výrazná.
Jednou z nevýhod koše zůstává fakt, že v něm nejsou zahrnuty tituly, které v posledních letech zajistily většinu výkonnosti hlavních indexů (Apple, Amazon a spol.). Investoři by měli zvážit, zda právě tyto premianty ve svých portfoliích chtějí opomenout.
"Očekáváme, že balík titulů s vysokým Sharpeho poměrem bude překonávat koš akcií s nízkou volatilitou i index S&P 500 na absolutní a rizikově upravené bázi i ve druhém pololetí 2017, zejména pokud zůstane volatilita na podobně nízké úrovni," doplnil Kostin.
Je potřeba připomenout, že uvedená strategie (výběr akcií s vysokým Sharpeho poměrem) neporáží málo volatilní akcie vždy, v době před finanční krizí na tom byla výkonnostně hůře. Tento produkt je tedy nakonec spíše sázkou na nízkou volatilitu, takže v krizové době, kdy kolísavost narůstá, tak excelentním řešením být nemusí.
Zdroj: Goldman Sachs