US MARKETOtevírá za: 56 h 26 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Co musíte ráno vědět (8. listopadu)

Jak skončilo úterní obchodování s akciemi na burzách na obou stranách Atlantiku, jak se v září (ne)vedlo německému průmyslu a co lze také v Česku získat v dražbě Finanční správy? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý opět posílily, klesající výnosy dluhopisů podpořily tituly z technologického sektoru

Akcie ve Spojených státech zpočátku kolísaly, ale nakonec zpevnily. Klesající výnosy amerických vládních dluhopisů podpořily růstové akcie velkých společností. Investoři nyní čekají na další komentáře představitelů americké centrální banky, aby mohli posoudit, jak se budou vyvíjet úrokové sazby. Na devizovém trhu posiloval dolar. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,17 % a zakončil obchodování na 34 152,60 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,28 % na 4 378,38 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,90 % na 13 639,86 bodu. S výjimkou Dow si indexy připisují nejdelší sérii denních růstů za poslední dva roky. Index volatility VIX klesl o 0,54 % na 14,81 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o devět bazických bodů na 4,569 %. Ceny ropy se propadly o čtyři a půl procenta, zlato odepsalo půl procenta a stříbro bezmála dvě procenta. Bitcoin si na konci dne připisoval asi 0,8 % na 35 370 USD.

S&P 500: Bude rally pokračovat, nebo býky vyčerpal rychlý návrat k rezistenci?

S&P 500: Bude rally pokračovat, nebo býky vyčerpal rychlý návrat k rezistenci?

Americké akcie dávají zapomenout na říjnovou korekci. Může to být tentokrát jiné?

Americké akcie dávají zapomenout na říjnovou korekci. Může to být tentokrát jiné?

2. Evropské akciové indexy se v úterý na směru neshodly

Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo smíšeně. Investoři nadále věnovali pozornost hospodářským výsledkům společností za třetí čtvrtletí a vedle nich také makrodatům v čele s německou průmyslovou výrobou či výrobní inflací za eurozónu. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,16 % na 442,81 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,10 % na 7 410,04 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,39 % na 6 986,23 bodu, zatímco německý DAX přidal 0,11 % na 15 152,64 bodu.

Překladiště ropy v Cushingu je skoro "na dně". Co to může udělat s cenou černého zlata?

Překladiště ropy v Cushingu je skoro "na dně". Co to může udělat s cenou černého zlata?

3. Pražská burza v úterý oslabila, hlavně kvůli ztrátě akcií Komerční banky

Pražská burza v úterý klesla, index PX ztratil 0,42 % na 1 375,72 bodu. Pokles způsobily hlavně akcie Komerční banky, výraznější ztrátě zabránil růst cenných papírů energetické společnosti ČEZ.

SLEDOVALI JSME: Na vaše otázky odpovídali Peter Hajduček a Jakub Šiška (Footshop)

SLEDOVALI JSME: Na vaše otázky odpovídali Peter Hajduček a Jakub Šiška (Footshop)

4. Očekávané události

Středeční dopoledne bude patřit německé inflaci, české nezaměstnanosti nebo maloobchodním tržbám za eurozónu. Odpoledne ve Spojených státech dojde na velkoobchodní zásoby a s projevem vystoupí guvernér Fedu Jerome Powell. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. listopadu

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. listopadu

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Pokles průmyslové výroby v Německu v září zrychlil, podle analytika hrozí recese

Pokles průmyslové výroby v Německu v září zrychlil. Ve srovnání s předchozím měsícem se výroba snížila o 1,4 % po srpnovém poklesu o 0,1 %. Výrazněji se snížila výroba spotřebního zboží a produkce energií a pokles zaznamenala většina průmyslových odvětví. Vyplývá to ze zprávy, kterou v úterý zveřejnil spolkový statistický úřad. Podle analytika Carstena Brzeského z ING údaje zvyšují riziko, že se německá ekonomika dostane do recese.

6. Kartel OPEC je optimistický ohledně vyhlídek světové ekonomiky

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) předpokládá, že globální hospodářství se dokáže vypořádat s makroekonomickými problémy, jako jsou vysoké úrokové sazby a inflace, a že jeho růst bude podporovat poptávku po pohonných hmotách. Uvedl to v úterý generální tajemník organizace Haísám Ghais. Velmi dobře si podle něj nyní vede ekonomika Spojených států, zatímco evropské hospodářství poněkud zaostává.

7. Čínský prodejce módy SHEIN připravuje podle zdrojů nabídku akcií v USA

Čínský prodejce oblečení SHEIN připravuje primární nabídku akcií ve Spojených státech a doufá, že ho IPO ocení až na 90 miliard USD. Tato částka výrazně převyšuje současné ocenění tohoto giganta zaměřeného na tzv. rychlou módu investory, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje. Načasování vstupu na trh je však zatím nejisté kvůli současné nestabilitě na trzích.

8. Zimní zásobování Německa plynem může podle svazu INES ohrozit jen extrémní mráz

Zimní zásobování Německa plynem mohou narušit jen extrémní mrazy, kdy hrozí vyčerpání zásobníků na přelomu ledna a února. Na úterní tiskové konferenci to prohlásil šéf německého svazu provozovatelů zásobníků plynu a vodíku INES Sebastian Heinermann. Poukázal zároveň na to, že správcům zásobníků se stejně jako v loňském roce podařilo před zimou úložiště zcela naplnit.

9. Skupina UBS se v třetím čtvrtletí propadla do hlubší než očekávané ztráty, výsledky ovlivnily náklady spojené s integrací Credit Suisse

Největší švýcarská banka UBS vykázala za třetí čtvrtletí ztrátu 785 milionů dolarů. Mohou za to náklady 2,1 miliardy dolarů spojené s převzetím konkurenční Credit Suisse, které banka zaúčtovala. Firma o tom v úterý informovala ve výsledcích hospodaření. Analytici očekávali ztrátu 444 milionů dolarů. Bez zahrnutí dopadu spojeného s převzetím vykázala UBS základní zisk 844 milionů dolarů.

10. Společnost WeWork požádala v USA o ochranu před věřiteli

Provozovatel sdílených kanceláří WeWork požádal ve Spojených státech o bankrotovou ochranu. Firmě, jejíž raketový vzestup a pád změnily globální podobu odvětví pronájmu kanceláří, se nevyplatily sázky na to, že společnosti budou více využívat její sdílené kancelářské prostory, uvedla agentura Reuters. Pobočky firmy mimo USA a Kanadu nejsou řízením dotčené.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Finanční správa v daňové exekuci vydražila zlaté cihly za 2,8 milionu Kč

Finanční správa ČR vydražila tři zlaté cihly za 2,8 milionu korun. Elektronická dražba se uskutečnila jako součást daňové exekuce k vymožení daňových nedoplatků, uvedla v pondělí Finanční správa na svých internetových stránkách. Od zavedení systému elektronických dražeb v roce 2019 se jich uskutečnilo zhruba 2 000.

Dražbu zlatých cihel uspořádal pražský finanční úřad. Nejtěžší z cihel o hmotnosti 1 897,3 gramu se prodala za 1,629 milionu korun, cihla o hmotnosti 847,5 gramu vynesla 635 tisíc korun a nejmenší cihla vážící 802,9 gramu se vydražila za 491 tisíc korun. Podle Finanční správy byl o aukci velký zájem, účastníci přihazovali celkem 251krát.

Daňová exekuce prodejem majetku patří mezi způsoby vymáhání daňových nedoplatků. Finanční správa draží jak movité věci včetně automobilů, tak stavby, byty či pozemky dlužníků. Elektronické aukce zavedla v roce 2019 a využívá pro ně aplikaci APED, do které se uživatelé registrují pomocí datové schránky, elektronického podpisu nebo bankovní identity. V současnosti je v aplikaci registrováno zhruba 4 700 uživatelů.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika