US MARKETOtevírá za: 60 h 50 m
DOW JONES+0,65 %
NASDAQ-0,18 %
S&P 500+0,41 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Co musíte ráno vědět (27. září)

Rozvod - ilustrační foto
Zdroj: flickr.com/195273280@N04

Jak v úterý skončilo obchodování s akciemi na obou stranách Atlantiku, kterému technologickému gigantu chce nově přistřihnout křídla americká Federální obchodní komise a jak i nezasvěceným jednoduše vysvětlit princip časování trhu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý výrazně oslabily, investoři se obávají vyšších úroků

Americké akcie výrazně zlevnily. Na trhu přetrvávají obavy z negativních dopadů vysokých úrokových sazeb. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 1,14 % a zakončil obchodování na 33 618,88 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 1,47 % na 4 273,53 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se propadl o 1,57 % na 13 063,61 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 12,07 % na 18,94 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil zhruba o jeden bazický bod na 4,555 %. Ceny ropy se zvedly o necelé procento, zlato i stříbro naopak okolo procenta odevzdaly a bitcoin odepsal asi půl procenta na 26 150 USD.

Možná nebude, ale co kdyby: V případě recese se před americkými akciemi otevírá propast hluboká desítky procent

Možná nebude, ale co kdyby: V případě recese se před americkými akciemi otevírá propast hluboká desítky procent

2. Evropské akcie v úterý převážně zlevňovaly, mírně v plusu skončil trh v Londýně

Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo v červených číslech. Výjimku představoval trh v Londýně, jeho zisk byl ale jen kosmetický. Pokles vedl technologický sektor. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,61 % na 447,70 bodu, německý DAX se snížil o 0,97 % na 15 255,87 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 0,70 % a uzavřel na 7 074,02 bodu, zatímco britský FTSE 100 zpevnil o 0,02 % na 7 625,72 bodu.

Svět obchází strašák CBDC aneb Když si chce dát gól i rozhodčí

Svět obchází strašák CBDC aneb Když si chce dát gól i rozhodčí

3. Pražská burza ve středu znovu mírně oslabila. Nedařilo se rakouským titulům, klesla i MONETA

Pražská burza čtvrtý den v řadě mírně oslabila, ve středu index PX klesl o 0,30 % na 1 338,60 bodu. Nedařilo se především rakouským titulům, pojišťovna VIG ztratila přes procento a půl a Erste Group Bank více než procento. Z předních emisí si pohoršila i MONETA Money Bank, naopak akcie energetické společnosti ČEZ a Komerční banky zakončily obchodování se ziskem.

Půjčky nám nejsou cizí, v zadlužení jsme ale (naštěstí) stále za evropským průměrem

Půjčky nám nejsou cizí, v zadlužení jsme ale (naštěstí) stále za evropským průměrem

4. Očekávané události

Ve středu dopoledne Německo zveřejní index spotřebitelské důvěry GfK a odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. ČNB rozhodne o měnové politice. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. září

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. září

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Americká obchodní komise podala antimonopolní žalobu na Amazon

Americká Federální obchodní komise (FTC) v úterý podala dlouho očekávanou antimonopolní žalobu na americký internetový obchod Amazon. Tvrdí, že firma zneužívá svou dominantní pozici na trhu k vlastnímu prospěchu a nutí spotřebitele platit za zboží vyšší částky. FTC rovněž požádala soud o zvážení, zda by neměl firmu Amazon přinutit k prodeji některých aktivit, aby tak zastavil negativní dopady na spotřebitele. K žalobě se připojili generální prokurátoři ze 17 členských států USA.

6. Rusko je vůči západním sankcím překvapivě odolné, řekl oligarcha Děripaska

Rusko ustálo sankce, které na něj uvalily západní státy. V rozhovoru s britským ekonomickým listem Financial Times to řekl ruský oligarcha Oleg Děripaska. Zároveň dal najevo nad tímto vývojem překvapení - myslel si totiž, že Rusko kvůli válce zkrachuje.

7. Spotřebitelská důvěra v USA v září opět klesla

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v září druhý měsíc za sebou klesla. Americké spotřebitele znepokojují rostoucí ceny, vysoké úrokové sazby i politický vývoj. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v úterý zveřejnila organizace Conference Board.

8. Ifo: Nálada mezi německými vývozci se v září zhoršila, je nejníže za tři roky

Nálada mezi německými vývozci se v září pátý měsíc za sebou zhoršila a je nejnižší od března 2020. Německý ekonomický institutu Ifo v úterý uvedl, že ukazatel exportních očekávání se v září snížil na -11,3 bodu ze srpnových -6,5 bodu.

9. Německý průmysl požaduje dostupné ceny energií k udržení konkurenceschopnosti

Německý průmysl chce dosáhnout klimatických cílů co nejrychleji, kvůli příliš vysokým cenám energií ve srovnání s ostatními evropskými státy se však obává ztráty konkurenceschopnosti a zániku. V úterý to na klimatické konferenci Svazu německého průmyslu (BDI) prohlásil šéf svazu Siegfried Russwurm. Spolkový ministr hospodářství a ochrany klimatu Robert Habeck zástupce průmyslu ujistil, že dostupné ceny elektrické energie jsou i jeho cílem, protože ochrana klimatu jde ruku v ruce s hospodářskou prosperitou.

10. Ford pozastavil plán na závod, kde měl vyrábět baterie s čínskou technologií

Automobilka Ford Motor pozastavila plán na výstavbu nového závodu v Michiganu, kde chtěla vyrábět baterie pro elektromobily za použití čínské technologie. Automobilka musí znovu zvážit, zda by byla výroba konkurenceschopná, píší americká média. Rozhodnutí kritizují odbory, podle kterých Ford oznámil rozhodnutí v souvislosti s probíhající stávkou v amerických automobilkách. Spolupráce s čínskou společnosti CATL se nelíbila některým americkým politiků.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejlepší "trader(ka)" všech dob? Exmanželka Jeffa Bezose

Když si MacKenzie Scottová Tuttleová v roce 1993 brala za muže Jeffa Bezose, společnost Amazon ještě neexistovala. Založena byla (pod názvem Cadabra) až v létě 1994, a když poté v roce 1997 firma vstupovala na burzu, byla cena jejích akcií v IPO stanovena na 18 dolarů za kus (při zohlednění následných čtyř štěpení sedm a půl centu). Když v dubnu 2019 došlo po více než 25 letech na rozvod, prodávaly se akcie Amazonu (po zohlednění posledního štěpení z roku 2022) za asi 95 dolarů. MacKenzie Scottová z rozvodu vyšla zhruba se čtvrtinou akcií Amazonu při jejich slušném zhodnocení o více než 126 tisíc procent.

Zdroj: X/RK_trader

Zdroj: X/RK_trader

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika