Co musíte ráno vědět (24. července)

Jak si v úterý vedly akcie na burzách na obou stranách Atlantiku, jak dopadly námluvy Googlu se startupem Wiz a jak vypadá desítka největších firemních jednorožců? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy v úterý mírně klesly, během dne kolísaly mezi zisky a ztrátami
Akcie v USA smazaly počáteční zisky a nakonec uzavřely s mírnou ztrátou. Investoři čekali na oznámení hospodářských výsledků společností Alphabet a Tesla. Výsledky technologických firem budou důležité pro určení toho, zda se podaří udržet letošní růst trhu, nebo se potvrdí nadhodnocenost amerických akcií. Index Dow klesl o 0,14 % na 40 358,09 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,16 % na 5 555,74 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,06 % na 17 997,35 bodu. Proti trendu šel (opět) index akcií firem s malou tržní kapitalizací Russell 2000, který zpevnil o 1,02 % na 2 243,27 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,27 % na 14,72 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů uzavřel obchodní den prakticky beze změny na 4,255 %. Ceny ropy se snížily o více než procento, zlato i stříbro naopak zhruba o půl procenta zdražily a bitcoin ztratil dvě a půl procenta na zhruba 65 960 USD.
2. Evropské akcie se v úterý na směru neshodly, dařilo se technologiím
Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo smíšeně. Investoři věnovali pozornost další sérii hospodářských čísel v rámci rozjíždějící se výsledkové sezóny za druhé čtvrtletí. Dařilo se technologickému odvětví, které přidalo skoro procento a půl, naopak sektor těžby skoro o procento a tři čtvrtě přišel. Panevropský index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,13 % na 515,47 bodu a německý DAX uzavřel se ziskem 0,82 % na 18 557,70 bodu, zatímco britský FTSE 100 klesl o 0,38 % na 8 167,37 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 0,31 % a skončil na 7 598,63 bodu.
3. Pražská burza v úterý pokračovala v růstu, dařilo se akciím bankovních domů i ČEZ
Pražská burza popáté v řadě posílila, index PX v úterý zpevnil o 0,19 % na 1 618,36 bodu, čímž dále vylepšil své 16leté maximum. K růstu mu pomohly zejména akcie bankovních domů a energetické společnosti ČEZ.
4. Očekávané události
Středa bude ve světě dnem předběžných červencových indexů nákupních manažerů. Dopoledne navíc Německo zveřejní index spotřebitelské důvěry od GfK, ve Spojených státech vyjdou ještě výsledek obchodní bilance, statistika velkoobchodních zásob a údaje o prodeji nových rezidenčních nemovitostí a kanadská centrální banka bude jednat o nastavení měnové politiky. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Média: Startup Wiz ukončil jednání o převzetí s Alphabetem, preferuje vstup na burzu
Startup Wiz, který se zaměřuje na kybernetickou bezpečnost, ukončil jednání se společností Alphabet. Její součást Google byla podle dřívějších informací médií ochotna za startup zaplatit asi 23 miliard dolarů, což by byla její dosud největší akvizice. Wiz místo toho zvažuje, že vydá akcie v rámci primární veřejné nabídky (IPO), uvedl server televize CNBC.
6. Výbor pro vnitřní bezpečnost Sněmovny reprezentantů vyzval šéfa CrowdStriku k výpovědi ohledně výpadku IT systémů
Výbor pro vnitřní bezpečnost americké Sněmovny reprezentantů vyzval šéfa společnosti CrowdStrike George Kurtze, aby vypovídal ohledně globálního výpadku počítačových systémů z konce minulého týdne. Napsal to deník The Washington Post. Výpadek způsobila aktualizace softwaru firmy CrowdStrike na systémech Windows od Microsoftu. Zasáhl mimo jiné systémy odbavování na letištích po celém světě nebo zdravotnický systém v Británii.
7. Maďarská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu na 6,75 %
Maďarská centrální banka v úterý snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 %. Ke snížení základní sazby přikročila už podesáté v řadě. Ve zbytku letošního roku má však podle analytiků pouze malý prostor k dalšímu uvolňování měnové politiky.
8. Coca-Cole v druhém čtvrtletí stouply tržby výrazněji, než se čekalo. Zisk jí ale klesl
Americká nápojová společnost Coca-Cola v druhém čtvrtletí zvýšila tržby meziročně o tři procenta na 12,4 miliardy USD. Konsolidovaný čistý zisk jí ale proti stejnému období loňského roku klesl o pět procent na 2,4 miliardy USD. Firma to v úterý oznámila v tiskové zprávě. Tržby překonaly očekávání.
9. Poptávka po průmyslových areálech v Česku se mezičtvrtletně téměř ztrojnásobila
Poptávka po pronájmu českých průmyslových a logistických areálů se v druhém čtvrtletí oproti prvním třem měsícům letošního roku téměř ztrojnásobila. Dosáhla zhruba 463 tisíc metrů čtverečních, což je mezičtvrtletní nárůst o 191 %, v meziročním srovnání ale poptávka klesla o 22 %. Neobsazenost se proti prvnímu čtvrtletí zvýšila téměř o procentní bod na 2,9 %. Nejvyšší nájemné kleslo o několik korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy Industrial Research Forum sbírající data od společností CBRE, Colliers, Cushman & Wakefield a iO Partners.
10. Eni a KKR jednají o prodeji podílu ve firmě Enilive až za 12,5 miliardy eur
Italská energetická společnost Eni jedná s americkou investiční firmou KKR o odprodeji pětinového až čtvrtinového podílu v divizi Enilive, a to za cenu 11,5 až 12,5 miliardy eur. Firmy podepsaly dohodu o exkluzivitě, oznámila v úterý Eni v tiskové zprávě. Enilive provozuje rafinerie na zpracování biomasy, vyrábí biometan a patří jí také italská platforma na sdílení automobilů Enjoy.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Top 10 jednorožců
Největším jednorožcem, tedy soukromou startupovou společností, jejíž hodnota přesahuje miliardu dolarů, je čínská společnost ByteDance, pod kterou spadá sociální síť TikTok. Největším jednorožcem v USA je poté SpaceX. Třetí pozici zaujímá teprve v roce 2015 založená OpenAI, proslavená ChatGPT, s hodnotou 80 miliard USD.