US MARKETOtevírá za: 60 h 50 m
DOW JONES+0,65 %
NASDAQ-0,18 %
S&P 500+0,41 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Co musíte ráno vědět (22. září)

Jak dopadlo čtvrteční obchodování na akciových trzích v Evropě a na Wall Street, jakým výsledkem skončilo měnověpolitické jednání Bank of England a čím se lze v Turecku také provinit? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek výrazně oslabily, výnosy dluhopisů americké vlády vzrostly

Akcie v USA ve čtvrtek výrazně oslabily, výnosy dluhopisů americké vlády vzrostly kvůli výhledu americké centrální banky. Investoři očekávají, že restriktivní měnová politika Fedu se bude držet déle, než se předpokládalo. Index Dow odepsal 1,08 % a zakončil obchodování na 34 070,42 bodu, širší S&P 500 se snížil o 1,64 % na 4 330 bodů a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 1,82 % na 13 223,99 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 15,85 % na 17,54 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o 15 bazických bodů na 4,498 %.

Stojí americké dluhopisy (již opět) za hřích?

Stojí americké dluhopisy (již opět) za hřích?

2. Evropské akcie ve čtvrtek zlevnily, většina hlavních indexů odepsala přes procento

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v červených číslech. Hlavní událostí dne bylo měnověpolitické zasedání britské centrální banky - ta pozastavila zvyšování úrokových sazeb, které zahájila v prosinci 2021. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,30 % na 454,67 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,69 % na 7 678,62 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 1,33 % na 15 571,86 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 1,59 % a skončil na 7 213,90 bodu.

Generativní umělá inteligence: 5 klíčových otázek a odpovědí

Generativní umělá inteligence: 5 klíčových otázek a odpovědí

3. Pražskou burzu ve čtvrtek táhly do minusu především akcie bank

Po středečním vzestupu ve čtvrtek index PX pražské burzy oslabil o 0,18 % na 1 347,35 bodu. Dolů ho táhly především finanční tituly v čele s bankovní skupinou Erste. Výraznějšímu poklesu indexu zabránily hlavně cenné papíry energetické firmy ČEZ.

Ondřej Hartman: Jak (ne)uvažuje úspěšný trader?

Ondřej Hartman: Jak (ne)uvažuje úspěšný trader?

4. Očekávané události

Pátek bude ve světě dnem předběžných indexů nákupních manažerů za září. Japonsko navíc zveřejní zprávu o inflaci a japonská centrální banka bude jednat o nastavení měnové politiky a v Británii vyjdou ještě index spotřebitelské důvěry od GfK a statistika maloobchodních tržeb. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. září

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. září

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Britská centrální banka na zářijovém zasedání přerušila zvyšování úroků, základní sazbu potvrdila na 5,25 %

Britská centrální banka ve čtvrtek ponechala základní úrokovou sazbu na 5,25 %. Pozastavila tak zvyšování úroků, které zahájila v prosinci 2021. Nevyloučila ovšem, že jej ještě obnoví. Přerušením dosavadního zpřísňování měnové politiky banka reaguje na zmírnění inflace a na zpomalující růst domácí ekonomiky. Základní sazba je nejvýše za 15 let.

6. Cisco Systems za 28 miliard USD koupí firmu Splunk, která se zabývá kyberbezpečností

Americká společnost Cisco System převezme zhruba za 28 miliard USD firmu Splunk, která se zabývá kybernetickou bezpečností. Je to zatím největší akvizice firmy Cisco, která tím chce posílit své softwarové podnikání a profitovat z růstu zájmu o umělou inteligenci. Vyplývá to z čtvrtečního sdělení firem.

7. Švýcarská centrální banka překvapivě ponechala základní úrok na 1,75 %

Švýcarská centrální banka ve čtvrtek překvapivě ponechala svou základní úrokovou sazbu na 1,75 %. Krok zdůvodnila efektem zpřísňování měnové politiky v minulých čtvrtletích, který se projevil ve zmírnění inflace. Banka se rozhodla základní úrok ponechat beze změny poprvé od loňského března.

8. Turecká centrální banka zvýšila kvůli inflaci základní úrok na 30 %

Turecká centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o pět procentních bodů na 30 %. Oznámila to ve čtvrtek v tiskové zprávě. Snaží se tak bojovat s vysokou inflací, která po přechodném zmírnění opět zrychluje a v srpnu se dostala na 59 %. Základní úrok je teď v Turecku nejvýše za 20 let.

9. Chevron se chce dohodnout se zaměstnanci závodu na LNG v Austrálii

Americká společnost Chevron přijme podmínky dohody se zaměstnanci závodu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Austrálii. Těm se nelíbily platové a pracovní podmínky ve dvou projektech. Dohodu zprostředkovala Komise pro spravedlivou práci (Fair Work Commission), odbory se k ní ale ještě nevyjádřily, informovala agentura Reuters. V případě úspěchu by dohoda ukončila stávky, které začaly téměř před dvěma týdny a které zpočátku rozkolísaly světové ceny plynu.

10. Mediální magnát Rupert Murdoch odchází z čela svých firem Fox a News

Mediální magnát Rupert Murdoch odstupuje z čela správních rad svých společností Fox Corp a News Corp. Ukončuje tak zhruba sedmdesátiletou kariéru, během které vybudoval mediální impérium sahající od Austrálie po Spojené státy. Murdoch už bude jen emeritním předsedou.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Pěti Turkům hrozí čtyři a půl roku vězení za kritiku vládních údajů o inflaci

V Ankaře začal proces s pěti odboráři, kteří kritizovali vládní údaje o inflaci. Kvůli tomu také loni v červnu zorganizovali demonstraci před tureckým statistickým úřadem, který viní z toho, že data o inflaci podhodnocuje. Obžalovaným kvůli demonstraci hrozí až čtyři a půl roku vězení, informovala místní média. Proces byl po úterním zahájení odročen na 22. února.

Obžalovaní se hájí mimo jiné tím, že uváděním nižších údajů o růstu cen vláda poškodila miliony státních zaměstnanců, důchodců či dalších Turků, jejichž platy či důchody jsou z velké části odvozovány podle míry inflace.

Inflace v Turecku se citelně zvyšovala do loňského října, kdy se podle statistického úřadu dostala na 85,5 %, maximum za 24 let. Podle skupiny nezávislých expertů ENAG, která údaje o růstu cen v Turecku rovněž sleduje, byla ale říjnová inflace v meziročním srovnání mnohem vyšší a činila 185 %.

Od listopadu inflace v Turecku začala klesat a letos v červnu byla podle statistického úřadu na 38,2 %, což bylo nejníže za rok a půl. Nyní se ale opět citelně zvyšuje a v srpnu se dostala na 58,9 %. Podle ENAG ale činila roční míra inflace minulý měsíc 128 %.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika