US MARKETOtevírá za: 57 h 47 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Co musíte ráno vědět (19. června)

Highlands (Island)
Zdroj: Thinkstock

Jak skončila úterní obchodní seance na burzách v Evropě a ve Spojených státech, jaká byla v květnu inflace v Evropské unii a jaké zítřky čekají turismus na Islandu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý mírně posílily, S&P 500 a Nasdaq opět posunuly historické rekordy. Růst táhly akcie Nvidie

Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite uzavřely úterní obchodování před středečním svátkem na maximech. Pomohl jim pokračující růst ceny akcií výrobce čipů NVIDIA, který se stal největší veřejně obchodovanou firmou na světě. Na devizovém trhu ztrácel dolar. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, přidal 0,15 % a zakončil obchodování na 38 834,86 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,25 % na 5 487,03 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,03 % na 17 862,23 bodu. Na rekordu uzavřel Nasdaq sedmý den po sobě. Index volatility VIX klesl o 3,53 % na 12,30 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o šest bazických bodů na 4,221 %. Ceny ropy se zvedly o procento a půl, zlato i stříbro zdražily asi o čtvrt procenta a bitcoin zlevnil o více než dvě procenta na zhruba 64 800 USD.

Akcie, Federer a do důchodu daleko aneb Proč má smysl nakupovat i na historických maximech?

Akcie, Federer a do důchodu daleko aneb Proč má smysl nakupovat i na historických maximech?

2. Evropské akcie v úterý zpevnily, růst táhl stavební sektor

Západoevropské akciové trhy zakončily úterní seanci v zelených číslech, když nejvíce posílil francouzský index CAC 40. Dařilo se akciím ze stavebního sektoru, naopak cenné papíry v odvětví spotřebního zboží ztrácely. V rámci makroekonomických dat investoři vyhodnocovali květnovou míru inflace v eurozóně. Panevropský index STOXX Europe 600 posílil o 0,69 % na 515,01 bodu, britský FTSE 100 si připsal 0,60 % na 8 191,29 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,35 % na 18 131,97 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,76 % a skončil na 7 628,70 bodu.

Kostelec 2024: Má evropský průmysl budoucnost? A v čem (případně) spočívá?

Kostelec 2024: Má evropský průmysl budoucnost? A v čem (případně) spočívá?

3. Pražská burza v úterý posílila podruhé v řadě, pomohly jí akcie Komerční banky a Erste

Pražská burza posílila podruhé v řadě, index PX v úterý přidal 0,41 % na 1 528,06 bodu. Pomohly mu hlavně akcie Komerční banky a Erste. Ztrácela naopak energetická společnost ČEZ a mírně také MONETA Money Bank. Aktivita na trhu byla nízká, celkový objem obchodů dosáhl podprůměrných 172 milionů Kč.

Klymec (Kousek Bytu): Demokratizace investic do nemovitostí pokračuje, kousek bytu si koupíte už za dva tisíce korun měsíčně

Klymec (Kousek Bytu): Demokratizace investic do nemovitostí pokračuje, kousek bytu si koupíte už za dva tisíce korun měsíčně

4. Očekávané události

V noci na středu bude Japonsko informovat o bilanci mezinárodního obchodu. Dopoledne přidá Spojené království výrobní a spotřebitelskou inflaci a index cen rezidenčních nemovitostí DCLG a Eurostat doplní výsledek běžného účtu a stavební výrobu za eurozónu. Ve Spojených státech odpoledne dojde na index trhu rezidenčních nemovitostí NAHB. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. června

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. června

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Inflace v EU v květnu stoupla na 2,7 %, v eurozóně finální data potvrdila 2,6% tempo růstu cen

Míra inflace v Evropské unii v květnu činila 2,7 %, a byla tak o desetinu procentního bodu vyšší než v dubnu. V úterý to uvedl statistický úřad Eurostat. V České republice inflace zvolnila na 2,8 % z 3,1 %, kde byla o měsíc dříve. Eurostat používá harmonizované údaje, které se liší od výpočtů Českého statistického úřadu. Eurostat zároveň potvrdil rychlý odhad zveřejněný zhruba před dvěma týdny, podle kterého inflace v eurozóně v květnu stoupla na 2,6 %. V dubnu činila 2,4 %.

6. Výrobce čipů NVIDIA se stal nejhodnotnější firmou na světě, těží ze zájmu o umělou inteligenci

Americký výrobce čipů NVIDIA se díky pokračujícímu růstu ceny svých akcií stal nejhodnotnější firmou na světě. Tržní hodnota firmy se během úterý vyšplhala až na zhruba 3,3 bilionu USD. Informovala o tom agentura Bloomberg. NVIDIA stojí v čele světového trhu s čipy pro umělou inteligenci (AI) a v poslední době výrazně těží z prudkého růstu zájmu o tuto technologii.Ocean ve Spojených státech a v Evropě, uvedla agentura Reuters.

7. Na valné hromadě ČEZ se bude téměř jistě hlasovat o dividendě 52 Kč na akcii

Energetická skupina ČEZ do úterního rána nezveřejnila žádný vládní protinávrh na výplatu dividendy. Termín pro podání protinávrhů pro valnou hromadu byl v pátek do 17.00. O zveřejněném protinávrhu od jiného akcionáře se na valné hromadě hlasovat nebude z důvodu "vnitřní rozpornosti, neurčitosti a nesplnitelnosti", uvedla skupina. "Je téměř jisté, že se na valné hromadě ČEZ bude hlasovat pouze o návrhu dividendy 52 Kč na akcii od představenstva. To může být pro některé investory mírným zklamáním," napsal analytik Petr Bártek z České spořitelny.

8. Důvěra investorů v německou ekonomiku v červnu vzrostla méně, než se čekalo

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v červnu zlepšila méně, než se čekalo. O něco hůře než minulý měsíc investoři hodnotí aktuální ekonomickou situaci, uvedl v úterý v tiskové zprávě institut ZEW. Index důvěry meziměsíčně vzrostl o 0,4 bodu na 47,5 bodu, zatímco indikátor hodnocení ekonomické situace klesl o 1,5 bodu na 73,8 bodu.

9. Bratři Kasové hledají pro Pilulku investory, nevylučují ani prodej svých podílů

Spoluzakladatel a ředitel společnosti Pilulka Lékárny Petr Kasa uvedl pro Seznam Zprávy, že spolu s bratrem Martinem hledají pro skupinu nového investora a že nevylučují ani prodej svých podílů, přestože to v současnosti není preferovaná varianta. Podle Petra Kasy společnost potřebuje po obtížném roce finanční injekci, aby mohla pokračovat ve fungování, a proto probíhají rozhovory s potenciálními investory.

10. Počet stavebních povolení na bytovou výstavbu v Německu dále prudce klesá

Německo se nadále potýká s nejvážnějším propadem v realitním sektoru za poslední desetiletí. Nejnovější údaje spolkového statistického úřadu v úterý ukázaly, že počet stavebních povolení na výstavbu a přestavbu bytů se v dubnu meziročně snížil o 17 %. Ve srovnání s dubnem 2022 pokles činí už téměř 44 %. Počet stavebních povolení je důležitým ukazatelem budoucí výstavby.

11. Goldman Sachs: Francouzské akcie čekají těžké časy kvůli růstu politického rizika

Podle analytiků z Goldman Sachs francouzský akciový trh čekají v následujících týdnech či měsících těžké časy. Hlavním důvodem bude zvýšení obecné míry politického rizika související s vyhlášením předčasných voleb po nepříznivém výsledku voleb do europarlamentu, které přinesly výrazný vzestup radikálních pravicových sil.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Island zvažuje změny daní z cestovního ruchu, chce si více chránit přírodu

Island zvažuje změny daní z cestovního ruchu, aby turisté nesli větší díl odpovědnosti při ochraně přírody. Země nechce o turisty přijít, zároveň se ale brání nadměrnému turismu a jeho dopadům na místní obyvatele i své přírodní prostředí. Napsal to server televize CNBC. Podobným způsobem se nežádoucímu přílivu turistů brání i některá další hojně navštěvovaná místa v Evropě.

Island je vyhledávanou turistickou lokalitou mimo jiné díky svým horkým pramenům, malebným ledovým příkrovům či lávové krajině připomínající povrch Měsíce. Turistika je důležitým sektorem, z kterého Island získává nemalé finanční zdroje.

"Snažíme se utvářet daňový systém pro turistický sektor budoucnosti," řekl islandský premiér Bjarni Benediktsson. "Chtěli bychom se více přiklonit k systému, kde platí uživatel. Já to vidím tak, že bychom chtěli jít více na poplatky za vstup k magnetům, jak my jim říkáme, a to po celé zemi," dodal.

Předseda islandské vlády se domnívá, že daně by se lišily podle ročního období, respektive podle vývoje poptávky po cestách na Island. "Takže na vrcholu poptávky bychom mohli mít vyšší daň, kterou bychom mohli ovlivňovat úpravou poplatků jak během dne nebo mezi jednotlivými měsíci, tak v různých částech roku. Ale to se teprve připravuje," řekl Benediktsson.

Islandská vláda na začátku roku obnovila takzvanou turistickou daň ve snaze získat peníze na programy udržitelnosti a zmírnit dopady masové turistiky na životní prostředí. Daň, která byla pozastavena v době pandemie covidu-19, stanovuje nominální poplatek 600 islandských korun (99 Kč) na hotelové pokoje, poplatky v různé výši se ale vztahují také na kempy, mobilní domy a výletní lodě.

Turistický sektor se na Islandu zotavil z propadu vyvolaného pandemií a vláda očekává, že letos tento severský ostrov navštíví asi 2,3 milionu lidí. Pro příští rok počítá s návštěvou téměř 2,4 milionu lidí a v roce 2026 s až 2,5 milionu turistů. Island má přitom jen asi 383 tisíc obyvatel.

Příjmy z cestovního ruchu jsou pro islandskou ekonomiku čím dál důležitější. Turistika se na tvorbě hrubého domácího produktu loni podle statistiků podílela z 8,5 %. Loňský podíl byl nad průměrem let 2016 až 2019, tedy období před pandemií, kdy podíl turistiky na HDP činil 8,2 %.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika