US MARKETOtevírá za: 61 h 2 m
DOW JONES+0,65 %
NASDAQ-0,18 %
S&P 500+0,41 %
META-2,35 %
TSLA-1,40 %
AAPL-0,09 %

Co musíte ráno vědět (15. září)

Peněženka s librami - ilustrační foto
Zdroj: flickr.com/68751915@N05

Jak skončilo čtvrteční obchodování na burzách v Evropě a za oceánem, jak dopadlo měnověpolitické jednání ECB a jak se v Británii vyvíjí vztah lidí k hotovosti? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek povzbudily statistiky a úspěšný vstup firmy Arm na burzu

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek uzavřely obchodování se zisky. Zveřejněné ekonomické statistiky zmírnily obavy z recese a vzpruhou pro trh byl také úspěšný start britského vývojáře čipů Arm na burze Nasdaq. Index Dow ve čtvrtek přidal 0,96 % a zakončil obchodování na 34 907,11 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,84 % na 4 505,10 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,81 % na 13 926,05 bodu. Index volatility VIX spadl o 4,90 % na 12,82 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o asi čtyři bazické body na 4,286 %.

Kam Apple, tam celý trh aneb varování pro akciové býky

Kam Apple, tam celý trh aneb varování pro akciové býky

2. Evropské akcie ve čtvrtek zpevnily, zažily nejlepší den za půl roku. Trh doufá v konec růstu úroků

Evropské akcie díky vyhlídkám na konec zvyšování úrokových sazeb v eurozóně ve čtvrtek výrazně posílily. K růstu trhů přispěly rovněž energetické společnosti, které těží z růstu cen ropy. Cena severomořské ropy Brent poprvé v letošním roce překročila 93 dolarů za barel. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 1,52 % na 460,86 bodu, britský FTSE 100 uzavřel se ziskem 1,95 % na 7 673,08 bodu, německý DAX zpevnil o 0,97 % na 15 805,29 bodu a francouzský CAC 40 si připsal 1,19 % a skončil na 7 308,67 bodu.

Teď, nebo až za 10 let: Na trhu s byty se zavírá unikátní investiční okno

Teď, nebo až za 10 let: Na trhu s byty se zavírá unikátní investiční okno

3. Pražská burza ve čtvrtek znovu posílila, nahoru ji táhly banky a ČEZ

Pražská burza ve čtvrtek stejně jako v uplynulých dnech tohoto týdne zpevnila, index PX stoupl o 1,31 % na 1 356,22 bodu. Nahoru trh táhly bankovní tituly i akcie energetické společnosti ČEZ.

Ani Airbus, ani Boeing: Akciím leteckých výrobců vládne Primoco UAV

Ani Airbus, ani Boeing: Akciím leteckých výrobců vládne Primoco UAV

4. Očekávané události

V noci na pátek na trh Čína pošle zprávy o průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách nebo index cen domů. Dopoledne odtajní Německo statistiku velkoobchodních cen a Eurostat přidá obchodní bilanci za eurozónu. Ve Spojených státech odpoledne dojde na indexy dovozních a vývozních cen, index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index) nebo na předběžný zářijový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. září

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. září

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB na zářijovém zasedání podle očekávání zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů

Evropská centrální banka na zářijovém měnověpolitickém jednání v souladu s očekáváním zvýšila úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, základní sazbu na 4,50 % a depozitní na 4,00 %. Rada guvernérů sazby zvýšila už podesáté v řadě. Zpřísňováním měnové politiky se ECB snaží dostat pod kontrolu inflaci. Část analytiků předpokládala, že ECB už tento měsíc sazby nezvýší. V nové makroekonomické prognóze banka zhoršila výhled ekonomiky eurozóny pro letošek i pro další dva roky a současně naznačila, že zářijové zvýšení sazeb by mohlo být v současném cyklu poslední.

6. ČNB od října snižuje sazbu rezervy na ochranu úvěrového trhu na 2 %

Sazba proticyklické kapitálové rezervy na ochranu úvěrového trhu se od října sníží na 2,00 % ze současných 2,25 %. Ve čtvrtek o tom rozhodla bankovní rada České národní banky (ČNB). Bankovní rada rozhodla o uvolnění podmínek s ohledem na postupné snižování cyklických systémových rizik v bilancích bankovního sektoru, uvedla v tiskové zprávě mluvčí centrální banky Petra Krmelová.

7. Ukrajina opět snížila úroky, aby podpořila oživení domácí ekonomiky

Ukrajinská centrální banka podruhé za sebou snížila úrokové sazby, aby podpořila oživení domácí ekonomiky, kterou tvrdě zasáhla ruská vojenská invaze. Banka ve čtvrtek snížila svůj základní úrok o dva procentní body na 20 %. V červenci základní úrok zredukovala z 25 % na 22 %, uskutečnila tak první snížení úroků od začátku invaze z konce loňského února.

8. Arm byla v rámci letošní největší nabídky akcií ohodnocena na 54,5 miliardy USD

Britský návrhář čipů Arm stanovil cenu pro primární nabídku akcií v New Yorku na 51 USD za kus, tedy na horním konci navrhovaného rozpětí. To ocenilo celou společnost na 54,5 miliardy USD. Primární nabídka je největší v letošním roce a přichází téměř sedm let poté, co firmu její současný majitel SoftBank Group získal za 32 miliard USD. Obchodování titul zahájil růstem o deset procent, později se růst zvýšil až na více než 20 % a seanci uzavřel na 63,59 USD.

9. Bloomberg: Walt Disney jedná o prodeji své televizní sítě ABC

Americká zábavní společnost Walt Disney jedná o prodeji své televizní sítě ABC provozovateli lokálních televizních stanic Nexstar Media Group. S odvoláním na zdroje obeznámené s rozhovory o tom ve čtvrtek informovala agentura Bloomberg.

10. Washington tvrdí, že Google zbohatl, protože lidé se drží výchozího vyhledávače

Ve Spojených státech pokračuje antimonopolní řízení se společností Google, které může změnit budoucnost internetu. Americké ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že firma zbohatla, protože lidé zůstávají u jejího vyhledávače, který je v řadě zařízení nastavený jako výchozí. Vláda ve čtvrtek ukončí výslech Antonia Rangela, který vyučuje behaviorální biologii na Kalifornském technologickém institutu. Dalšími svědky v případu jsou James Kolotouros ze společnosti Google a Brian Higgins ze společnosti Verizon Communications.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

V Británii loni poprvé po deseti letech vzrostl počet plateb v hotovosti

V Británii se loni poprvé po deseti letech zvýšil počet plateb v hotovosti. Podíl na tom zřejmě má současný růst životních nákladů. Spotřebitelé často uvádějí, že je pro ně jednodušší hospodařit s penězi, když mají hotovost. Současně ale počet plateb debetními kartami byl rekordní a na celkovém počtu 46 miliard plateb se debetní karty podílely polovinou. Uvedl to zpravodajský server BBC s odvoláním na údaje svazu bankovního a finančního sektoru UK Finance.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika