US MARKETOtevírá za: 60 h 4 m
DOW JONES+0,65 %
NASDAQ-0,18 %
S&P 500+0,41 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Co musíte ráno vědět (13. října)

3. Bernie Ecclestone (a rodina)
Zdroj: Wikimedia Commons

Jak skončilo čtvrteční obchodování s akciemi na burzách v Evropě a na Wall Street, jaká byla v září inflace v USA a kolik bude muset bývalý šéf Formule 1 Bernie Ecclestone doplatit na daních? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek oslabily, výnosy vládních dluhopisů USA po aukci stouply

Americké akcie ve čtvrtek oslabily. Výnosy dluhopisů americké vlády po jejich aukci stouply. Investoři vyhodnocovali zprávu o zářijovém vývoji inflace ve Spojených státech. Index Dow odepsal 0,51 % a zakončil obchodování na 33 631,14 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,62 % na 4 349,61 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,63 % na 13 574,22 bodu. Index volatility VIX stoupl o 3,73 % na 16,69 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o asi deset bazických bodů na 4,697 %.

Věříte indexu strachu? Nízká volatilita naznačuje, že americký akciový trh nečekají hlubší propady

Věříte indexu strachu? Nízká volatilita naznačuje, že americký akciový trh nečekají hlubší propady

2. Evropské akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, dařilo se sektoru ropy a plynu

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo smíšeně. Dařilo se sektoru ropy a plynu poté, co Mezinárodní agentura pro energii (IEA) varovala před vysokou mírou nejistoty na ropném trhu kvůli situaci v Izraeli. V minusu skončilo naopak odvětví cestovního ruchu. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,10 % na 453,63 bodu a britský FTSE 100 zpevnil o 0,32 % na 7 644,78 bodu, zatímco německý DAX klesl o 0,23 % na 15 425,03 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 0,37 % na 7 104,53 bodu.

MMF: Centrální banky mají v arzenálu protiinflačních zbraní bazuku, jejíž použití je nic nestojí

MMF: Centrální banky mají v arzenálu protiinflačních zbraní bazuku, jejíž použití je nic nestojí

3. Pražská burza ve čtvrtek zpevnila jen nepatrně, pomohly jí akcie ČEZ

Pražská burza pokračovala v růstu i během čtvrté obchodní seance týdne. Ve čtvrtek ale index PX posílil jen nepatrně, o 0,02 % na 1 349,75 bodu. Pomohly mu především akcie energetické společnosti ČEZ. Dařilo se také tuzemským bankám, ztrácely naopak rakouské finanční tituly.

ČS: Říjnová strategie pro české akcie

ČS: Říjnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

V noci na pátek vyjdou v Číně zprávy o inflaci a obchodní bilanci. Dopoledne zveřejní Eurostat data o průmyslové výrobě za eurozónu a ČR výsledek běžného účtu a odpoledne Spojené státy doplní indexy dovozních a vývozních cen nebo předběžný říjnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. října

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 9. října

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Inflace ve Spojených státech v září zůstala na 3,7 %, růst jádrového indexu spotřebitelských cen ale zpomalil

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v září meziročně zvýšily o 3,7 %, tedy stejným tempem jako v srpnu. Vyplývá to z čtvrteční zprávy amerického ministerstva práce. Analytici podle průzkumu agentury Reuters očekávali zpomalení růstu na 3,6 %. Meziroční míra takzvané jádrové inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií, se v září nicméně snížila na 4,1 % ze srpnových 4,3 %. Pokles jádrové inflace podporuje očekávání, že americká centrální banka příští měsíc nepřikročí ke zvýšení úrokových sazeb.

6. Microsoft má v USA doplatit na daních za roky 2004 až 2013 téměř 29 miliard USD

Americký daňový úřad (IRS) požaduje po společnosti Microsoft doplatit za roky 2004 až 2013 na daních 28,9 miliardy USD plus penále. Požadavek úřadu souvisí s kontrolou, jak firma rozdělovala svůj zisk mezi různé země a jurisdikce, oznámil Microsoft. Dodal, že se závěry IRS nesouhlasí, bude je rozporovat, a bude-li to nutné, obrátí se na soud.

7. Ruská centrální banka obnoví měnové kontroly

Ruská centrální banka ve čtvrtek podpořila rozhodnutí prezidenta Vladimira Putina znovu zavést měnové kontroly, aby se zastavilo prudké oslabování rublu. Vláda ve středu pozdě večer oznámila, že Putin podepsal dekret o znovuzavedení kapitálových kontrol pro nezveřejněný seznam 43 vývozních firem. Rubl se ve čtvrtek dopoledne v reakci na to vyšplhal na více než dvoutýdenní maximum.

8. MMF zhoršil výhled čínské ekonomiky, Peking by podle něj měl zvážit podporu spotřeby

Mezinárodní měnový fond (MMF) snížil výhled růstu čínské ekonomiky pro rok 2024 na 4,2 %. Starý ekonomický model Číny, který se spoléhal na investice do nemovitostí, se podle MMF vyčerpal a vláda musí zvážit podporu spotřeby, aby podpořila oživení.

9. Zaměstnanci největší továrny Fordu v USA vstoupili do stávky

Americký odborový svaz zaměstnanců v automobilovém průmyslu UAW pokračuje v rozšiřování stávek v automobilovém průmyslu. Nejnověji přerušilo práci 8 700 zaměstnanců největšího závodu Fordu ve Spojených státech, protože Ford odmítl další vyjednávání o kolektivní smlouvě.

10. Nízkonákladové aerolinky easyJet koupí od Airbusu 157 letadel

Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet se dohodla s evropským výrobcem letadel Airbus na koupi 157 letadel. Dohoda zahrnuje také opci na koupi dalších 100 letadel a je zatím největším nákupem britských aerolinek. Nová letadla by podle prohlášení měla pomoci k modernizaci flotily a dalšímu růstu po roce 2018. Většina nových letadel jsou stroje A321neo, 56 jich je A320neo. Dodávka nových letadel je naplánována na roky 2029 až 2034. Nákup musí ještě schválit akcionáři.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Bývalý šéf F1 Ecclestone dostal za daňové podvody podmínku, doplatí stovky milionů liber

Bývalý šéf Formule 1 Bernie Ecclestone dostal po přiznání se k daňovým podvodům u soudu v Londýně podmínku. Soudce mu vyměřil trest na 17 měsíců ve vězení s odkladem na dva roky. V rámci občanskoprávní dohody s berním úřadem doplatí Ecclestone na daních, úrocích a penále celkem 652,6 milionu liber.

Dvaadevadesátiletý britský miliardář čelil obvinění, že daňovým úřadům zatajil majetek v hodnotě 400 milionů liber ve fondech v Singapuru. Ecclestone dosud vinu odmítal, nyní ale postoj změnil. Proces měl začít 16. listopadu, teoreticky bývalému šéfovi F1 hrozil až desetiletý trest vězení.

Ecclestone podle žalobců přiznal v roce 2015 pouze jeden trust v Singapuru, který byl vedený na jméno jeho dcery. Daňovým úřadům řekl, že mimo Velkou Británii žádné další trusty nemá. Nyní uvedl, že na schůzce neměl jasno v tom, jak je strukturované vlastnictví příslušných účtů.

Obhájkyně Christine Montgomeryová u soudu řekla, že její klient "hořce lituje skutečností, které vedly k tomuto trestnímu řízení". Vyměřený daňový doplatek se týká celkem 18 let v období 1994 až 2022.

V čele F1 stál Ecclestone od 70. let a řídil ji do roku 2017. Následně odstoupil z funkce generálního ředitele a většinovým vlastníkem práv se stala americká společnost Liberty Media. Podle časopisu Forbes disponuje Ecclestone majetkem v hodnotě 2,9 miliardy dolarů.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika