Býčí výpisky z burzovního almanachu: Proč mohou americké akcie letos v září příjemně překvapit?

Že je září pro americké akcie historicky nejnepříznivější měsíc, to ví každý burzovní junior. Není ale září jako září. Čím by mohlo překvapit to letošní?
Nejprve pro pořádek pohled na výkonnost amerického akciového indexu S&P 500 v jednotlivých měsících. Září je dlouhodobě bída, a to nejen v rámci všech let, ale i specificky během třetích roků prezidentského cyklu v USA, v uplynulých deseti nebo dvaceti letech.
Ale pozor, může záležet na tom, jaký průběh ledna až srpna tomu kterému září předcházel. Samozřejmě jde o práci s poměrně malým objemem dat, ale jak se říká, když budete nějakou statistiku dost dlouho znásilňovat, prozradí vám přesně to, co chcete slyšet. Možná proto stojí za pozornost, že řadě historických zářijových propadů předcházel i velice nepříznivý předchozí průběh kalendářního roku (ano, i po špatných prvních osmi měsících roku akcie někdy v září naopak posilovaly, ale přece). A to není případ roku 2023.
Od ledna do července totiž index S&P 500 stoupal, dokonce o více než 17 %. Když se pak v srpnu na burze chopili žezla medvědi, vypadalo to všelijak. Až rally na konci měsíce index S&P 500 uchránila hlubšího než pouze 1,8% poklesu. A býci mohli zbystřit, když totiž index v historii od ledna do července přidal alespoň 10 % a pak v srpnu klesl, září bylo v 9 z 11 případů (ne, nespletli jsme se v počtech, čtěte dále) ve znamení růstu a do konce roku akcie v USA posilovaly bez výjimky.
Když byl růst od začátku roku do konce července alespoň 15% a pak nastal srpnový pokles, byla statistika podobná (proč v předchozím přehledu chybí rok 1998, je trochu záhada, právě to je totiž zmíněný devátý býčí případ z 11). Tedy výrazně býčí.
No a nakonec vyložená statistická perlička. Když v lednu index S&P 500 přidal alespoň 5 % a v srpnu ztrácel (jako letos), září i zbytek roku také historicky dopadaly pro akcie dobře (v poslední tabulce je v prvním sloupci lednová výkonnost, nikoli ta od ledna do srpna včetně; v Carson Group zkrátka s tabulkami neměli den).
A nakonec malý technický tip od Katie Stockton z Fairlead Strategies. Ta v současnosti doporučuje počkat s navyšováním pozic v indexu S&P 500 až na proražení nad hladinu 4 600 bodů, tedy na nová letošní maxima. Tento na tržním momentu založený tip doporučuje potvrdit odrazem momentových stochastic indikátorů výše na týdenní bázi. Na opačné straně radí sledovat hladiny podpory na 4 325 bodech a 4 195 bodech.
Zdroj: Carson Group, Fairlead Strategies