US MARKETOtevírá za: 58 h 58 m
DOW JONES+0,65 %
NASDAQ-0,18 %
S&P 500+0,41 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Burzovní kalendář (15. 7. - 19. 7. 2024)

Výsledková sezóna ve Spojených státech se rozjíždí, v nadcházejícím týdnu budou čísla ve Spojených státech reportovat mimo jiné Goldman Sachs, UnitedHealth Group, Bank of America, Morgan Stanley, Johnson & Johnson a Netflix. Pozornost investorů se bude upínat rovněž k měnověpolitickému jednání Evropské centrální banky nebo k makrodatům v čele s čínským HDP, inflací za eurozónu a americkými maloobchodními tržbami.

Ohlédnutí

Uplynulý týden nabídl ve Spojených státech první významnější sérii hospodářských čísel v rámci výsledkové sezóny za druhé čtvrtletí a důležitá ekonomická data v čele s americkou spotřebitelskou a výrobní inflací. Guvernér americké centrální banky Jerome Powell navíc měl pravidelné vystoupení před zákonodárci o stavu měnové politiky.

"Výsledek druhého kola předčasných voleb ve Francii byl překvapivý s výhrou levicové Nové lidové fronty a propadem favorizovaného Národního sdružení Marine Le Penové. Žádná ze stran nezískala nadpoloviční většinu v Národním shromáždění, což bude znamenat zhoršené podmínky pro vyjednávání a pro prosazování nové legislativy. Trh přešel výsledky voleb relativně klidně, a jejich faktor tak postupně odezníval s tím, že jednání o nové vládě a případné reformy nebudou jednoduché a nelze vyloučit ani scénář dalších předčasných voleb za rok," napsal analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Francie po volbách: Nové nejistoty a dluh jako problém

Francie po volbách: Nové nejistoty a dluh jako problém

Šéf Fedu Jerome Powell na půdě Kongresu řekl, že inflace v USA v posledních měsících dále klesá a více dobrých údajů by posílilo důvody pro snížení úrokových sazeb. Powell také zdůraznil, že inflace není jediným rizikem, které banka vnímá. Fed se nyní obává i rizik pro trh práce a ekonomiku, pokud by sazby zůstaly příliš dlouho na vysoké úrovni. Snížení sazeb příliš pozdě nebo příliš málo by podle něj mohlo nepřiměřeně oslabit ekonomickou aktivitu a zaměstnanost, což by podkopalo ekonomický růst, který zatím zůstává solidní.

V USA za týden index Dow posílil o 1,59 %, širší S&P 500 zpevnil o 0,87 % a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,25 %. Panevropský index STOXX Europe 600 v týdenním horizontu přidal 1,45 %, britský FTSE 100 zpevnil o 0,60 %, německý DAX se zvýšil o 1,48 % a francouzský CAC 40 posílil o 0,63 %. "Opět se velice dobře dařilo akciím i dluhopisům. Globální akciový index MSCI All Country World získal 1,3 % a globální dluhopisový index Bloomberg Global-Aggregate přidal 1,1 %. Na druhou stranu se příliš nedařilo komoditám, když jejich globální index Bloomberg Commodity Total Return odepsal 1,6 %," doplnil stratég Michal Stupavský ze společnosti Conseq Investment Management.

Vývoj na trzích v týdnu do 12. 7. 2024
Americké akcie: Menší pauza by se možná snesla

Americké akcie: Menší pauza by se možná snesla

Akcie na pražské burze za týden podle indexu PX zpevnily o 1,2 %, když nejvíce posílily akcie Pilulky, naopak nejvýraznější oslabení zaznamenaly opět cenné papíry společnosti Gevorkyan. Akcie Pilulky vystřelily o bezmála 80 % na 220 korun v reakci na zprávu ze závěru prvního červencového týdne, že firma podepsala úvěrovou smlouvu se společností Growth Expert umožňující jí čerpání úvěru do 80 milionů korun. Pilulka plánuje prostředky z úvěru použít na navýšení pracovního kapitálu a na úhrady pohledávek dodavatelů. Společnost současně zamýšlí pokračovat v dobrovolné restrukturalizaci, jejímž cílem je snížení fixních nákladů a zlepšení peněžních toků.

Z makrodat investoři v týdnu vyhodnocovali mimo jiné německou obchodní bilanci, čínskou a německou inflaci, britskou průmyslovou výrobu a HDP, německé maloobchodní tržby a ve Spojených státech spotřebitelskou a výrobní inflaci nebo předběžný červencový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech podle čtvrtečních dat ministerstva práce v červnu kleslo na 3 % z květnových 3,3 %. Inflace se tak snížila výrazněji, než se čekalo, analytici ji vyhlíželi na 3,1 %. Meziměsíčně se ceny snížily o 0,1 %, zatímco analytici předpovídali, že o 0,1 % vzrostly. Ceny pohonných hmot v červnu proti předchozímu měsíci klesly o 3,7 %. Zlevňování paliv tak zrychluje, v květnu jejich ceny klesly o 3,5 %. Meziročně pohonné hmoty zlevnily o 2,5 %. Právě ceny benzinu a nafty podle analytiků mohou ovlivnit rozhodování voličů v blížících se prezidentských volbách.

Čtyři makroekonomické scénáře a jak na investiční portfolio podle Goldman Sachs

Čtyři makroekonomické scénáře a jak na investiční portfolio podle Goldman Sachs

Hospodářské výsledky ve Spojených státech zveřejnily finanční domy JPMorgan Chase, Wells Fargo a Citigroup nebo společnosti Delta Air Lines, Conagra Brands a PepsiCo a v Evropě mimo jiné švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson.

Týden do 12. července na amerických trzích

Týden do 12. července na evropských trzích

Týden do 12. července na pražské burze

Výhled

"V příštím týdnu se investoři zaměří na zasedání Evropské centrální banky a na výsledkovou sezónu. V případě ECB by podle posledních výroků guvernérky Christine Lagardeové nemělo dojít ke změně sazeb, do konce roku však trh čeká ještě dvojí snížení úroků o 25 bazických bodů. Tento základní scénář trh již plně zaceňuje. Očekávání pro výsledkovou sezónu jsou poměrně ambiciózní, což vytváří relativně omezený prostor pro pozitivní překvapení. Pro příští týden máme neutrální výhled s tím, že hlavně výsledky firem mohou působit větší volatilitu u konkrétních titulů," napsal Milan Vaníček z J&T Banky.

Z dat budou investoři vyhodnocovat čínskou průmyslovou výrobu, maloobchodní tržby a HDP, německé maloobchodní tržby a výrobní inflaci, průmyslovou výrobu a inflaci za eurozónu, dále index důvěry analytiků a investorů v německou ekonomiku ZEW, americké maloobchodní tržby nebo britskou inflaci, nezaměstnanost a maloobchodní tržby.

"Evropská centrální banka na červnové snížení sazeb pravděpodobně nenaváže, tentokrát podle nás ponechá úroky beze změny. Slabší údaje z reálné ekonomiky ale z našeho pohledu nahrávají dalšímu cutu v září. Data z eurozóny by měla ukázat na další pokles průmyslové produkce a potvrdit červnovou spotřebitelskou inflaci v souladu s bleskovým odhadem na 2,5 % meziročně. Ve Spojených státech čekáme v červnu přibližnou meziměsíční stagnaci tamních maloobchodních tržeb i průmyslové produkce. Český kalendář nabídne červnový PPI, který podle našeho odhadu opět meziměsíčně klesl. Důležitá pro korunový trh budou vzhledem k blížícímu se srpnovému zasedání ČNB i případná další vyjádření členů bankovní rady," uvedl ekonom Jaromír Gec z Komerční banky.

"Týden otevřou česká data ohledně salda platební bilance v květnu. Data za část zahraničního obchodu již vykázala nižší než očekávaný přebytek, a je tak možné, že i saldo celkové bilance bude tentokrát o něco nižší. Z eurozóny se dozvíme o květnovém vývoji v průmyslu, očekáváme pokles o 0,8 % v meziměsíčním vyjádření. Z USA dorazí průzkum ze zpracovatelského průmyslu z oblasti New Yorku. V úterý se zaměříme na průzkum ZEW v Německu, kde očekáváme pokles sentimentu z 47,5 na 42 bodů, v případě aktuálních podmínek pro podnikání pak zhoršení z -73,8 na -80 bodů. Spojené státy nabídnou data o prodejích v maloobchodě, kde se očekává stagnace na hodnotě předchozího měsíce," napsali ekonomové z Raiffeisenbank. "Ve středu se dozvíme detaily o vývoji cenového indexu výrobců (PPI) v ČR během června, kdy očekáváme, že pokračoval trend klesajících cen z předchozího měsíce (-0,2 % meziměsíčně vs. -1,2 % v květnu). Meziročně by tak ceny výrobců byly o 1,1 % vyšší. Z eurozóny dorazí finální data o červnové inflaci (HICP), která zpomaluje a podle předběžného odhadu dosáhla 2,5 % meziročně a 0,2 % meziměsíčně. V neposlední řadě zaujmou data z USA ohledně zahájené výstavby domů a průmyslové výroby (trh odhaduje růst o 0,3 % meziměsíčně vs. revidovaných 0,7 % v květnu). Čtvrtku bude dominovat měnověpolitické zasedání ECB, kde očekáváme, že sazby tentokrát zůstanou beze změny. Hlavní refinanční sazba by tak činila 4,25 % a depozitní 3,75 %. V pátek vyjde výrobní inflace v Německu, která by podle odhadu analytiků v rámci ankety Reuters měla být jen nepatrná (0,1 % meziměsíčně vs. 0,0 % v květnu). Z eurozóny se dozvíme ještě výsledek květnové platební bilance, která zatím v letošním roce vykazuje aktivní saldo."

S&P 500: Začal se snad lámat chleba? Pro akciový trh jedině dobře

S&P 500: Začal se snad lámat chleba? Pro akciový trh jedině dobře

Kvartální hospodářské výsledky ve Spojených státech zveřejní Goldman Sachs Group, UnitedHealth Group, Bank of America, Morgan Stanley, Johnson & Johnson, D.R. Horton, Netflix, Travelers nebo American Express a v Evropě ASML Holding či Novartis.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. července

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. července

Analytici oslovení agenturou LSEG očekávají, že společnosti z indexu S&P 500 za druhé čtvrtletí vykážou meziroční nárůst zisků o 9,6 % při růstu tržeb o 4,5 %. Výrazný růst zisků by měly vykazovat společnosti ze sektorů komunikačních služeb, zdravotnictví a technologií, naopak téměř 10% propad zisků predikují analytici u firem z odvětví základních materiálů.

Jak se mění odhady vývoje zisků amerických firem za 2Q2024, zdroj: LSEG I/B/E/S

Jak se mění odhady vývoje zisků amerických firem za 2Q2024, zdroj: LSEG I/B/E/S

"Americký akciový index S&P 500 v uplynulém týdnu ve středu výrazněji posílil a poprvé uzavřel nad 5 600. Po čtvrtečním poklesu se v pátek vrátil výše a uzavřel týden na 5 615. Pokračuje tak v růstu a posouvání historického maxima. Graf je v býčím nastavení a index po každém poklesu zatím vždy předvádí ukázkový odraz zpět nahoru. Nejbližší support je na 5 580, další pak na 5 450 a 5 340, kde je kurzový odskok. K tomuto gapu je to sice zhruba jen 5 %, tak výrazný pullback ale trh předvedl naposledy v dubnu," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

S&P 500 - technická analýza (12. 7. 2024, denní).png

Česká vláda má v týdnu rozhodnout o vítězi tendru na nový jaderný blok v Dukovanech, případně na další bloky (jeden další v Dukovanech a dva v Temelíně). "Očekáváme, že by vláda měla schválit výstavbu minimálně jednoho bloku v Dukovanech, což by bylo pro ČEZ neutrální. Zveřejnit by mohla finanční parametry nabídky a - doufejme - i výši garantované prodejní ceny elektřiny z nového bloku - mělo by se jednat o tzv. contract for difference na 40 let od spuštění bloku," napsal analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Předpokládáme, že jak cenová nabídka na jeden blok, tak garantovaná prodejní cena elektřiny budou pod očekáváním většiny trhu s těžko odhadnutelným krátkodobým vlivem na akcie ČEZ. Fundamentálně ale první blok v Dukovanech bude téměř čistě státní projekt s jen velmi omezenými požadavky na vlastní kapitál ČEZ a s nízkým rizikem pro něj (a samozřejmě tedy s nízkým potenciálním výnosem). Dopad na akcie ČEZ by mohlo mít případné oznámení výstavby více než jednoho či dvou bloků v Dukovanech," dodal Bártek.

Makroekonomický kalendář

V noci na pondělí vyjde série čínských dat (HDP, průmyslová výroba, maloobchodní tržby, index cen rezidenčních nemovitostí). Dopoledne bude patřit německým maloobchodním tržbám, průmyslové výrobě za eurozónu nebo tuzemskému běžnému účtu a odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index).

Úterní dopoledne nabídne indexy důvěry analytiků a investorů v ekonomiky Německa a eurozóny ZEW a obchodní bilanci za eurozónu. Spojené státy odpoledne přidají maloobchodní tržby, indexy dovozních a vývozních cen, podnikové zásoby a index realitního trhu od NAHB.

Ve středu dopoledne vyjdou ve Spojeném království inflační data a index cen rezidenčních nemovitostí DCLG, v Česku výrobní inflace a Eurostat přidá za eurozónu zprávu o inflaci. Odpoledne bude ve Spojených státech patřit údajům o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě a průmyslové výrobě a večer americká centrální banka zveřejní pravidelnou situační zprávu o stavu americké ekonomiky zvanou Béžová kniha.

V noci na čtvrtek vyjdou japonská obchodní bilance a data z australského trhu práce. Dopoledne budou investoři vyhodnocovat britskou nezaměstnanost nebo stavební výrobu za eurozónu. Ve 14.15 skončí měnověpolitické jednání Evropské centrální banky a ve Spojených státech budou investoři odpoledne vyhodnocovat pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, index průmyslové aktivity filadelfského Fedu či statistiku prodejů starších rezidenčních nemovitostí.

V pátek nad ránem na trh Japonsko pošle inflační data a dopoledne přidají Německo výrobní inflaci, Spojené království maloobchodní tržby a Eurostat za eurozónu výsledek běžného účtu.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • ECB by měla ponechat úrokové sazby beze změny. Její představitelé nadále zdůrazňují, že další kroky budou záviset na datech. Vzhledem k tomu, že červnová inflace dopadla v souladu s odhady a statistiky z reálné ekonomiky v poslední době spíše zklamávaly, snížení sazeb ECB by podle nás mohlo přijít v září. Stále však vnímáme rizika jako vychýlená proinflačním směrem, a tak pro prosincové zasedání nelze vyloučit naopak pauzu ve snižování sazeb.
  • V eurozóně bude zveřejněna květnová průmyslová výroba. Očekáváme její meziměsíční pokles o 0,6 % kvůli slabé produkci ve Francii a Německu. Spotřebitelská inflace by podle našeho odhadu ve finálním čtení neměla doznat změn, v souladu s bleskovým odhadem Eurostatu by tedy měla být potvrzena na 2,5 % meziročně a 2,9 % v případě jádrové složky.
  • Stranou zájmu nezůstane ani přetrvávající politická nejistota ve Francii. Ve čtvrtek se sejde nově zvolené Národní shromáždění, které bude volit předsedu. To by mohlo naznačit, jakým směrem se bude ubírat sestavování vlády. Prezident Macron přitom doufá ve vznik širší vládní koalice s významnou účastí centristů.
  • Červnové maloobchodní tržby i průmyslová produkce v USA pravděpodobně zůstaly poblíž květnových úrovní. Nominální maloobchodní tržby podle nás zaznamenaly meziměsíční pokles o 0,1 %. Odrazit by se na tom měly hlavně klesající výdaje za pohonné hmoty a prodeje automobilů, které částečně kompenzoval růst tržeb bez aut. Vzhledem ke slabému průmyslovému ISM i vysokému růstu průmyslové produkce v květnu čekáme v červnu její meziměsíční stagnaci.
  • V pondělí by měl vystoupit šéf Fedu Jerome Powell. Investoři budou sledovat zejména jeho vnímání posledních inflačních dat, která byla pod odhady.
  • České ceny průmyslových výrobců by měly potvrdit umírněné cenové tlaky ve výrobní sféře. Námi předpokládaný červnový pokles PPI o 0,4 % meziměsíčně by současně znamenal zmírnění jejich meziročního růstu z 1 % v květnu na 0,9 % v červnu. S ohledem na blížící se zasedání ČNB (1. srpna) budou pro korunový trh důležitá také vyjádření členů bankovní rady centrální banky, a to stejně jako ve Spojených státech zejména v kontextu červnových inflačních čísel.
Burzovní kalendář
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika