Bank of America: Nálada na americké burze se blíží (nebezpečné) euforii. Takhle můžete do konce roku vyztužit portfolio
Americké akciové indexy jsou od poloviny října na vzestupu a podle Jill Carey Hall z Bank of America by se měli mít investoři v příštích týdnech a měsících na pozoru. Konec roku nemusí být tak veselý, jak naznačují sezónní vzorce, varuje členka týmu stratégů banky, která má na starosti zejména akcie menších a středně velkých firem.
Americké akcie mají za sebou tři týdny poměrně strmého růstu. Jill Carey Hall z Bank of America v této souvislosti apeluje na řízení rizika v rámci portfolia. Varuje v této souvislosti před mimořádně nadšenou náladou investorů v době vysokých valuací akcií a polevujícího optimismu samotných firem.
Carey Hall upozorňuje, že ve výhledu příštích deseti let implikují současné vysoké úrovně ocenění možná dokonce mírně záporný výnos z držení amerických akcií (míněno indexu S&P 500), a to nominálně, tedy bez zahrnutí v současnosti hojně skloňované vyšší inflace.
Neznamená to, že musí v brzké době dojít k hlubokému propadu cen. Valuace nefungují jako spolehlivý indikátor dalšího vývoje na trzích. Vzhledem k výrazně optimistické náladě investorů může růst klidně ještě nějakou dobu pokračovat, pomyslný strop sentimentu je ale blízko. A psychologie trhu pak může zapůsobit naopak výrazně medvědím směrem. Tento indikátor nálady naopak Bank of America považuje za celkem spolehlivý.
Největší nenasytnost, řečeno s klasikem, vnímá Carey Hall v sektoru velkých technologických společností. Ty jsou investory mimořádně vyhledávaným obchodem již řadu let, protože firmy jako Apple, Amazon, Facebook a Alphabet slibovaly i v době střídmého hospodářského růstu velice nadprůměrnou expanzi.
K tomu je podle Bank of America potřeba přičíst naopak velice opatrný sentiment ve firemním sektoru, který na podzim klesl na nejnižší úroveň od druhého kvartálu 2020. Podle analýzy banky je právě nálada samotných firem indikátorem vývoje jejich ziskovosti o kvartál později. Zatím veleúspěšná výsledková sezóna za třetí kvartál tedy může být vystřídána podstatně slabším závěrem roku.
Carey Hall doporučuje pět možností, do čeho v aktuálním prostředí investovat (jde o doporučení pro americké, potažmo dolarové investory). Je podle ní stále dobré sázet spíše na akcie než na dluhopisy, jimž samozřejmě nesvědčí prostředí zvýšené inflace (reálné výnosy jsou v hlubokém záporu).
Stratégové z Bank of America radí soustředit se na akcie firem s vyššími dividendovými výnosy, na firmy svými tržbami a byznysem silně ukotvené na domácí, tedy americké scéně, kvalitní firmy (málo zadlužené se solidními cash flow), malé společnosti a také na hodnotové tituly.
Silné cash flow a rostoucí dividendy doporučuje hledat v energetickém sektoru. Expozice na ropu dělá z odvětví solidní pojistku pro případ trvající vysoké inflace. Důraz na domácí trh je podle banky důležitý v době hrubě narušených dodavatelských řetězců, rizikem je nicméně zvyšování firemních daní. Kvalitní firmy mají obecně tendenci překonávat výkonností na burze konkurenci v době zpomalujícího ekonomického růstu, který Bank of America čeká v roce 2022. Bude ale stále dost silný na to, aby se dařilo menším firmám citlivým na hospodářský cyklus a také hodnotovým společnostem.
Zdroj: Bank of America