Akcie, dluhopisy a komodity optikou cyklů aneb Když se není kam schovat a lze jen čekat
První pololetí bylo dlouho ve znamení poklesů cen akcií i dluhopisů, komodity v čele s ropou ale odolávaly a s nimi i akcie firem na ně navázaných. V posledních týdnech začaly ale jako celek ztrácet i základní suroviny, a zdá se tak, že se trh posunul do další fáze dlouhodobého cyklu, který provázejí poklesy všech tří velkých trhů. Burzovní almanach nicméně po několika drsných červnových týdnech na americkém akciovém trhu slibuje (možná i výrazně) světlejší zítřky.
Propady cen akcií a dluhopisů odpovídaly v níže uvedeném grafu páté fázi hospodářského cyklu, klesající ceny komodit naznačují přes do fáze šesté. Jde o model, ve kterém by jako první měly ožít dluhopisy. To by odpovídalo prostředí, ve kterém přestanou růst sazby a inflace. Nebude to tedy hned.
Akcie podle historického hrubého vyjádření dlouhodobého cyklu mají ještě podstatnou část poklesů před sebou. Najdou se ale (rovněž historické) protiargumenty, které mohou dát býkům určitou naději. V červnu se například dva týdny po sobě index S&P 500 sesunul o více než 5 %. To je velice raritní vývoj, který byl až na výjimku z podzimu 1987 v historii vždy v ročním horizontu alespoň částečně napraven.
Odpověď na to, jak daleko je aktuálně americký akciový trh od cenového dna, to bohužel nenabízí (jen tak mimochodem, to, že akcie v uplynulém týdnu přidaly kolem šesti procent, je pro býky jistě milá zpráva, nelze to ale přeceňovat). A nenabízí ji ani druhá tabulka, jakkoli obsahuje také jistou naději pro tržní optimisty. Po nejhorších prvních pololetích v historii totiž index S&P 500 do konce roku vždy posílil (byť zdaleka ne vždy to stačilo na napravení všech ztrát z prvních šesti měsíců roku).
Vše uvedené jsou samozřejmě pouze historické statistiky. Doba, kterou na trzích nyní prožíváme, je jistě v mnohém bezprecedentní (zadlužení států, počáteční úroveň sazeb centrálních bank, návyk investorů na "doping" od centrálních bank a tak dále), vývoj na trzích nicméně prakticky nikdy není přesně průměrný. Tak se těšme, co přijde (nebo netěšme, chcete-li).
Zdroj: @AdaptivCharts, LPL Research