US MARKETOtevírá za: 51 h 25 m
DOW JONES-0,61 %
NASDAQ-1,00 %
S&P 500-0,67 %

Výroba oceli v Česku loni klesla o 14 procent na 4,56 milionu tun

Výroba surové oceli v Česku loni meziročně klesla o 14,2 procenta na 4,56 milionu tun. Dovoz byl rekordní, naopak vývoz poklesl. Na tiskové konferenci to v úterý řekl ředitel Ocelářské unie Daniel Urban. Důvodem poklesu výroby podle něj byly plánované rekonstrukce a technické odstávky ve dvou největších hutích ArcelorMittal Ostrava a Třineckých železárnách.

Redakce IW
Redakce IW
20. 3. 2018 | 9:40
Česká republika

"Je škoda, že se v loňském roce tuzemským producentům nepodařilo plně využít rostoucích cen ocelových výrobků. Nicméně pro letošek jsme optimističtí, především díky ekonomickému růstu na našich nejvýznamnějších trzích včetně Německa a Polska," uvedl Urban. Téměř dvě třetiny výroby připadaly na dlouhé válcované výrobky, například válcovaný drát, tvarovou ocel nebo speciální tyčovou ocel.

Podle Urbana jsou zřetelně vidět rozevírající se nůžky mezi vývozem a dovozem. Zatímco vývoz poklesl o 8 procent na 4,63 milionu tun, dovoz se zvýšil o 9,4 procenta na 7,24 milionu tun. "Pozitivně naopak vnímáme nárůst hodnoty českého ocelářského exportu o 6 procent na 96 miliard korun," doplnil Urban. Hodnota exportu vzrostla i přes pokles objemu kvůli rostoucím cenám na světových trzích.

Téměř čtvrtina vývozu směřovala do Německa, následovaly Polsko (19 procent), Slovensko (15 procent), Itálie (8 procent) a Maďarsko (4 procenta). Největším mimoevropským trhem jsou USA, na které připadalo 130 000 tun, tedy zhruba 3 procenta. "Spojené státy odebírají výrobky s vysokou přidanou hodnotou. V budoucnu se tak zřejmě projeví i dopad zavedení cel na dovoz oceli do USA," sdělil Urban. Dekret na uvalení cel na dovoz oceli a hliníku, který podepsal americký prezident Donald Trump, vstoupí v platnost tento pátek.

Pozici suverénně největšího světového výrobce oceli loni potvrdila Čína s 831 miliony tun. Následovaly Evropská unie (168 milionů tun), Japonsko (104 milionů tun), USA (81 milionů tun) a Rusko (70 milionů tun). Ze zemí EU připadala zhruba čtvrtina na Německo.

"Největší hrozbou pro férový globální trh s ocelí je státní politika dotací a daňových úlev či dokonce výstavby nové kapacity od Číny přes Irán až po Indii. Nová kapacita je ale to poslední, co dnes potřebujeme. Čeští výrobci se musí soustředit na výrobky s vyšší přidanou hodnotou. Jinak nemohou dlouhodobě konkurovat zemím, jejichž výrobci nemusí platit náklady spojené s obnovitelnými zdroji a emisními povolenkami," dodal generální ředitel Vítkovice Steel Dmitrij Ščuka.

Členy Ocelářské unie jsou hlavní české a slovenské ocelářské podniky a podniky, jejichž činnost s ocelářstvím bezprostředně souvisí. Mezi největší členy patří ArcelorMittal Ostrava, Třinecké železárny a Vítkovice Steel. Ve firmách sdružených v unii pracuje asi 30 000 lidí.

Zdroj: ČTK

Česká republikaOcelářské firmy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast