US MARKETOtevírá za: 23 h 4 m
DOW JONES-0,61 %
NASDAQ-1,00 %
S&P 500-0,67 %

Volby ve Španělsku vyhráli vládnoucí lidovci, ale na většinu nedosáhnou

V nedělních parlamentních volbách ve Španělsku zvítězila vládnoucí Lidová strana. Podle oficiálních předběžných výsledků po sečtení hlasů získala 137 mandátů v dolní komoře parlamentu, která má 350 křesel. Druzí skončili socialisté s 85 poslanci a třetí se umístila radikálně levicová koalice Unidos Podemos se 71 křesly. Volby měly prolomit pat, který byl výsledkem prosincového hlasování. Hlavní strany se tehdy po volbách nedokázaly dohodnout na složení koaliční vlády.

Redakce IW
Redakce IW
27. 6. 2016 | 1:54
Eurozóna

Oproti předchozím prosincovým volbám si vládní lidovci polepšili o 14 mandátů, ale ani to jim nestačí na absolutní většinu (176 mandátů). Povolební jednání tak budou zřejmě opět složitá, neboť ani s centristickou stranou Ciuadadanos, která po volbách obsadí 32 křesel v dolní komoře, nedají vládní lidovci absolutní většinu dohromady.

"Hlavním vítězem voleb ve Španělsku se stala konzervativní pravicová Lidová strana současného premiéra Rajoye. I když nezískala absolutní většinu, díky 33 % hlasů získala 137 křesel z 350 a ve srovnání s prosincovou volbou si polepšila o 14 mandátů. Předvolební průzkumy ukazovaly na úspěch radikální levicové strany Podemos, od které se očekávalo, že převálcuje i umírněnější socialisty. Nakonec umírněná levice získala 22,7 %, což bylo nejvíce ze všech levicových stran, a získala 85 mandátů. Radikální levicová strana Podemos získala 71 křesel," shrnuje analytička Jana Urbánková z České spořitelny. "Co pomohlo umírněným stranám? The Economist píše, že paradoxně brexit. V pátek 24. června akciový index ve Španělsku spadl o 12,4 % a o víkendu se volilo. Voliči pod vlivem zpráv z Británie raději volili umírněné strany."

"Nejsem spokojený. Chtěli jsme vyhrát volby, ale nepovedlo se to. Jsme ale nejsilnější levicová politická síla v zemi," komentoval výsledky voleb šéf socialistů Pedro Sánchez, který se letos marně pokoušel získat důvěru poslanců pro sestavení nové vlády.

Sánchez také obvinil šéfa koalice Unidos Podemos Pabla Iglesiase, že kvůli němu posílila pravice. Podle Sáncheze se Iglesias snažil jen o to, aby porazil socialisty. Oba lídři měli konflikt již před vyhlášením opakovaných voleb, kdy Iglesias odmítl šéfa socialistů podpořit jako navrženého premiéra při hlasování o důvěře v parlamentu.

Jako "poraženého" označují španělské deníky právě Iglesiase, jehož koalici umísťovaly předvolební průzkumy na druhé místo, jen s mírným odstupem za lidovci. Iglesias v neděli označil výsledky za "neuspokojivé" a dodal, že je potřeba "učinit reflexi".

"Současný premiér Rajoy pravděpodobně zůstane předsedou vlády, i když povolební vyjednávání budou složitá. Lidová strana by mohla utvořit koalici s centristickou stranou Ciudadanos, ale strany nebudou mít parlamentní většinu. Rajoy by rád vládu sestavil do měsíce," připomněla Urbánková. "I když premiérovi nepomáhají korupční skandály a úsporná opatření v očích voličů, jeho znovuzvolení je pro Španělsko dobrou zprávou. Jak silná bude budoucí vláda, závisí na vyjednáváních."

Volební účast činila téměř 70 %, tedy stejně jako v prosincových volbách. Právě skutečnost, že se v předchozím půlroce strany nedokázaly dohodnout na povolební koalici, vedla k opakovaným volbám. Španělé šli opakovaně k volbám poprvé od pádu frankistické diktatury.

Zdroj: ČTK, El País, Česká spořitelna

EurozónaEvropská uniePIIGSPolitikaŠpanělsko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast