USA: Jádrové výdaje na osobní spotřebu v dubnu meziročně vzrostly v souladu s odhady o 1,6 %

Jádrové výdaje na osobní spotřebu v USA v dubnu meziročně vzrostly o 1,6 %, jak se očekávalo a stejně jako v březnu. Meziměsíčně se zvýšily o 0,2 %, rovněž v souladu s očekáváním, po +0,1 % v březnu. Osobní příjmy Američanů v dubnu vzrostly o 0,4 %, jak se čekalo a opět stejně jako v březnu, výdaje vzrostly o procento, trh vyhlížel 0,7% růst po stagnaci v březnu.
"Výdaje spotřebitelů vzrostly v dubnu o procento, což je nejvyšší tempo růstu od roku 2009. To jen dokládá dobrou kondici americké ekonomiky. Domácnosti se díky kladnému sentimentu a příznivému vývoji na trhu práce nebojí nakupovat, což bude v letošním roce kladně přispívat k růstu HDP," říká Jiří Polanský, analytik České spořitelny. "Navíc to zvyšuje inflaci. Jádrová PCE inflace vzrostla v dubnu o 0,2 % meziměsíčně, což dělá v meziročním vyjádření 1,6 %. Postupně se tak do inflace dostávají poptávkové vlivy. Jen připomínáme, že USA jsou (v porovnání s jednotlivými zeměmi eurozóna) velká uzavřená ekonomika, a proto domácí poptávka ovlivňuje inflace podstatně výrazněji. Změny kurzu mají také samozřejmě přes dovozní ceny vliv, ale ten je výrazně menší v porovnání se situací v evropských zemích," pokračuje Polanský.
"Trh by rozhodně neměl podceňovat červnové zasedání Fedu, což ale investoři stále nepochopili. Pravděpodobnost růstu sazeb viděno konsensem sice stoupá (nyní je konsensus na hike v červnu 23 %), ale Fed bude o růstu sazeb teď již opravdu seriózně jednat a data nasvědčují tomu, že by se sazby opravdu z čistě ekonomického pohledu měly v následujících měsících zvýšit. Aktuální konsensus na hike v červenci je 59 %," dodává Polanský.
Zdroj: Bloomberg