US MARKETZavírá za: 4 h 6 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

SLEDOVALI JSME: Načasování růstu sazeb musí být podle Yellenové přesné, ekonomice uškodí stejně tak zbrklost, jako zbabělost

Po středečním vystoupení na půdě Sněmovny reprezentantů ve čtvrtek šéfka Fedu Janet Yellenová promluvila také v Senátu. Ještě před otázkami senátorů Yellenová vystoupila se zprávou hodnotící monetární politiku centrální banky v prvním pololetí, v níž prakticky zopakovala to, co řekla ve středu. Většina investorů očekávala jasnější náznak, kdy Fed plánuje zvýšit sazby, podle Yellenové je však důležité splnit cíle v oblasti inflace a nezaměstnanosti. Pak může dojít ke zvýšení sazeb prakticky kdykoli.

Po středečním vystoupení ve Sněmovně reprezentantů se podle mnoha ekonomů šance na zvyšování sazeb v září výrazně zvýšily, i když Yellenová byla ve svých vyjádřeních velmi opatrná a málo konkrétní. Poznamenala však, že pozdější zvýšení sazeb by vedlo k jejich rychlejšímu růstu, což není žádoucí.

SLEDOVALI JSME: Janet Yellenová před výborem Sněmovny reprezentantů uvedla, že si přeje plnou zaměstnanost v americké ekonomice

SLEDOVALI JSME: Janet Yellenová před výborem Sněmovny reprezentantů uvedla, že si přeje plnou zaměstnanost v americké ekonomice

Zvýšení sazeb by mohlo částečně řešit také problém vysokého zadlužení. Hlavní cíl Fedu, kterým je plná zaměstnanost, se sice zatím nedaří naplňovat, ale americká ekonomika podle guvernérky centrální banky dělá pokroky. Problémy v Řecku, Číně i Portoriku Fed sleduje, podle banky ale nejsou hrozbou pro USA.

V připraveném čtvrtečním projevu Yellenová poznamenala, že od jejího posledního vystoupení na půdě Senátu se výrazně zlepšila situace na americkém trhu práce, který se přiblížil plné zaměstnanosti, jejíž dosažení je cílem Fedu.

Vývoj americké ekonomiky podle šéfky Fedu naznačuje, že se bude situace v USA nadále zlepšovat. Na spotřebitelské výdaje, které ve Spojených státech zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity, budou podle šéfky Fedu nadále příznivě působit nízké ceny ropy a další pokles nezaměstnanosti.

Protivítr v podobě posilujícího dolaru či poklesu kapitálových výdajů ropných firem kvůli nízkým cenám ropy podle Yellenové bude postupně slábnout.

Co se týče zvyšování úrokových sazeb, bude záležet na míře nezaměstnanosti a inflaci přes dvě procenta. Není jasné, kdy ke zvyšování dojde, ale podle Yellenové je potřeba, aby byly inflační cíle a míra nezaměstnanosti splněny. Ke zvýšení tedy může dojít na kterémkoli zasedání FOMC.

Na otázku, zda se americká centrální banka nebojí možnosti zpomalení růstu ekonomiky USA po zvýšení úrokových sazeb, Yellenová odpověděla, že jistá rizika samozřejmě existují. Právě možná rizika jsou podle ní důvodem, proč banka se zvyšováním sazeb zatím vyčkává. Jakmile banka dojde k přesvědčení, že zvýšení sazeb růst nenaruší, nebude dále vyčkávat.

Pokud by banka se zvyšováním úrokových sazeb čekala příliš dlouho, musela by poté měnovou politiku do normálu vracet rychleji, což by podle Yellenové pro americkou ekonomiku nebylo vhodné. Proto je podle ní důležité správné načasování růstu sazeb.

Senátor Bob Mendez poznamenal, že by brzké zvyšování úrokových sazeb nebylo stejně dobré a je lepší se soustředit spíše na nezaměstnanost než na inflaci, protože mnoho lidí má problém s hledáním zaměstnání a s tím, aby vyžili se svými příjmy. Fed podle něj nesmí udělat chybu, když jsou nyní sazby na nule. Yellenová souhlasila, že to je důvod k držení úrokových sazeb tak dlouho na nule, ale že se neobává, že by inflace po zvýšení úroků vyletěla příliš vysoko, když je problém se vůbec dostat na 2 %.

Senátor Mike Rounds se ptal, co je dle Fedu hranice maximální zaměstnanosti. Inflace je jasně daná na 2 %, ale v případě nezaměstnanosti se mluví pouze o maximu. Podle Yellenové nejde kvantifikovat v dlouhodobém horizontu, ale v čase se tato jednotka, ovlivňována mnohými faktory, mění. Normální míra nezaměstnanosti je podle ní kolem 5,2-5,3 %.

Zazněly rovněž otázky na to, jak chce Fed zajistit plynulý růst příjmů střední třídy. Pokud bude růst produktivita práce, je podle Yellenové možné zajistit růst příjmů nejen střední třídy. Je důležité se zaměřit na faktory, které zvyšují produktivitu práce. Problémem jsou ale rozdíly mezi bohatými a chudými.

Několik senátorů se ptalo na to, jakým způsobem chce Fed omezovat systémové riziko, aby se vyhnul situaci jako při poslední bankovní krizi. Problémem je různý rizikový profil finančních institucí, které Fed kontroluje a testuje. Padla rovněž otázka, zda je hranice 50 miliard dolarů pro "systémově důležité instituce" dostatečná. Yellenová se nebrání zvýšení této hranice, ale není jisté, zda by to mělo smysl a jestli to znamená výrazné snižování systémového rizika. Fed má podle ní několik nástrojů, kterými může mít banky pod kontrolou.

Plné znění čtvrtečního projevu Janet Yellenové v Senátu

Americká ekonomikaCentrální bankyFedJanet YellenováÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa