S americkým zotavením to nebude tak skvělé, jak se všichni domnívali. Nízký růst HDP za 1. čtvrtletí vyrazil investorům dech (+1,8 %)

Pro Ameriku i svět je to nepříjemné překvapení. HDP Spojených států v prvním čtvrtletí rostl o 1,8 %. Druhý zpřesněný odhad však počítal s růstem o 2,4 %. Růst spotřeby, která se na tvorbě HDP podílí zhruba ze 70 %, byl také revidován níže na +2,6 % z +3,4 %.
"Poslední revize amerického HDP za první čtvrtletí přinesla významné snížení tempa růstu z původních 2,4 % na 1,8 %. Z hlediska struktury byl významně snížen příspěvek osobní spotřeby (kvartální růst byl snížen z 3,4 % na 2,6 %) a investice (z 2,2 % na 0,4 %)," říká Ľuboš Mokráš z České spořitelny.
"Z hlediska druhého čtvrtletí to poněkud paradoxně znamená prostor pro lepší než očekávanou výkonnost kvůli nižší výchozí základně. Pro trh je to stará zpráva, která by neměla nijak významně ovlivnit očekávání jak ohledně výkonnosti ekonomiky, tak především ohledně měnové politiky Fedu. Dolar reagoval na informaci lehkým oslabením a mírně klesly výnosy dluhopisů, nečekáme významnější prohloubení reakce, spíše její poměrně rychlé odeznění," dodává Mokráš.
Růst cen domů a akcií zvýšil bohatství Američanů, zároveň je však začaly ovlivňovat automatické škrty ve vládních výdajích (sekvestrace) a od ledna 2013 vyšší daně.
Centrální banka byla ještě minulý týden ohledně ekonomiky optimistická. Díky lepší situaci na trhu práce a oživování na trhu s nemovitostmi se Fed rozhodl v druhé polovině roku postupně utlumovat tempo nákupu dluhopisů a v roce 2014 by program kvantitativního uvolňování mohl skončit úplně. Investory tím Fed vyděsil a trhy začaly od května, kdy to předseda Fedu poprvé naznačil, silně kolísat. Téměř hystericky reagovaly na jakoukoli zmínku o ukončení QE a nejistota a panika se přelévaly po trzích na celém světě.
Guvernéři Fedu si však myslí, že reakce trhu je příliš hysterická. K zastavení odkupů dluhopisů totiž nedojde nárazově, ale postupně, podle Fedu tedy nedojde ke krizi likvidity na amerických trzích. Od začátku května vzrostl výnos desetiletých státních amerických dluhopisů o procentní bod z 1,6 % na 2,6 %. Hlavní ekonom Deutsche Bank Joseph LaVorgna to nevidí jako velký problém. Podle něj by musel výnos přesáhnout alespoň 4 %, aby to na americký trh mělo nějaký vliv.
Rostoucí výnosy by však mohly podrazit nohy asijským trhům. Čínská centrální banka se totiž rozhodla zpřísnit podmínky poskytování úvěrů mezibankovnímu sektoru, Číně tedy potenciálně hrozí nedostatek likvidity. Čínská lidová banka sice tvrdí, že to nehrozí a volatilita na finančních trzích se brzy srovná, rostoucí výnosy amerických státních dluhopisů by však mohly způsobit další odliv kapitálu. Potom by se trhy v Asii mohly potýkat s vážným nedostatkem prostředků.
Pokud se však americká ekonomika bude vyvíjet hůře, než Fed předpokládá, k omezení nákupu dluhopisů nemusí dojít. Ben Bernanke totiž prohlásil, že k omezení přikročí, pokud se bude ekonomika vyvíjet v souladu s prognózou. Fed očekává, že americká ekonomika letos vykáže růst o 2,3 až 2,6 %, v příštím roce očekává zrychlení na 3,0 až 3,5 %.
Oživování na trhu práce a na trhu s nemovitostmi
Prodeje nových domů v květnu ve Spojených státech vzrostly o 2,1 % na celoroční tempo 476 tisíc jednotek, nejvýše od července 2008. Prodeje existujících domů ve Spojených státech v květnu vzrostly o 4,2 % na celoroční tempo 5,18 milionu jednotek, stejně tak nahoru poskočila zahájená výstavba. Počet žádostí o stavební povolení pro rodinné domy se zvýšil o 1,3 % na celoroční tempo 622 000. Údaj tak byl nejvyšší od května 2008.
Nemovitosti ve Spojených státech zdražují. Index agentury Federal Housing Finance Agency (FHFA) za duben vzrostl o 0,7 % meziměsíčně (odhad: +1,2 %) a index S&P/Case Shiller, který mapuje ceny v oblasti dvaceti největších amerických měst, vyskočil o 12,1 % oproti dubnu loňského roku (sezónně neočištěno), nejvíce od března 2006.
V atmosféře nejistoty kolem Fedu, kdy se investoři obávali dobrých makroekonomických zpráv kvůli možnému předčasnému ukončení QE, přinesl trh práce uspokojivě obojaká data. Americká ekonomika v květnu mimo zemědělství vytvořila 175 tisíc nových pracovních míst, více než se čekalo, duben byl však revidován níže a celková míra nezaměstnanosti se opět přehoupla na 7,6 % z dubnových 7,5 %, což investory dočasně uklidnilo.