Radenska chce koupit až 5 % akcií Kofoly za 440 Kč za kus

Společnost Radenska oznámila, že odkoupí až 5 % akcií firmy Kofola ČeskoSlovensko. Firma, která je dceřinou společností Kofoly, nabízí 440 korun za kus. Nyní se na pražské burze akcie Kofoly obchodují za zhruba 429 korun. Naposledy se akcie Kofoly pohybovaly kolem hodnoty nabízené v odkupu loni v červenci.
Pokud budou chtít akcionáři prodat celkem více než pět procent akcií, budou uspokojeni poměrně. Společnost Aetos, většinový akcionář společnosti Kofola, sdělila, že se nebude této nabídky účastnit.
Nabídku společnosti můžou akcionáři přijmout od pondělí do konce července. Radensku v transakci zastupuje Česká spořitelna, která přijímá oznámení a zajišťuje vypořádání odkupu.
"Oznámení je v souladu s dřívějším plánem Kofoly. Očekáváme, že se odkupu zúčastní finanční investor Enterprise Investors (vlastní 25 % Kofoly). Pokud by své podíly přihlásili i všichni ostatní minoritní investoři, bylo by po krácení akceptováno asi 15 % přihlášených akcií," uvedl ke zprávě Petr Bártek, analytik z České spořitelny.
"Transakce by měla být součástí procesu změny vlastnické struktury a jejím výsledkem by v příštím roce mohlo být navýšení objemu volně obchodovaných akcií Kofoly na pražské burze," doplnil analytik z Komerční banky Miroslav Frayer.
Akcionáři Kofoly si letos rozdělí na dividendách 301 milionů korun, nejvíc v historii. Na jednu akcii připadlo před zdaněním 13,50 Kč.
Kofola ČeskoSlovensko loni dosáhla tržeb 7 miliard korun, což bylo o 190 milionů meziročně méně. Provozní zisk klesl meziročně o 48 milionů na 541 milionu korun. V letošním prvním čtvrtletí Kofole klesly tržby o 123 milionů na 1,34 miliardy korun a z loňského provozního zisku 26,3 milionu korun se meziročně dostala do provozní ztráty 57,7 milionu korun. Podle firmy jsou výsledky v souladu s očekáváním a souvisejí s rekonstrukcí jejího podnikání v Polsku.
Kofola ČeskoSlovensko je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů v Evropě. Má sedm výrobních závodů v Česku, Polsku, na Slovensku, ve Slovinsku a Chorvatsku a zaměstnává více než 2 100 lidí, z toho asi 700 v Česku. K výrobkům firmy patří vedle Kofoly ovocné nápoje a sirupy Jupí, dětský nápoj Jupík, energetické nápoje Semtex, nápoje značky Vinea, Chito, Top Topic nebo Citro Cola.
Většinovým vlastníkem Kofoly je společnost KSM Investment patřící rodině Samarasů, kterou navenek zastupuje především předseda představenstva Jannis Samaras. Minulý měsíc Kofola oznámila, že od konce července bude majoritním vlastníkem skupiny nově založená společnost AETOS, jež bude vlastnit 68 procent akcií. AETOS patří rodině Samarasů a ostatním zakladatelům Kofoly. Aktuálně vlastní zhruba 56 procent akcií, dalších 37 procent má CED Group S.a.r.l., další minoritní akcionáři pak mají 6,7 procenta.
"Pokud by byla úvaha na odkup akcií rozvojová, teda například na zaplacení akvizice, není pro akcionáře důvod s prodejem pospíchat," uvedl nezávislý analytik Petr Hlinomaz.
Proti konkurenci je podle analytika Martina Vlčka z BH Securities Kofola z pohledu poměru tržeb a tržní kapitalizace podhodnocená. "Takže pro dlouhodobé investory je rozumnější akcie dál držet a počkat si na lepší nabídku, na kterou ovšem na druhou stranu možná budou muset čekat i několik let. Závisí tak na očekávané délce investičního horizontu," uvedl analytik. Podle něj se dá očekávat, že se společnosti nepovede vykoupit plánované množství akcií. "Zároveň je nejisté, zda bude výkupní cena zvednuta, protože u Kofoly, zdá se, není kupující výrazně motivován," dodal Vlček.
Slovinská Radenska se členem skupiny stala předloni. Kromě minerálních vod Radenska vyrábí například i ovocné nápoje Ora a Oaza. Od loňského roku také distribuuje nápoje Pepsi, Mirinda nebo 7Up na chorvatském trhu.
Zdroj: ČTK
Aktuality
