US MARKETOtevírá za: 9 h 21 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Průmyslová výroba v Česku v dubnu vzrostla meziročně o 4,3 %, stavební výroba o 10,2 %

Průmyslová produkce v dubnu meziročně vzrostla reálně o 4,3 %. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 0,8 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 6,1 %. Stavební produkce v dubnu 2015 vzrostla meziročně reálně o 10,2 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 4,7 % stavebních povolení více a jejich orientační hodnota klesla o 3,3 %. Bylo zahájeno meziročně o 49,9 % bytů více. Dokončeno bylo o 34,2 % bytů více.

"Dubnová průmyslová produkce sice zpomalila z březnových 6,3 % (leden 2,5 %, únor 4,6 %), březnová hodnota však byla opticky vyšší z důvodu kalendářního efektu a po jeho očištění byl meziroční růst 3,7 %. Dubnová hodnota ve výši 4,3 % tak představuje oproti minulému měsíci zlepšení. Letošní meziroční dynamika průmyslové produkce je ve srovnání s minulým rokem nižší z důvodu vyšší srovnávací základny – po zohlednění tohoto efektu však lze hodnotit dosavadní letošní vývoj průmyslové produkce jako příznivý. Vývoj nových zakázek v dubnu sice zpomalil, když nové zakázky vzrostly pouze o 6 % (březen +10,6 % meziročně) a dynamika byla nižší zejména u nových zakázek ze zahraničí (4,8 %). Tento pokles však zřejmě představuje určitou korekci po více než 13% březnovém růstu zahraničních zakázek a v příštím měsíci tak očekáváme opět příznivější dynamiku, i vzhledem k příznivě se vyvíjejícím květnovým indikátorům důvěry. Optimisticky vyznívá i dubnové zlepšení průmyslové produkce v Německu, která v posledních třech měsících stagnovala a dubnový téměř 1% meziměsíční nárůst je tak náznak, že by německý průmysl mohl opět nabírat na síle," okomentoval zprávu Jakub Seidler, hlavní ekonom pro ČR v ING.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +1,5 procentního bodu, růst o 8,3 %), výroba pryžových a plastových výrobků (příspěvek +0,8 procentního bodu, růst o 12,3 %) a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (příspěvek +0,7 procentního bodu, růst o 8,1 %). Průmyslová produkce klesla v odvětvích těžba a dobývání (příspěvek -0,4 procentního bodu, pokles o 10,6 %), výroba nápojů (příspěvek -0,2 procentního bodu, pokles o 9,4 %) a zpracování dřeva, výroba dřevěných, korkových, proutěných a slaměných výrobků (příspěvek -0,1 procentního bodu, pokles o 5,4 %).

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v dubnu 2015 meziročně vzrostly o 3,8 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily v běžných cenách o 5,7 %. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, v běžných cenách vzrostly o 1,6 %.

Hodnota nových zakázek v dubnu 2015 ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 6,1 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 4,8 %, zatímco tuzemské nové zakázky vzrostly o 8,7 %. K meziročnímu růstu nových zakázek celkem nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů (příspěvek +2,2 procentního bodu, růst o 5,9 %), výroba elektrických zařízení (příspěvek +1,1 procentního bodu, růst o 11,1 %) a výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (příspěvek +0,9 procentního bodu, růst o 7,4 %). Nové zakázky klesly pouze v odvětví výroba základních kovů, hutní zpracování kovů; slévárenství (příspěvek -0,2 procentního bodu, pokles o 2,5 %).

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v dubnu 2015 meziročně zvýšil o 3,3 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v dubnu 2015 meziročně vzrostla o 3,4 % a činila 28 349 Kč.

Stavební produkce pokračovala v dubnu v růstu

Stavební produkce v dubnu 2015 vzrostla meziročně reálně o 10,2 %. Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v dubnu 2015 meziměsíčně nižší o 0,2 %. Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 5,8 % (příspěvek +4,0 procentního bodu). Produkce inženýrského stavitelství se zvýšila o 19,6 % (příspěvek +6,2 procentního bodu). Stavební produkce od počátku roku do konce dubna 2015 byla ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 nižší o 22,3 %.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v dubnu 2015 meziročně snížil o 2,2 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 6,6 % a činila 33 064 Kč.

Počet vydaných stavebních povolení se v dubnu 2015 meziročně zvýšil o 4,7 %, stavební úřady jich vydaly 6 913. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 22,0 miliardy Kč a ve srovnání se stejným obdobím roku 2014 klesla o 3,3 %.

Počet zahájených bytů v dubnu 2015 meziročně vzrostl o 49,9 % a dosáhl hodnoty 2 698 bytů. V rodinných domech došlo k růstu počtu bytů o 16,6 %, v bytových domech vzrostl počet zahájených bytů o 129,1 %.

Počet dokončených bytů se v dubnu 2015 meziročně zvýšil o 34,2 % a činil 1 961 bytů. Počet dokončených bytů v rodinných domech vzrostl o 8,7 %, v bytových domech se zvýšil o 153,9 %.

Zdroj: ČSÚ

Česká ekonomikaStavebnictví
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa