Plány Ukrajiny na rozvoj těžby plynu v Černém moři asi zhatí Krym

Ukrajinské plány na rozšíření těžby plynu v Černém moři mohou vzít kvůli pravděpodobnému připojení Krymu k Rusku zasvé. Ve vodách kolem poloostrova se totiž nachází většina podmořských nalezišť, na jejichž průzkumu a rozvoji nyní Ukrajina pracuje, napsala agentura Reuters.
Kyjev kvůli častým sporům o dodávky plynu s Ruskem doufá v intenzivní rozvoj domácích zásob této suroviny. Vedle dvou velkých pevninských projektů břidlicového plynu se zaměřuje hlavně na ložiska v Černém moři.
Do průzkumu černomořských ložisek Ukrajina přitáhla velké světové ropné koncerny, jako ExxonMobil, Royal Dutch Shell, Eni a OMV. Slibné je zejména pole poblíž Oděsy, kde by se do příštího roku mohla těžit asi miliarda krychlových metrů plynu ročně. Ukrajina spotřebovává ročně přes 50 miliard kubíků plynu, z čehož více než polovina je závislá na dodávkách z Ruska.
Do prací na rozvoji černomořských ložisek ale zasáhla těžká nejistota, protože Krym, kde převládají Rusové, odmítl svržení ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče a jeho parlament vyhlásil připojení k Rusku. Ruské síly ovládly poloostrov a 16. března by obyvatelé Krymu měli hlasovat v referendu o připojení poloostrova k Ruské federaci.
Americký ExxonMobil kvůli těmto událostem své aktivity v ukrajinských vodách pozastavil, řekl tento týden viceprezident společnosti Andrew Swiger. "Jejich velké naděje na zvýšení podmořské těžby plynu se mohou po krymském referendu vytratit," řekl Reuters analytik Michail Korčemkin z konzultační firmy East European Gas Analysis.
Zdroj: ČTK