Nizozemský soud zamítl plán vlády na těžbu plynu v Groningenu

Nizozemský nejvyšší správní soud ve středu zamítl plán vlády na omezení těžby zemního plynu z ložiska v provincii Groningen, kde těžba způsobila řadu menších zemětřesení. Uvedla to agentura Reuters. Vláda navrhovala, aby produkce z tohoto pole byla v příštích pěti letech omezena na 21,6 miliardy metrů krychlových ročně. Reagovala tak na šetření v roce 2015, z něhož vyplynulo, že otřesy půdy s tamní těžbou související ohrožují lidské životy.
V letech 2015 a 2016 pole dodávalo 39,4 miliardy metrů krychlových zemního plynu ročně, v loňském finančním roce, což bylo do konce září, to bylo 24 miliard.
Státní rada, jak se nejvyšší správní soud v zemi oficiálně nazývá, dospěla k závěru, že vláda svůj krok řádně nezdůvodnila. Je podle ní nepřijatelné udržovat produkci v konstantním objemu po dobu pěti let, když by bylo možné poptávku snížit. Vládě dala 12 měsíců na revizi rozhodnutí a nařídila držet těžbu na roční úrovni 21,6 miliardy metrů krychlových ve stávajícím finančním roce, což je do 1. října 2018.
Obyvatelé provincie Groningen, kde se kvůli těžbě plynu v minulých letech odehrály desítky malých zemětřesení, verdikt soudu vítají. Otřesy způsobily škody na tisícovkách budov. "Vyhráli jsme ve všech směrech. Vláda teď musí upřednostnit bezpečí svých obyvatel a přijít s kvalitním plánem, jak omezit produkci a zajistit naši bezpečnost," řekl mluvčí aktivistické skupiny Groninger Bodembeweging Dirk Kleijer.
Mluvčí Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) Hein Dek uvedl, že firma rozhodnutí soudu prostuduje a vyjádří se k němu později. NAM je společný podnik amerického těžebního koncernu ExxonMobil a britsko-nizozemského Shellu, který ložisko v Groningenu provozuje. Právě v Groningenu jsou největší zásoby plynu v EU.
Zdroj: ČTK
Aktuality
