Svět zítřka ve včerejších citátech aneb Co nás v roce 2019 také (ne)čeká

Spojené státy se s Čínou nadále kočkují, rozpad globálních pořádků (i proto) nabírá na obrátkách. K tomu v příštím roce také přispěje stupňující se napětí mezi Washingtonem a jeho tradičními spojenci, brexit, pokračující příklon k populismu a další (geo)politické faktory. Nejen tržním hráčům tak může přijít vhod nástin nové reality v podobě citátů předních domácích expertů přizvaných v posledních osmi letech k diskuzím na platformě Alter Eko.
Nová realita: Geopolitika 2.1
"To, co odhalila krize z roku 2008, je jednoznačně úpadek západu. Nejen ekonomický, to je spíše projev, ale dlouhodobý úpadek ideový, někdo tomu může říkat i morální. Nyní nastupují jiné země, jiné regiony, koneckonců nic netrvá věčně. Muselo to přijít, žádná oblast není dominantní navěky."
- Ilona Švihlíková, ekonomka (květen 2013)
"Rusko se bude muset naučit fungovat v novém světě. Mentálně je stále v době, kdy bylo hlavním vyzyvatelem USA. Stále se cítí být druhou hlavní velmocí na planetě, tou je ale dnes Čína. Rusko se s tím bude muset naučit žít. Jistá změna jeho vztahů (obzvláště ke střední Asii) proto bude nutná."
- Václav Bartuška, vládní zmocněnec pro energetickou bezpečnost (únor 2014)
"Diplomacie již nepatří jen státu. To bylo za Metternicha. Dnes má být diplomacie i nástrojem soukromého sektoru, regionů či veřejného sektoru. Diplomacie prostě není zahraniční politika či vytváření ekonomických vztahů. Je to nástroj, kterým se vytvářejí vztahy. Kdo to zvládne, bude úspěšný."
- Cyril Svoboda, exministr zahraničních věcí (únor 2014)
Čínský newcomer: Říše středu je zpět
"Číňané v zahraničních vztazích registrují především velké mocné země, jako jsou USA, Rusko a Japonsko, a pak samozřejmě blízké asijské země. Pokud jde o Evropu, orientují se hlavně na velké západní státy. Střední a východní Evropa jim spíše splývá do nepříliš vábného prostoru bývalých satelitů Sovětského svazu."
- Rudolf Fürst, Ústav mezinárodních vztahů (únor 2013)
"Měnové války mezi Čínou a Amerikou mohou výrazně poznamenat i Česko. 40 % (ne-li více) našich obchodů je totiž vedeno v měnových párech EUR/USD a USD/CZK. I když jsme proexportně zaměřeni na Evropu, dolar hraje obrovskou roli, již kvůli dováženým surovinám."
- Svatopluk Kapounek, Mendelova univerzita (březen 2013)
"V Číně vzniká nová generace, která si zvyká na jiné poměry. Mladí Číňané jsou nuceni spotřebovávat, aby roztáčeli kola ekonomiky. Lidé se tam jako všude na světě učí žít na dluh, více se bavit a méně pracovat. Nicméně úcta k hlavě státu, vztah k rodině a do určité míry i k zaměstnavateli jsou stále silné."
- Vít Vojta, sinolog (říjen 2013)
(Těžko)pádná Evropa: Potenciál vs. realita
"Evropská unie je globální mocnost bez státu. Rozhoduje se těžkopádně, a tím těžší pro ni je vybojovat si místo na slunci. Nechci věci zjednodušovat, ale myslím si, že je právě proto podstatná otázka federalizace Evropy, tedy to, aby Evropa měla silnou jednotnou měnu, zahraničně-bezpečnostní politiku a armádu."
- Miloš Balabán, Univerzita Karlova (květen 2014)
"Většina českých exportů míří na evropský trh, budoucnost EU je tedy pro nás klíčová. Riziko tkví v tom, že by Evropa mohla kvůli přehnanému důrazu na sociální aspekty skončit jako 'sociální skanzen'. Řada evropských zemí se nicméně poučila z historie, jak potvrzují například Hartzovy reformy (soubor kroků týkajících se německého pracovního trhu z roku 2002)."
- Michal Mejstřík, Mezinárodní obchodní komora (květen 2017)
"V době krize jsme si uvědomili, že by bylo dobré diverzifikovat exportní portfolio, ve kterém až přílišnou roli hraje Evropa. Opět se tak mimo jiné potvrdilo, že naše zahraniční politika byla a je formována krizemi, že Česko pouze reaguje na nenadálé situace. Smysluplnou zahraniční politiku nemá."
- Petr Strejček, Mendelova univerzita (září 2014)