US MARKETZavírá za: 2 h 27 m
DOW JONES-0,34 %
NASDAQ-0,60 %
S&P 500-0,38 %
ČEZ+1,25 %
KB-0,88 %
Erste-2,16 %

Návrh prohlášení G7 neobsahuje výzvy k měnové a fiskální podpoře

Země skupiny G7 připravují prohlášení, ve kterém naznačí, jak chtějí zmírnit negativní dopady nového typu koronaviru na ekonomiku. Plán ale zatím nezahrnuje přímé výzvy k novým výdajům vlád ani ke koordinovanému snížení úrokových sazeb. S odvoláním na zdroj z G7 to v úterý ráno uvedla agentura Reuters. Skupina G7 sdružuje nejbohatší ekonomiky světa.

Prohlášení má být oficiálně zveřejněno dnes nebo ve středu. Státy v něm podle zdrojů slíbí, že budou spolupracovat, aby zmírnily škody, které jejich ekonomikám způsobuje rychle se šířící epidemie. Text prohlášení se ale ještě může změnit, protože se o něm stále jedná.

Zprávy podle analytiků zklamou finanční trhy, které doufaly, že G7 oznámí otevřenější opatření na podporu ekonomik. V pondělí akcie v celém světě zpevňovaly, výrazně pak vzrostly ve Spojených státech, kde hlavní Dow Jonesův index vzrostl nejvíce od roku 2009. Představitelé centrální bank se totiž vyjádřili v tom smyslu, že jsou připraveni podpořit globální ekonomiku. Analytik Stephen Innes ze společnosti AxiCorp ale prohlásil, že zpráva G7 není tím, v co trhy doufají.

Spojené státy oznámily, že ministři financí a guvernéři centrálních bank budou mít dnes ráno telefonické jednání, aby projednali možnosti řešení epidemie onemocnění způsobeného koronavirem a jejího dopadu na ekonomiku. Spojené státy skupině G7 letos předsedají.

Koronavirus se rozšířil už do šesti desítek zemí, způsobil smrt více než 3000 lidí a narušil globální dodavatelské řetězce.

Analytici však pochybují o efektivnosti některých opatření, zvláště úrokových sazeb. Centrální banky a fiskální politika sice mohou zvýšit poptávku, jestliže klesnou úrokové sazby a lidé budou mít v peněženkách více peněz, nemohou však opravit narušené globální dodavatelské řetězce nebo přesvědčit lidi, aby létali, když to vlády či firmy zakážou. Levnější peníze také nedokážou zahnat strach lidí z toho, že se nakazí.

"Právě to je příčnou ekonomických problémů. Nižší úrokové sazby nikoho strachu nezbaví," uvedl analytik finančního ústavu Commonwealth Bank of Australia Joe Capurso.

Zdroj: ČTK

Centrální bankyKoronavirus
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast