US MARKETOtevírá za: 10 h 47 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Na obzoru jsou další akciové výprodeje. Zvyšování sazeb v USA není na pořadu dne

Chmurné vyhlídky čínské i světové ekonomiky vyvolaly nejen na asijských akciových trzích neřízené výprodeje. Panika a šílenství se šíří celosvětově. V takovémto prostředí že by měl Fed zvyšovat sazby? Na zářijovém zasedání k tomu nepřistoupí ani náhodou, shoduje se většina analytiků.

Doug Ramsey, investiční manažer z Leuthold Weeden Capital Management, se domnívá, že výprodejům ještě není ani zdaleka konec. Předpovídá, že bude ještě hůře a pokles indexu S&P 500 přesáhne 20 %. "Propad může být daleko hlubší," varuje. "Nacházíme se v prostředí, v němž 7,5% ztrátu amerických akcií oproti květnovému maximu nelze považovat za žádný velký pohyb. Trendy z posledních dvou obchodních dnů působí velmi chmurně."

Pokud se vývoj na akciovém trhu ještě zhorší, Fed nejspíše odloží zvyšování sazeb, domnívá se Ramsey. "Pokud propad přesáhne 10 %, začneme slýchat o spuštění čtvrtého kola kvantitativního uvolňování a odložení prvního zvýšení sazeb na neurčito," říká. Očekávání trhu ohledně úrokových sazeb se v posledních týdnech dramaticky změnila. Zvýšení úroků již na zářijovém zasedání nyní předpokládá už jen třetina analytiků oslovených agenturou Bloomberg.

Americké akcie mají za sebou nejhorší týdenní ztrátu od roku 2011, obavy ze zpomalení růstu čínské ekonomiky a propadu cen komodit vytlačily index S&P 500 z obchodního pásma, které od února fungovalo jako pevný mantinel.

Propady následovaly po týdnech sílící nejistoty, kdy podílové fondy a ETF navázané na americké akcie zažily v prvních sedmi měsících roku odliv kapitálu v hodnotě 78,8 miliardy USD, což je více než kdy jindy za celý rok od roku 1993.

Ramsey se uchýlil k pesimismu na začátku srpna, kdy si povšiml toho, že rekordních maxim na S&P 500 z května nebylo dosaženo na širokém trhu, pokulhávaly například sektory dopravy a síťových služeb.

"Akciový býk je až příliš starý na to, abychom ignorovali takovéto vnitřní varovné signály," upozorňuje Ramsey, který vyvozuje závěry především ze signálů vysílaných samotným trhem a zastává teorii, že si indexy dokáží udržet momentum jen tak dlouho, dokud jsou zisky rovnoměrně rozprostřeny mezi sektory a jednotlivé akcie (posiluje vše od small caps přes bankovní akcie po dopravu). To byl případ prvních pěti let posledního býčího trhu. Když však zpevňuje stále méně akcií a index tlačí nahoru jen několik odvětví, je to důkaz celkově slábnoucího růstu. V posledním týdnu zaznamenalo zisky jen 15 akcií z S&P 500, v čele s producentem zlata Newmont Mining, což také o něčem vypovídá.

"Rozsah pádu vysílá mnoho známek medvědího trhu. Rozhodně neuvažujeme o využití poklesů pro nákupy," dodává Ramsey.

Česká spořitelna: Sazby v USA porostou ještě letos

Spouštěčem propadu je aktuálně čínská ekonomika. Ta jeví známky zpomalování, na což tamní vláda zareagovala oslabením jüanu. To tlačí níže nejen ceny komodit, ale i měny především asijských rozvíjejících se ekonomik. To je problém pro tamní firmy, které v uplynulých letech využívaly nižší úroky ve vyspělých ekonomikách k emisi dluhopisů denominovaných například v dolarech. Proto jim s oslabováním domácí měny roste zadlužení, navíc vývoj jejich domácí ekonomiky je pro následující měsíce rizikový. To celé ve světle blížícího se začátku zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu. Vzhledem k objemu emise dluhopisů v posledních letech by tento faktor mohl působit jako rozbuška pro světovou ekonomiku.

"Na druhou stranu je ale potřeba říci, že fundamenty zatím zůstávají silné. Firemní výsledková sezóna za 2Q2015 v USA i v Evropě skončila na úrovni zisků příznivě," poznamenává pro Investiční web akciový analytik z České spořitelny Martin Krajhanzl. "Myslíme si, že Fed začne se zvyšováním již na zářijovém zasedání (maximálně s rizikem, že zvýšení o jedno zasedání odsune)."

Vzhledem k síle propadu a zatím nenarušených fundamentů očekává analytik v horizontu dvou týdnů to, že investoři využijí propady k nákupům. "Pro výhled do konce roku bude klíčové, jak se bude vyvíjet čínská ekonomika a měny rozvíjejících se ekonomik. Aktuální riziko má sebenabalující se charakter takzvané sněhové koule. Proto, ačkoli by aktuálně nemuselo nutně způsobit konec býčího trendu, je potřeba s ním počítat i v následujících čtvrtletích," uzavírá Krajhanzl.

Zdroj: Bloomberg

Americké akcieFedKorekce na trzíchMedvědí trhPodpora ekonomikySvětová ekonomikaÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa