Kyperská akciová burza se chce zaměřit na Čínu a komodity

Kyperská akciová burza se snaží najít nové možnosti svého dalšího rozvoje, když její obrat poté, co Kypr získal záchranný úvěr, klesl o 80 %. Pozornost burzy se nyní zaměřuje na čínské firmy, které hledají svoji základnu v Evropě, a zvažuje zavedení komoditního trhu, na kterém by se ve velkém obchodovalo s místními výrobky, jako sýrem halloumi, případně s nově nalezenými zásobami zemního plynu. Řekl to v rozhovoru pro agenturu Reuters generální ředitel burzy Nondas Metaxas.
Metaxas uvedl, že zájem o vstup na místní burzu již vyjádřilo několik firem napojených na Čínu. Tyto firmy lákají na místní burzu hlavně relativně jednoduchá pravidla a daňové úlevy, ale také třeba nízká byrokracie na Kypru, snadný přístup k důležitým úřadům či členství země v eurozóně.
Kypr se letos v březnu ocitl na pokraji kolapsu a musel požádat o zahraniční pomoc. Od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu získal deset miliard eur. Podmínkou však bylo, že se pomoci zúčastní i drobní střadatelé. Kypr pak musel zavřít Popular Bank, známou také pod jménem Laiki, a Bank of Cyprus prošla restrukturalizací a obchodování s jejími akciemi bylo pozastaveno.
Popular Bank a Bank of Cyprus patřily mezi nejaktivnější tituly na burze a na celkovém obratu malé burzy měly podíl zhruba 80 %. Na burze se nyní obchoduje s celkem 103 emisemi akcií a dluhopisů, jejichž tržní hodnota je 7,5 miliardy eur.
Na méně regulovaném trhu burzy zvaném emerging market, který byl vytvořen podle alternativního investičního trhu AIM pro menší firmy v Londýně, se nyní obchoduje s akciemi 16 společností s kapitalizací 702 milionů eur. Je mezi nimi i jedna firma s čínskými investory. Metaxas dodal, že úřady burzy předběžně povolily vstup druhé čínské firmě a tento měsíc se bude jednat o třetí žádosti. Zájem vyjádřilo dalších pět firem. Úřady rovněž podle něj zvažují prodloužení provozní doby na burze, aby více vyhovovala obchodníkům z Dálného východu.
Zdroj: ČTK
Aktuality
