Francie se zajímá o majetek strýce syrského prezidenta Asada

Francie vyšetřuje původ ohromného majetku strýce syrského prezidenta Bašára Asada. Rifát Asad odešel ze Sýrie kvůli sporům s bratrem a bývalým prezidentem Háfizem před 30 lety údajně zcela bez peněz. V pondělí se jeho majetek odhaduje na 90 milionů eur.
Rifát Asad je mladší Háfizův bratr a podle francouzského tisku strávil minulých 30 let v luxusu mezi Paříží, Londýnem a Španělskem. Francie začala původ jeho peněz vyšetřovat loni, agentura AFP nyní získala přístup k výsledkům šetření.
Většina Rifátova majetku je podle francouzských vyšetřovatelů v obchodních společnostech působících v Lucembursku. Z nemovitostí mu patří například statek s chovem koní u Paříže, dvě luxusní sídla, dva bytové domy a pozemek ve francouzské metropoli.
Vyšetřovatelům prý řekl, že přijel do exilu s holýma rukama, protože svůj plat dával chudým. Do Francie ho pozval bývalý prezident François Mitterrand.
Podnět k vyšetřování původu Rifátova majetku dala skupina aktivistů Sherpa, která zastupuje oběti finančních zločinů. Podle ní Rifát Asad peníze odcizil, když byl členem syrského režimu. V 70. a 80. letech velel jednotkám ministerstva vnitra a v roce 1982 utopil v krvi povstání Muslimského bratrstva v Hamá, kde tehdy přišlo o život podle různých odhadů 10 000 až 20 000 lidí. Ačkoli žije od 80. let v cizině, byl až do roku 1998 formálně považován za viceprezidenta. V exilu se netajil kritikou Bašára a jeho nástup do funkce v roce 2000 po úmrtí Háfize Asada označil za neústavní frašku, protože Háfizovým legitimním nástupcem je prý on.
Podle aktivistů má Rifát stoupence v Saúdské Arábii a k jeho tamním přátelům patřil i bývalý král Abdalláh, s nímž ho pojila láska ke koním. Rifát prý dostal ze Saúdské Arábie četné dary. Řekl, že peníze investoval do nemovitostí, ale o detaily se nezajímá. "Zabývám se jedině politikou, nevím, jak se platí a to ani v restauraci," řekl.
Právník jeho rodiny Benjamin Grundler AFP řekl, že Rifát žije především z "prodeje bytů a pravidelné pomoci ze Saúdské Arábie". "To nejsou syrské peníze," řekl k majetku rodiny.
Fabrice Balanche z univerzity v Lyonu ale vyšetřovatelům sdělil, že toto vysvětlení je velmi pochybné. "Saúdská Arábie nemá zájem podporovat Rifáta, který nikoho a nic nezastupuje," řekl.
Zdroj: ČTK
Aktuality
