Evropské akcie ve středu stáhla dolů nová portugalská krize i nepokoje v Egyptě

Evropské akcie ve středu zakončily obchodování v mínusu. Investory zneklidňuje situace v Egyptě a její vliv na ceny ropy a politická krize v Portugalsku, která ve středu vyhnala výnos desetiletých dluhopisů nad 8 %.
Britský FTSE 100 odepsal 1,17 %, francouzský CAC 40 1,08 % a německý DAX 1,03 %. Portugalský burzovní index PSI 20 v reakci na vládní krizi spadl o 5,31 %.
Dařilo se médiím, sektoru finančních služeb a technologickým firmám, ztrácely naopak stavební firmy, banky a sektor základních materiálů.
Portugalské banky Banco Espirito Santo SA a Banco Comercial Portugues SA ztrácely přes 10 %, zatímco výnos desetiletých státních dluhopisů vyletěl až nad 8 % poprvé od listopadu loňského roku. Ztrácely i aerolinky kvůli obavám z rostoucích cen ropy způsobeným politickými nepokoji v Egyptě.
V úterý večer podal demisi portugalský ministr zahraničí Paulo Portas, čímž vládu opustil tento týden již druhý ministr. Současně se objevily obavy, že Portasova Lidová strana přestane podporovat vládní koalici. Politická krize zmítá i Egyptem. Prezident Muhammad Mursí se odmítl podvolit ultimátu armády a prohlásil, že neodstoupí. Armádu vyzval, aby se nepřikláněla na žádnou stranu.
Středeční výprodeje způsobila podle Jamese Buckleyho z Baring Asset Management "kombinace faktorů". "Znovu se objevily obavy ohledně vývoje v periferii Evropy, které vlastně nikdy skutečně nezmizely. Investoři však prodávají již několik týdnů, takže můžeme mluvit o pokračujícím trendu."
"Evropské problémy tady byly vždycky, jen byly trochu zatlačeny do pozadí," tvrdí Nick Nelson, stratég z UBS AG. Evropa však podle něj má "důvěryhodnou bezpečnostní síť, takže to, co vidíme v Portugalsku, sice může vzbuzovat obavy, není však pravděpodobné, že by se opakoval například řecký scénář."
Evropské trhy nezachránily ani nečekaně dobré výsledky maloobchodních tržeb v květnu, ani zjevné oživení v sektoru služeb. Obzvláště Irsko příjemně překvapilo zlepšením podmínek v odvětví služeb, které vedlo i k najímání více zaměstnanců a snížení míry nezaměstnanosti na tříleté minimum.