Evropské akcie v pátek nakopla data z amerického trhu práce. Fed se z QE jen tak nevyvlékne

Evropské akcie v minulém týdnu kolísaly v reakci na střídavě vzrůstající a klesající hysterii ohledně Fedu a jeho plánů s programem kvantitativního uvolňování. Dobrá data vzbuzovala hrůzu z toho, že Fed utáhne kohoutky příliš brzy, a špatná sice trhy uklidnila, co se týče Fedu, ale ve své podstatě byla zkrátka... špatná.
Evropská centrální banka podle očekávání sazby dále z rekordního minima nesnížila, přestože Mario Draghi během tiskové konference, kterou jsme sledovali online, několikrát zdůraznil, že technicky je ECB připravená stáhnout depozitní sazbu z nuly do mínusu, zvažuje však možné dopady takového kroku. Také však znovu poukázal na to, že se banky stále bojí půjčovat.
Draghi prohlásil, že diskuze o snížení sazeb sice proběhla, ale po zhodnocení všech dat bylo rozhodnuto o zachování na stejné úrovni. Podobně jako ve Fedu v ECB očividně nejsou guvernéři jednotní. Draghi označil tuto situaci eufemisticky jako výhodnou a normální, protože v diskuzích by měly být rozlišné názory, které je obohacují, objevují se však hlasy, že Draghi ztrácí mezi guvernéry důvěru.
Jeho slova o oživující ekonomice si mírně protiřečí s rekordní mírou nezaměstnanosti 12,2 %, které eurozóna v dubnu dosáhla, a zpřesněným odhadem ekonomického růstu v prvním čtvrtletí, který potvrdil 0,2% pokles ekonomiky eurozóny v prvním kvartálu a meziroční pokles revidoval níže na -1,1 % z původních -1,0 %.
Mírně povzbudivé v týdnu byly indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru i ve službách. Přestože se stále nacházejí pod padesátibodovou hranicí oddělující expanzi od kontrakce, překonaly původní odhady a přinejmenším zpomalilo tempo propadu, byť manažeři stále nejsou dlouhodobě příliš optimističtí.
Indexy v pátečním obchodování hledaly cestu, před zveřejněním údajů z amerického trhu práce však začaly posilovat a zamířily vzhůru. Americká ekonomika sice vytvořila v květnu o trochu více míst, než se čekalo, zároveň se však opět zvedla míra nezaměstnanosti, což byl pro trhy dokonalý výsledek - čísla jsou totiž dobrá, ale zároveň vyšší míra nezaměstnanosti téměř vylučuje možnost, že by Fed na nejbližších zasedáních rozhodl o zpomalení tempa nákupu dluhopisů.
Britský FTSE 100 připsal 1,20 % a zakončil týden na 6 411,99 bodu, CAC 40 vzrostl o 1,53 % na 3 872,59 bodu a německý DAX o 1,92 % na 8 254,69 bodu. V plusu zakončily všechny sektory EuroStoxxu 600, nejlépe si vedly pojišťovny, automobilky a telekomunikace, které posilovaly o více než 2 %, trochu méně se dařilo například odvětví finančních služeb.
Za celý týden však FTSE 100 odepsal 2,6 %, francouzský CAC 40 1,92 % a DAX 1,13 %.
"Opravdu hrozivé číslo, řekněme méně než 90 tisíc, by pro akcie bylo nepříznivé," říká Andreas Nigg, hlavní akciový a komoditní stratég Vontobel Asset Management. "Výborné číslo nad 250 tisíc, by ale také bylo špatné, protože by jen podpořilo názory, že Fed má ukončit QE. Takže číslo mírně lepší, než se čekalo, je pravděpodobně nejlepší, v jaké jsme mohli v těchto nejistých dobách doufat," dodává.