US MARKETOtevírá za: 8 h 23 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Skotské referendum: "Ano" nezávislosti může probudit separatisty po celém světě, obává se londýnská City

Britská i skotská ekonomika by rozvod dlouhodobě ustály. Krátkodobě by nicméně skotské "ano" nezávislosti způsobilo bouři. Detaily případného odtržení Skotska jsou totiž stále ve hvězdách, což působí ekonomům vrásky. Potvrdilo mi to několik londýnských expertů, z nichž část mluvila pod podmínkou anonymity. Zmínili mimo jiné i málo diskutované aspekty případného odtržení, jako je možné nastartování separatistických choutek v různých koutech světa. To by globální ekonomiku nepochybně poznamenalo.

Roman Chlupatý
Roman Chlupatý
17. 9. 2014 | 15:00
Rizika

Britská ekonomika v případě skotského "ano" dlouhodobě neutrpí

Britské ekonomice by případná nezávislost Skotska neměla působit dlouhodobé, strukturální problémy. I když Londýn v tuto chvíli tvrdí, že by Skotům nedovolil používat nadále libru, většina ekonomů v londýnské City si myslí, že by se obě strany nakonec dohodly a libra by nadále byla společným platidlem. Monetární politiku – a do značné míry i fiskální pravidla – Skotů by tak nadále kontrolovala Bank of England.

Co se týče rezerv ropy a plynu, Británii by skotské "ano" zřejmě příliš nepoškodilo. Zásoby se podle dostupných informací poměrně rychle ztenčují. Ze svého vrcholu v roce 1999 je produkce nižší o více než 80 %. Ropa a plyn jsou tak pro ekonomiku jako celek stále méně důležité, domnívají se oslovení experti.

Z dlouhodobého pohledu by tak případný odchod Skotska ze Spojeného království neměl být pro Londýn problémem. Krátkodobý pohled nicméně působí mnohým vrásky. Příštích několik let by se totiž mohl podepsat na rychlosti hospodářského růstu, a to zejména kvůli nejistotě spojené s dělením aktiv. To způsobuje nervozitu, která je na trhu patrná již delší dobu.

Skotskou ekonomiku může odchod od libry (krátkodobě) poškodit

Mluví se o tom, že lidé budou chtít v případě "ano" další referendum, ve kterém se bude hlasovat o tom, jak by se věci s Londýnem měly vypořádat. V tuto chvíli, pokud se bavíme o detailech případného dělení, totiž vlastně není jasné, o čem Skotové hlasují. Osmnáct měsíců po čtvrtečním referendu tak najednou mohou lidé zjistit, že nezávislost, kterou si odhlasovali, není až tak sladká, jak si v době hlasování mysleli, respektive jak jim zastánci tohoto kroku tvrdili. To je poměrně zajímavé.

Pokud by Národní bance Skotska nebylo povoleno ponechat si libru, vyvolalo by to nejspíše na trhu značné obavy. Množí se totiž signály, že by v tom případě lidé přesunuli hodně peněz ze Skotska do Británie. Nemohli by si totiž být jisti, co by se s případnou novou měnou stalo, což by skotské domácnosti i firmy znervóznilo. Už jen tyto transfery by z pohledu skotské ekonomiky byly nepochybně špatnou zprávou.

Skotská ekonomika se dlouhodobě může zařadit mezi bohaté a úspěšné

Skotsko, pokud by se stalo nezávislým, by se nakonec podle názoru většiny oslovených expertů v Londýně stalo bohatou zemí. Má podobnou strukturu a uspořádání jako zbytek Spojeného království. Není to jen o zásobách ropy a plynu, o kterých se poslední době převážně mluví. Naopak, ve Skotsku člověk najde mnoho odvětví, kterým se většinou daří.

Ve středně- až dlouhodobém výhledu se tak svobodnému Skotsku nesporně může dařit. V krátkodobém horizontu nicméně není vzhledem k vysoké míře nejistoty dané tím, jak by se dělilo monetární uspořádání, federální dluh nebo zmíněné energetické rezervy, jasné, co by se dělo. To by bezpochyby případný start nezávislé skotské ekonomiky komplikovalo.

Skotské referendum může zkomplikovat oživení globální ekonomiky

Čtvrteční referendum je určitě z globálního pohledu relevantní kvůli dopadu, který může mít na Evropu. Může totiž spustit dominový efekt – lidé si všimnou úspěchu Skotska, jeho nezávislosti, a začnou o něčem podobném přemýšlet. To se týká mimo jiné i zemí, které se stále plně nevypořádaly z krizí, tedy Španělska a Itálie. Stejně tak by ale případný úspěch Skotů mohl restartovat pokusy o získání nezávislosti kanadského Quebecu. V 90. letech referendum v této frankofonní provincii skončilo jen těsnou porážkou separatistů, jež by skotské "ano" mohlo opět aktivovat, obává se část City s tím, že něco podobného by se mohlo stát i v dalších částech světa. To by světovou ekonomikou určitě zahýbalo.

PolitikaRizikaSpojené království
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika