US MARKETZavírá za: 2 h 45 m
DOW JONES+0,09 %
NASDAQ+0,57 %
S&P 500+0,10 %
ČEZ-0,17 %
KB-2,85 %
Erste-1,25 %

Proč se ceny ropy zastaví až kolem 35 USD za barel

Futures na ropu WTI se obchodují kolem 47 USD za barel, což je o 56 % níže oproti letnímu maximu 107,68 USD. Trh padá směrem k úrovním, které jsme mohli naposledy vidět během finanční krize v roce 2008. Opční obchodníci začínají sázet na pád cen směrem k 20 USD v řádu měsíců.

Redakce IW
Redakce IW
12. 1. 2015 | 13:30
Komodity

Efekty propadů na trhu s energiemi analyzuje kdekdo a z různých úhlů. Nejvíce ale asi ekonomy zajímá, jak vážné škody způsobí americké ekonomice, která zažívala díky břidlicové revoluci boom v celém sektoru.

Nové odhady Bank of America Merrill Lynch kalkulují dno trhu s ropou pod 35 USD za barel, což by znamenalo ještě téměř 30% pokles ze současných úrovní. Banka to zdůvodňuje přebytkem zásob ve výši zhruba milionu barelů denně.

Obětují producenti krátkodobé příjmy?

Je jasné, že rychlé oživení ropného trhu není na pořadu dne. OPEC je podle všeho odhodlán si vybojovat zpět tržní podíl, o který ho obrali producenti z břidlic. Ceny by proto měly na extrémně nízké úrovni vydržet tak dlouho, dokud nezačnou američtí producenti zastavovat těžbu. Jakmile ale "vrátí" tržní podíl Saúdské Arábii, vyskočí cena pravděpodobně někam k 70 USD za barel.

Většina zemí závislých na příjmech z těžby ropy je nyní lapena v pasti "vězňova dilematu". Všechny by potřebovaly vyšší ceny energií pro stabilizaci rozpočtu. U Ruska a Venezuely jsou problémy akutní a mohou vyústit v měnovou krizi. Nikdo z nich ale nechce přistoupit k potřebným omezením produkce pro vyrovnání nabídky se slabou poptávkou, která je důsledkem stagnace či pouze anemického růstu ekonomik Evropy a Asie.

Obnovit rovnováhu na trhu s ropou by mohla nejsnáze Saúdská Arábie. Zdá se však, že je pro ni z finančních i geopolitických důvodů na prvním místě cenová válka. Tamní ministr pro ropný průmysl Alí Nuajmí poznamenal, že by země ustála i cenu 20 USD za barel.

Ekonomika ropu nenakopne

Na straně poptávky nelze čekat oživení, které by trh stabilizovalo. Evropa stagnuje, na Japonsko dopadají nedávno zvýšené daně a Čína se stále snaží o ochlazení ekonomiky, aby zabránila prasknutí nemovitostních a úvěrových bublin bez ničivých dopadů na ekonomiku.

Pokles poptávky vykazuje znaky spirály. Analytici z Bank of America Merrill Lynch upozorňují, že polovina růstu světové poptávky po ropě byla zajišťována právě zeměmi, které jsou jejími velkými producenty. Nyní Rusko směřuje do recese a státy Blízkého východu vyčerpávají devizové rezervy. Navíc jakákoli reakce na straně poptávky přichází podle analytiků s šestiměsíčním zpožděním.

Aby mohl trh nalézt dno, musela by být nabídka omezena ze strany některé země mimo sdružení OPEC. U velkých státních producentů to není pravděpodobné, jejich produkce není citlivá na vývoj ceny, protože jsou proti cenovým poklesům zajištěni, mají nízké hotovostní náklady na produkci, využívají daňová zvýhodnění a měnové benefity.

V tomto směru je v ohrožení kanadský projekt těžby z ropných písků Kearl s hraniční cenou ropy kolem 55 USD za barel. Jeho provozovatel ale prohlásil, že nezastaví produkci ani v případě negativního cash flow. Záleží tak jen na tom, kdo vydrží krvácet nejdéle. Například brazilská ropná pole potřebují pro pokrytí nákladů cenu barelu ropy jen asi 23 USD.

Americké břidlice

Provozní zdroje amerických producentů z břidlic vysychají. Zkušenosti z propadu trhu se zemním plynem před několika lety (zčásti taženého úspěchem břidlic) naznačují, že provozovatelé přesunou produkci do výnosnějších oblastí, než začnou omezovat produkci. Počet využívaných ropných plošin možná klesne, ale produkce poroste, jak je patrné z grafu.

K omezení americké produkce pravděpodobně nedojde do doby, než se pokles nových investic nepromítne do hospodářských výsledků. Všechno má svůj čas. Konzultantská společnost Wood Mackenzie odhaduje krátkodobé hraniční ceny amerických břidlicových ložisek na 70 USD za barel.

Saúdská Arábie produkuje méně než 10 milionů barelů denně a má rezervní produkční kapacitu kolem 2,8 milionu barelů denně. Pokud chce skutečně pohřbít energetické odvětví a uchránit si i do budoucna pozici světového dominantního hráče, může pomalu zvyšovat produkci k vyrovnání poklesu množství ropy přitékající z amerických břidlic.

Při produkci 12,5 milionu barelů denně se podle odhadů Bank of America Merrill Lynch rozpočet Saúdské Arábie vyrovná za předpokladu ceny ropy 77 USD za barel. Může si ale dovolit vyčkávat s 740 miliardami dolarů devizových rezerv (v hodnotě 98 % HDP), nulovým zadlužením a 450 miliardami dolarů vládních depozit.

Může táhnout ceny dolů dost dlouho na to, aby mnoho drobných amerických producentů s vysokými náklady bylo nuceno odejít z trhu (se všemi negativními dopady na americkou ekonomiku, pracovní trh a spekulativní dluhopisy). Ti, co přežijí, se budou muset vyrovnat s prostředím nízkých výnosů, tržní ceny energií se totiž budou pohybovat poblíž svých hraničních nákladů.

Na závěr jeden velice ilustrativní graf z aktuální zprávy společnosti Colosseum, který ukazuje, za kolik se těží ropa z jednotlivých zdrojů.

Zdroj: The Fiscal Times

Blízký a Střední východKomodityOPECRopaRopa WTI
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast