Proč má opět smysl sledovat Evropu

Je to již téměř rok od Draghiho slibu, že pro záchranu eura udělá cokoli, s nímž dokázal dočasně přinést na rozbouřené evropské trhy klid. Situace v Evropě se od té doby zlepšila. Draghiho snahy pomohly omezit finanční rizika spojená s případným kolapsem evropského bankovního systému a rozpadu eurozóny. Russ Koesterich, hlavní investiční stratég iShares, ale zatím nedoporučuje z Evropy spouštět oči a zamýšlí se nad tím, jaké hrozby zde na světové investory číhají.
ECB naordinovala Evropě zatím jen léky na bolest, skutečná léčba ještě nezačala
Evropské vlády za poslední rok udělaly velké pokroky v "krocení rozpočtů" a podařilo se jim prosadit alespoň část strukturálních reforem. Přesto není eurokrize zažehnána. Restrukturalizace evropských ekonomik zůstává nedokončena, v cílech fiskálních deficitů se státům ulevuje a není patrný téměř žádný pokrok v celoevropských otázkách, jako jsou bankovní integrace nebo společné dluhopisy.
Obavy o finanční zdraví eurozóny mohou na trzích kdykoli rozpoutat další bouři. Je patrné, že na březnovou krizi na Kypru a současné vládní tahanice v Řecku a Portugalsku reagují růstem výnosy evropských dluhopisů. Zhoršení politické nestability v těchto dvou zemích nebo kdekoli jinde v regionu může stále ohrozit akciovou rally.
Evropě se nejspíše nepodaří v blízké době podpořit ekonomický růst. Evropská ekonomika zůstává v recesi, přestože je tempo propadu pomalejší než před rokem, a nezaměstnanost zůstává na rekordních úrovních. Koesterich ale věří, že by se míra ekonomického růstu v Evropě měla zvýšit. Region představující zhruba 20 % světové ekonomiky by podle něj v dohledné době měl začít mírným tempem růst.
Americká ekonomika (zejména export) bude dále negativně ovlivněna Evropou. Jedním z hlavních důvodů, proč výroba v USA v poslední době zpomaluje, je menší poptávka po americkém vývozu z Evropy. Evropský politický kalendář, kde je do konce roku řada důležitých události – například německé volby v září -, naznačuje, že se letos vyřeší jen minimum palčivých otázek.
Dokud se Evropě nepodaří buď nastartovat růst, nebo vyřešit přetrvávající strukturální problémy, zůstává Koesterich ohledně investic na evropských trzích opatrný, přestože jsou podle většiny valuačních technik levné a nabízejí dlouhodobý potenciál. Krátkodobé investiční příležitosti vidí na jiných rozvinutých trzích, jako jsou například Spojené státy nebo Japonsko.