Předpověděl nedávný vrchol trhu a nyní varuje před opakováním roku 1987. Poklesy tu ale byly i během vlády býků

Bloger Jesse Livermore, který píše své komentáře na Philosophicaleconomics.com a na Twitteru, předpověděl zářijová akciová maxima, respektive následný pokles z nich. Nyní připomíná rok 1987 (černé pondělí 19. října) a varuje, že hluboké několikadenní propady amerických indexů z posledních dnů nejsou nic běžného.
Jesse Livermore předpověděl, že trh dosáhne vrcholu během první hodiny obchodního dne, ve který na trh vstoupí Alibaba. A opravdu intradenní maximum indexu S&P 500 (2 019,26 bodu) je právě ze začátku obchodní seance 19. září. Index od té doby ztratil přes 6 %, z toho přes 4 % za poslední tři obchodní dny.
"Nechci vyvolávat paniku, ale připomíná to rok 1987. Což ale neznamená, že to i stejně dopadne," napsal na Twitteru.
Pokles byl ale podle Livermorea netypicky rychlý. To jej odlišuje od pullbacků a korekcí z uplynulých více než pěti let býčího trhu.
Lakonicky okomentoval pondělní závěrečný strmý sešup trhu. Že by začínala fungovat psychologie? Přišel totiž zničehonic, bez zásadních dat nebo novinek.
Trh v panice je jako člověk. Potřebuje něco, na co by mohl upřít pozornost. Problém oproti minulým letům je v tom, že tuto pozornost na sebe (zatím - pozn. aut.) nestrhne Fed, respektive nové desítky miliard z jeho "tiskáren".
Že by snad opravdu růst z posledních let byl jen (nebo převážně) o kvantitativním uvolňování v USA?
V tržním výhledu je Livermore opatrný. Věří, že opětovný růst mohou zajistit dobrá data z americké ekonomiky a úspěšná výsledková sezóna. Právě silnější ekonomika a růst zisků byly podle Livermorea pilíři růstu cen amerických akcií.
O něco podobného by se trh mohl opřít i nyní.
Nejistota a otřesenost trhu hned tak nevyprchají, ani když se situace uklidní.
Na Twitteru bloger několikrát zopakoval, že nadcházející výsledková sezóna bude klíčová pro uklidnění trhu. Čekat ale nová maxima, respektive výrazný růstový potenciál, k tomu má Livermore daleko.
Poklesy jsou normální i během býčího trhu
Vyloženě uklidňující (jak jinak) je aktuální poznámka k dění na trzích od Goldman Sachs. Výprodeje jsou podle Davida Kostina, hlavního akciového stratéga banky, běžnou součástí býčích trhů.
"Investoři se obávají, že je současný pokles začátkem korekce, kterou spustily obavy ze zpomalení světové ekonomiky," píše stratég. "Alespoň 10% korekci index S&P 500 nezažil od června 2012, což je nezvykle dlouhá doba nepřetržitého růstu cen."
Z přiloženého grafu je patrné, že poklesy a korekce se nevyhnuly ani býčímu trhu, který začal v březnu 2009. Jednou měl býk dokonce namále, když v srpnu a září 2011 akcie přišly o 19 % hodnoty. Tehdy USA přišly o nejvyšší rating v hodnocení agentury Standard & Poor's. Mimochodem, i letos v zimě index prožil 6% pullback, pak se ale vydal k novým maximům.
Je ale potřeba mít na paměti, že tehdy ještě Fed skupoval dluhopisy za mnoho desítek miliard USD měsíčně a dodával býkům klid. Ani naděje na delší období takřka nulových úrokových sazeb po předpokládaném říjnovém ukončení programu kvantitativního uvolňování v minulém týdnu neuchránila akcie od vlny prodejních příkazů.
Philosophical Economics, Goldman Sachs