Ohlédnutí a po jednom býčím a medvědím argumentu pro investory do amerických akcií

Na začátku roku 2017 se hodí ohlédnout za rokem uplynulým a podívat se trochu do budoucna. Pokud vás vedle fundamentů zajímají i tržní statistiky, jste tu správně.
Index S&P 500 má za sebou v roce 2016 růst o 9,54 % (bez zahrnutí dividend). V rámci kalendářních měsíců posílil sedmkrát z dvanácti a po nejhorším úvodu roku v historii dokázal posílit díky silnému červenci a posledním dvěma měsícům roku. V rámci týdnů v průměru ztrácel pouze před víkendem.
Pozitivem při pohledu do budoucna se z historického hlediska zdá být to, že po dlouhých fázích konsolidace bez nových maxim na akciovém trhu zpravidla přicházejí období růstu. Konsolidace skončila s novými rekordy loni v červenci, takže by i příští měsíce mohly být pro akcie příznivé.
Historie se samozřejmě neopakuje a statistiku nelze stavět na malém vzorku. Beze zbytku to platí také o druhé tabulce, která ukazuje výkonnost indexu S&P 500 v obdobích odvozených od funkčních období a voleb amerických prezidentů. I tak může být pro "fanoušky investování" zajímavé, že kdykoli republikánský kandidát vystřídat v Bílém domě demokrata, byl první rok po jeho zvolení pro akcie ztrátový. Po silném závěru roku 2016 tedy naopak důvod k zamyšlení, zda to s tou akciovou rally není až příliš horké.
Jedna z historických "pravidelností" tedy nejspíše nebude tak docela potvrzena. Investovat podle podobných vzorců je hloupost, i tak ale má smysl o nich vědět. Už proto, abyste věděli, o čem že to je řeč na CNBC a v dalších nosičích reklamy s nálepkou tržního zpravodajství.
Zdroj: Bespoke Investment Group