US MARKETOtevírá za: 6 h 29 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Itálie jako stále větší systémové riziko

Poté, co se řecké problémy s dluhy podařilo zamést pod koberec (alespoň podle mediálního pokrytí to tak vypadá) a Portugalsko a Španělsko se pomalu hrabou ze dna, dostal se do centra pozornosti, a nutno říci, že oprávněně, italský bankovní sektor. Po kolapsech menších bank přicházejí na řadu ty větší, jejichž záchrana již nebude jednoduchá. Je bankovní krize na spadnutí?

Redakce IW
Redakce IW
26. 9. 2016 | 15:00
Banky

Minulé úterý bylo pozastaveno obchodování s akciemi třetí největší italské banky (a zároveň nejstarší na světě) Monte dei Paschi di Siena kvůli poklesu ceny akcie o 6 % (titul se obchoduje okolo 20 eurocentů za akcii, procentuální změny jsou tedy velice divoké) a obavám z toho, že investoři nebudou pozitivně reagovat na plán její záchrany. Problém banky spočívá v tom, že asi 30 % jejích aktiv, což je 50 miliard eur, tvoří špatné úvěry. Je zde sice záchranný fond Atlante, ale ten podle společnosti BMI Research nebude stačit na zachraňování banky. Dvě největší banky, UniCredit a Intesa Sanpaolo, které se podílejí na financování fondu, mohou mít navíc v případě zhoršení situace také problémy.

Problémy se špatnými úvěry ale nemá pouze Monte dei Paschi. Nesplácené úvěry v celém bankovním sektoru se pohybují kolem 17 %. Na začátku roku 2016 již fond Atlante převzal kontrolní balík akcií bank Popolare di Vicenza a Veneto Banca a další kapitálové injekce byly nutné v srpnu, takže i zdravější banky se dostávají pod tlak. Celý italský bankovní sektor se tak, pokud jde ceny akcií, nachází na historických minimech.

Podle BMI Research situaci ještě zhoršil výsledek britského referenda, který vytvořil další tlak na pokles úrokových sazeb, a tím i na další snížení úrokových marží bank. Výhled růstu v regionu se zhoršuje v důsledku slabší zahraniční poptávky a poklesu důvěry. No a nakonec je zde ještě nejistota ohledně působení italského premiéra Mattea Renziho, který může přijít o své křeslo po nadcházejícím referendu o ústavních reformách.

Pro eurozónu a celou evropskou ekonomiku je Itálie systémově důležitá. Jde o třetí největší ekonomiku eurozóny a po vystoupení Británie by bronz měla obsadit také v rámci celé Evropské unie. A dokud bude evropské hospodářství stát především na bankovních úvěrech (a od toho všechny ty podpůrné programy ECB), bude kondice bankovních sektorů v největších evropských zemích určovat také náladu v celé ekonomice.

Zdroj: BMI Research

BankyEurozónaEvropská ekonomikaEvropské bankyFinanční sektorItáliePIIGS
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika