US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,18 %
NASDAQ+0,44 %
S&P 500+0,20 %
ČEZ-0,58 %
KB-0,48 %
Erste-0,14 %

Investice do hotelových nemovitostí v regionu CEE klesly o desetinu

Investice do hotelových nemovitostí ve střední a východní Evropě loni klesly meziročně zhruba o desetinu na 800 milionů eur. Je to ovšem výrazně více než v letech 2015 a 2016. Mezi největší transakce patřila koupě hotelu Sheraton Prague za 1,1 miliardy korun. Mezi investory převládaly instituce, které jsou registrované na burzách. Vyplývá to z údajů realitní poradenské společnosti Cushman & Wakefield a firmy CMS.

"V důsledku historických a politických vlivů musel hotelový trh střední a východní Evropy dohánět třicetileté zpoždění oproti západu. Toto tempo změn se odráží v míře rozvinutosti odvětví a investic do něj v celém regionu. Navzdory mírnému poklesu objemu investic v roce 2018 odvětví v posledních pěti letech zaznamenalo pozoruhodný růst. Rok 2019 by měl být opět silný," uvedl partner společnosti CMS Lukáš Hejduk.

Podle něj je zde stále velký objem kapitálu, pro který hledají investoři rozumné zhodnocení a hotely v regionu nabízejí vyšší výnosy než řada jiných oblastí Evropy.

K dispozici jsou zatím údaje za první tři čtvrtletí loňského roku, kdy se uskutečnily transakce za 400 milionů eur. Podle odhadu Cushman & Wakefield se v posledním čtvrtletí tento objem zhruba zdvojnásobil.

K největším transakcím loni patřila koupě hotelu Sofitel Budapest Chain Bridge společností Starwood Capital za 75 milionů eur a koupě hotelu Sheraton Prague norskou firmou Wenaasgruppen za 42,5 milionu eur. K významným obchodům patřila rovněž koupě Cukrovarnického paláce v Praze rakouskou společností UBM za účelem přestavby na lifestylový hotel.

V poslední době se zvyšuje různorodost investorů, kteří v regionu nakupují hotelové nemovitosti. Přeshraniční investice dosáhly za první tři čtvrtletí 2018 dvou třetin celkového objemu. Projevil se ale pokles investic z mimoevropských zemí, zejména u investorů ze Středního východu a Asie.

Dříve na trhu hotelových nemovitostí převažovali soukromí investoři. V posledních dvou letech však stále významněji investují instituce a subjekty registrované na burzách. V roce 2017 na ně připadaly tři čtvrtiny celkového objemu, za první tři čtvrtletí loňského roku to bylo 54 %.

"Hotely se v současné době mění z alternativních investic na mainstreamové, protože si stále více investorů uvědomuje vyzrávání hotelového trhu střední a východní Evropy. Podíl šesti hlavních trhů regionu na celkovém objemu investic do tohoto sektoru v Evropě se od roku 2010 více než zdvojnásobil a v roce 2017 dosáhl 4,5 %," doplnil partner Cushman & Wakefield Bořivoj Vokřínek.

Podle něj je zde stále velký prostor k růstu, vezmeme-li v úvahu, že na region připadá přes osm procent nocí strávených v hotelích a téměř deset procent nabídky hotelových pokojů na celém kontinentu. "Objem transakcí by tak mohl být každý rok přes dvě miliardy eur. Hlavní výzvou pro region je nedostatek kvalitních a velkých hotelů na trhu," dodal Vokřínek.

Zdroj: ČTK

Česká republikaKomerční realityRealitní trhStřední a východní EvropaTurismus a cestovní ruch
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Soudy proti Trumpovi: 12 poznámek k budoucnosti amerického politického systému

Soudy proti Trumpovi: 12 poznámek k budoucnosti amerického politického systému

24. 5.-Andrej Rády
Ekonomické a politické hrozby